Sosyal fobi neden tedavi edilmelidir?

'Psikoloji' forumunda Fatma tarafından 11 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Sosyal fobi neden tedavi edilmelidir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sosyal fobi bir yıllık yaygınlığını %7.9 yaşam boyu yaygınlığı ise %13.3 oranında olan (epidemiyolojik araştırma sonuçlarına göre) ciddi ve yaygın bir bozukluktur.

  Özellikle erken başlangıç (15-25 yaş) durumlarında hızlı kronikleşme eğiliminden dolayı toplumsal ve bireysel önemli kayıplara yol açabilmektedir.

  Akademik ve mesleki başarısızlık sosyal yeti yitimi maddi bağımlılık somatik (bedensel) belirtiler nedeniyle gereksiz tıbbi incelemeler sosyal fobide sık rastlanan sonuçlardır.

  Ayrıca komorbidite olarak sık rastlanan depresyon intihar riski kaçınılamayan sosyal etkileşimlerde ki anksiyeteyi bastırmak amacıyla alkol ve madde kötüye kullanımı gibi sonuçlar da sosyal fobinin ruh sağlığı programlarında ciddiyetle ele alınması gereken bir ruhsal bozukluk olduğunu göstermektedir.
  Bu denli ciddi ve yaygın bir ruhsal bozukluk olmasına karşın sosyal fobinin tedavisinde birinci engel hastaların yardım istememe eğilimleridir. Sosyal fobinin doğasında var olan utangaçlık olumsuz değerlendirilme korkusu yardım alma davranışını engelleyen bir faktördür. Bir başka engelleyici faktör ise sosyal fobiklerin somatik belirtileri nedeniyle diğer tıp birimlerine başvurmalarıdır. Bu da psikolojik yardıma ulaşamama veya tedavide gecikme gibi sonuçlar doğurmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sosyal fobi neden Forum Tarih
Sosyal fobi Nedenleri ve Tedavisi Psikoloji 19 Mart 2009
Sosyal Fobi Nedir - Sosyal Fobi Hakkında Bilgiler Psikoloji 19 Şubat 2012
Sosyal Fobi Nedir? Sosyal Fobi Kimlerde Görülür Psikoloji 1 Ocak 2011
Sosyal Fobi Panik Atak ve Tedavisi Psikoloji 9 Kasım 2010
10 Kişiden Birisi Sosyal Fobili Psikoloji 23 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş