Sorumluluk ile ilgili kompozisyon

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Sorumluluk ile ilgili kompozisyon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  sorumlulukla ilgili kompozisyon arıyorum

  Sorumluluk genel olarak sadece bireyin üzerine düşen görevleri yerine getirmesi olarak algılansa da aslında anlamı daha geniştir. Sorumluluk sahibi olmak ise daha fazla özen gerektirir.

  Çocukluğumuzdan bu yana hayatımızda sürekli yerine getirmemiz gereken vazifeler vardır. Yaşa ve yeteneklere göre değişen bu vazifeler, çocukken oyuncaklarımızı toplamaktan başlar da okulda ödevlerimizi yapmaya, evlenip yuva kurunca da aile geçindirmeye kadar gider. Bu görevleri hepimiz az yada çok bir şekilde yerine getiririz. Getirmek sorumluluğumuzdur çünkü. Ödevini yapmayan öğrencinin yada çalışıp para kazanmayan bir aile babasının başına gelecekleri herkes bilir. Bu tür sorumluluklar yerine getirilmeyince hayatımızın zorlaşması ve hatta yaşanamaz hale gelmesini sağlar.

  Peki bunların yanı sıra çevremize, arkadaşlarımıza, bizi sevenlere hatta yaşadığımız dünyaya karşı olan sorumluluklarımız ne olacak? Empati duygusunun gelişmediği bireylerde bencillik ve vurdumduymazlık görülür. Bu durumda ömrünü geçirdiği dünyanın sadece kendisine sunduğu nimetler ve yaşam alanı ön plana çıkar. Oysa gelecek kuşaklar, yan yana yaşadığımız komşularımız, çevremizdeki insanlara karşı hal ve hareketlerimiz de bizim sorumluluk alanımızdadır. En basitinden küçük bir çocuğa verilen söz bile artık bizim sorumluluğumuzdur ve tutulması gerekir.

  Çok küçük yaşlarda gelişmeye başlayan sorumluluk bilincini, bir çok alandaki sorumluluklarımızı içine alacak şekilde benimseyip geliştirmemiz gerekir. Öncelikle kendimizden başlayarak kendimize karşı olan sorumluluklarımızı dikkate almalı, sonrasında aile, toplum, çevre ve dünya olarak genişletmeliyiz. Unutmayalım evimize aldığımız bir saksı çiçek bile artık bizim sorumluluğumuzdur.
   

 2. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sorumluluk

  Adam gecikmişti. Geldiğinde nedenini anlatırken gece birden aklıma takıldı uyuyamadım diyordu. Sabah kalkar kalkmaz doğru özel bir sigortaya gittim, ölüm masraflarımı karşılamak için sigorta yaptırdım. Aileme yük olmak istemiyorum. Ne düşünceli şu almanlar. Biz ölümü hiç yanımıza yaklaştırmamağa çalışıyoruz. Hiç ölmeyecekmişiz gibi yaşıyoruz. Öldükten sonra mı ? Kalanlar ne yapar ne eder ? Bir ölümün masrafı da en az bir düğünün masrafı kadardır. Öldükten sonrası için sorumluluk taşımak ölmeden önce. Adam rahatlamıştı sanki sırtındaki yükten kurtulmuş,yaşamında sonraki sorumluluğu da almıştı. Ölsede gam yemeyecekti artık. Çoluk çocuğu onun cenaze masrafları için dara düşmeyecekti.

  Şimdi artık rahat rahat kahvaltısını edebilirdi
  .
   

 3. yukardaki mesaj alıntı
   

 4. her sitede aynı çıkıo yaa
   

 5. yha çok saçma biz kompozisyon diye yazıyoruz bu çıkıo karşımıza...hayal kırıklığına uğruyoruz...
   

 6. biz KOMPOZİSYON istiyoruz karşımıza bu çıkıyo bide her sitede eynı şey var yaa...:(
   

 7. kompozisyon istiyoruz karşımıza bu çıkıyo anamayorum her sitede aynı yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sorumluluk ilgili kompozisyon Forum Tarih
Sorumlulukla İlgili Kompozisyon örneği - Sorumluluk Konulu Kompozisyon Makaleler-Denemeler 20 Şubat 2011
Sorumlulukla İlgili Kompozisyon Makaleler-Denemeler 6 Kasım 2010
Sorumlulukla İlgili Sözler, Sorumluluk Hakkında Sözler Güzel Sözler-Mesajlar 21 Aralık 2012
Sorumluluk İle İlgili Hadisler, Sorumluluk Hakkında Hadisler Sünnetler & Hadisler 7 Aralık 2011
Sorumluluk İle İlgili Atasözleri Atasözleri & Deyimler 5 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş