Soyuz 1 Uzay Aracı

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Siraç tarafından 27 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Soyuz 1 Uzay Aracı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Soyuz 1 Uzay Aracı

  Soyuz 1 (Rusça: Союз 1) Sovyetler Birliği uzay programı kapsamında 23 Nisan 1967'de uzaya gönderilen uzayaracı. Mürettebatı Albay Vladimir Mihailoviç Komarov'dan oluşuyordu. Soyuz 1 uzayaracı dünyaya dönüş sırasında paraşütlerinin açılmaması sonucu 24 Nisan'da yere çakıldı. Vladimir Komarov, uzay uçuşunda hayatını kaybeden ilk kişi oldu. Soyuz 1, aynı zamanda gece fırlatılan ilk insanlı uzayaracıydı.


  [​IMG]  Soyuz 1, insansız bir uçuşla başarılı testi yapılmamış olduğu halde insanlı olarak uzaya gönderilmişti. Bu durum, siyasi baskılarla uçuşun aceleye getirilmiş olmasından kaynaklamıştır.


  Görev planına göre Soyuz 1'in fırlatılmasından sonra ikinci bir Soyuz aracı daha (Soyuz 2) içinde üç kozmonotla birlikte (Valeri Fyodoroviç Bikovski, Yevgeni Vassilyeviç Krunov ve Aleksey Stanislavoviç Yeliseyev) uzaya gönderilecekti. Bu kozmonotlardan ikisi uzay yürüyüşü yaparak Soyuz 1'e geçecek ve dünyaya dönecekti. Soyuz 1'in güneş panellerinden biri açılamayınca Soyuz 2 takımı bir kurtarma uçuşu planlamaya başladı ve kozmonotlar arızalı güneş panelini onarmaya hazırlandılar. Ancak Soyuz 2 asla fırlatılmadı. Buna sebep olarak Baykonur'daki sağnak yağışın Soyuz 2'nin fırlatılmasına engel olması gösterildi, ancak bu uçuşun yapılmamasının gerçek nedeninin Soyuz 1'deki arızaların sayısı ve ciddiyeti olduğu düşünülmektedir. Nitekim daha sonra yapılan incelemede, Soyuz 1'in paraşüt sistemindekiyere çakılmasına neden olan hatanın Soyuz 2 aracında da bulunduğu saptanmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Soyuz Uzay Aracı Forum Tarih
Soyuz Uzay Aracı Dünyaya indi Uzay ve Gökyüzü 2 Aralık 2009
Soyuz uzay istasyonuna ulaştı Uzay ve Gökyüzü 23 Aralık 2009
Soyuz Programı Uzay ve Gökyüzü 28 Nisan 2009
3. sınıf Türkçe çalışma kitabı meb yayınları sayfa 143 Dünyamız Ve Uzay Temaya Hazırlanıyorum Sorular ve Cevaplar Dün 20:29
Hükümet uzay araştırmalarına mı yoksa yeryüzüne mi daha çok para harcamalıdır? Sorular ve Cevaplar 2 Ekim 2016

Bu Sayfayı Paylaş