Sosyal Fobi Nedir?

'Psikoloji' forumunda Fatma tarafından 11 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Sosyal Fobi Nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sosyal fobi en basit ve yaygın biçimde sadece insanlar arası etkileşim durumlarıyla sınırlı ve diğer kişiler karşısında küçük düşme temeline dayanan yoğun korkular olarak tanımlanabilir. Fobik belirtilerin temelini toplum içinde hata yapma bu nedenle küçük düşme aşağılanma korkularının oluşturması sosyal fobiyi panik bozukluk ve agorafobiden farklı kılmaktadır.
  Sosyal fobi sıklıkla ergenlik döneminde başlar ve kalabalık ortamlardan çok küçük gruplarda başka insanlar tarafından incelenme korkusu çevresinde gelişir. Sosyal ortamlardan kaçınma davranışına sebep olur. Diğer fobilerin aksine sosyal fobi kadın ve erkeklerde eşit oranda görülür.
  Korkulan toplumsal ya da bir eylemin gerçekleştirilmesi gereken durumla karşılaşma hemen her zaman kaygı tepkisi doğurur. Ancak toplumsal ya da bir eylemin gerçekleştirilmesi gereken bir durumla karşılaşmaktan kaçınma korkma ya da bununla ilgili kaygılı beklenti kişinin olağan günlük işlerini mesleki işlevselliğini ya da toplumsal yaşamını önemli ölçüde bozuyorsa ya da kişi fobisi olacağına ilişkin belirgin bir sıkıntı duyuyorsa sosyal fobisi olduğu düşünülebilir.
  Sosyal fobisi olan kişiler hata yapma gülünç duruma düşme ya da kendilerine yakışmayacaklarını düşündükleri davranışları yapma korkusu içindedir. Sosyal faaliyetlerde arka plana itilmiş olmaktan dostça olmayan bir şekilde kendilerine davranılmasından aptalca görünmekten kontrolü kaybetmekten panik yaşamaktan ne söyleyeceğini bilememekten ve bir de bunlara eşlik eden birçok fiziki belirtileriyaşamaktan korkmaktadırlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sosyal Fobi Nedir Forum Tarih
Sosyal Fobi Nedir - Sosyal Fobi Hakkında Bilgiler Psikoloji 19 Şubat 2012
Sosyal Fobi Nedir? Sosyal Fobi Kimlerde Görülür Psikoloji 1 Ocak 2011
Sosyal Fobi Nedir? - Sosyal Fobi Belirtileri Psikoloji 18 Mart 2009
Sosyal Fobi Panik Atak ve Tedavisi Psikoloji 9 Kasım 2010
10 Kişiden Birisi Sosyal Fobili Psikoloji 23 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş