Sosyal Güvenlik Yasası Maddeleri

'Hukuk' forumunda Mavi_Sema tarafından 25 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Sosyal Güvenlik Yasası Maddeleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sosyal Güvenlik Yasası Maddeleri
  Anayasa Mahkemesi 1 Ocak 2007 tarihinde yürürlüğe girmesi planlanan ancak hala yürürlüğe girmeyen, Sosyal Güvenlik Yasası’nın bazı maddelerini iptal etti. İptal edilen maddeler arasında, Bağkur’dan emekli olduktan sonra, kendi işyerlerinde çalışmaya devam eden emeklilere yüzde 35’in üzerinde sigorta destek primi yükü getiren madde de bulunuyor.Böylece, Bağkur emeklilerine sıkıntıya sokan düzenlemenin, gerekçeli karar yayınlanıncaya kadar uygulanmasının da önüne geçilmiş oldu. Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, Mahkeme’nin memurlar yönünden iptal kararı verdiği maddelerin, Anayasa’ya göre ayrı bir yasada düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

  İPTAL KARARI GEREKÇESİ

  Kılıç, “Kuruldaki çoğunlukta bulunan arkadaşlarımız, kamu görevlilerinin emeklilik sürecinin ve emeklilikle ilgili işlemlerinin ayrı bir yasa konusu olduğu ve bunun diğer sigortalılardan farklı bir şekilde ayrı düzenlenmesi gerekiğini ifade ettiler. İptal kararı bu gerekçeye dayanıyor” dedi. Anayasa Mahkemesi, emeklilik yaşı için kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 yaş sınırı getiren ve yaş sınırının zaman içinde kademeli olarak yükseltilmesini öngören düzenlemeyi de sadece kamuda çalışan memurlar yönünden iptal etti. Bu maddeye ilişkin iptal kararı, yeni sistemin getirdiği yaş sınırları yönünden değil, memurlara ilişkin düzenlemenin Anayasa’ya göre, ayrı bir yasada yapılması gerektiği için alındı.

  KAMU GÖREVLİLERİ

  Yüksek Mahkeme, emeklilik yaşı ve prim gün sayısına ilişkin bu düzenlemeyi, kamu görevlileri dışındaki sigortalılar açısından ise Anayasa’ya aykırı bulmadı. Buna göre, 1 Ocak 2007 tarihinde ilk kez sigortalı olacak kadınlar 58 erkekler ise 60 yaşında emekli olacaklar. Yeni yaş sınırı zaman içinde kademeli olarak yükselerek 65’e çıkacak.

  İPTAL EDİLEN MADDELER

  Kılıç’ın verdiği bilgiye göre, tüm çalışanlarda emeklilik yaşının kademeli olarak yükseltilmesi ve yaşlılık aylığının hesaplanmasına ilişkin maddeleri iptal eden mahkeme, bunların dışında, güncelleme katsayısı, sürekli iş göremezlik gelirinin ödenmesi, malullük aylığının hesaplanması, yaşlılık toptan ödemesi, fiili hizmet süresi, kamu görevlilerinin prime esas kazançları ve üst sınırı, gelir ve aylıkların düzeltilmesi, finansman ve sağlık hizmetleri maddelerini de Anayasa’ya aykırı buldu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sosyal Güvenlik Yasası Forum Tarih
Sağlık ve Sosyal Güvenlik Haftasıyla İlgili Şiirler Şiirler 7 Ocak 2014
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Kuruluş Amacı Konu Dışı Başlıklar 30 Mayıs 2011
İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Test Soruları ve Cevapları Açık Öğretim AÖF 16 Mart 2011
İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Sınav Soruları ve Cevapları Açık Öğretim AÖF 16 Mart 2011
İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bütünleme Sınavı Soruları ve Cevapları Açık Öğretim AÖF 16 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş