Sorkun Köyü Dörtdivan Bolu

'Bolu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sorkun Köyü Dörtdivan Bolu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bolu İli Köyleri - Sorkun Köyü Dörtdivan - Sorkun Köyü Hakkında - Sorkun Köyü Tanıtımı - Sorkun Köyü Resimleri  Bilgiler

  Nüfus 149 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 14910
  Alan Kodu 0374
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Bolu
  İlçe Dörtdivan
  Sorkun, Bolu ilinin Dörtdivan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi


  Sorkun Köyü,Bolu vilayetinin Dörtdivan ilçesine bağlı,ilçeden yaklaşık 4 km mesafede, 2 mahalleden oluşan anadolumuzun şirin bir köyüdür.


  Rakım : 1173 metre


  Enlem-Boylam : 32° 2' 60 E / 40° 40' 60 N


  Nüfus : Bayır mahallesinde 6 hane öte mahallede yaklaşık 25 hane devamlı ikamet etmektedir, 2007 yılı sonu itibarı ile Adrese Dayalı Nüfus Sistemiyle Sorkun Köyümüzün Nüfusu 81 ERKEK 98 KADIN olmak üzere TOPLAM 179'dur.


  Geçim Kaynakları : Tarım ve hayvancılık,son yıllarda özelikle tavuk üretim çiftlikleri ve büyükbaş hayvan üretim çiftliklerine yöneliş ivme göstermektedir.


  Muhtar
  İki mahalle tek muhtarlıkla idare edilmekte olup köyümüzün muhtarlık vazifesini şu an İsmail Aslantaş Bey yapmaktadır.

  İki mahalle arasından geçen Sorkun Deresi Ulusu’yla nihayetlenmektedir.Sorkun Deresi kaynağını Aşağı Mandra altındaki Gökçe Pınar’dan almaktadır.Son yıllardaki kuraklık nedeniyle deremiz kuruma derecesine gelmiştir.


  Köyümüz su ihtiyacını Kollu Dağ eteğinde Tek Kavak mevkiinde bulunan menbaadan almakta idi.Yeni bir proje ile Bıçkı yamacındaki menbaanın buz gibi suyu köyün kullanımına sunuldu.


  Not: Sorkun Köyü Yeni İçme Suyu Projesi bitmiş olup açılış töreni 10 Aralık 2006 tarihinde yapılmıştır.Bugünlerde evlere dağıtım işlemleri yürütülmektedir. Köyümüze hayırlı olsun.


  Köy ahalisinin çoğunluğu büyük şehirlere göç etmiş olup,özellikle inşaat sektöründe çalışmaktadır.Ticaretle uğraşanların sayısı da oldukça fazladır.


  Dini bayramlarımızda köyümüz şenlenmekte,eski günler yad edilmektedir.Evler tek tek dolaşılıp bayramlaşma geleneği devam etmektedir.İki mahalle sırasıyla birbirine yemek ziyafeti çekmektedir.


  Son zamanlarda köye yöneliş başlamış olup,özellikle emekli konumuna gelmiş ve maddi durumu iyi olan köy halkımız köye betonarme evler yaparak veya evlerini restore ederek buralara sahip çıkma ve buralarda yaşama arzusunu ortaya koymuştur.


  Hayırsever köy halkı camilerimize ayrı bir alaka göstermektedir,bayır mahallesinin minaresi yeniden inşaa edilip cami içi de restore edilmiştir.


  Sorkun Köyü’nün tek ilkokulu bayır mahallesinde 1966 senesinde inşaa edilmiş olup 2000 li yıllara kadar iki mahalleye de hizmet vermiştir,nüfusun azalmasıyla birlikte merkezi eğitim programı dahilinde hizmetine ara vermiştir.Okul servis arabaları Sorkun Köyü ve çevre köylerin çocuklarını ilçeye götürüp getirmektedir.


  Köy halkının tarihi Oğuz Türkleri’nin Kayı Boyu’na dayanmaktadır.Alparslan’ın Anadoluya girmesiyle birlikte Türk boylarından 1 milyon kişinin Anadoluya yerleştirildiği tarihçiler tarafindan rivayet edilir.Dörtdivan ve çevresine Oğuz Türkleri’nin Kayı Boyları’nın yerleştiğini tarih kitaplarından biliyoruz.Zaten köy halkının giyim kuşamından,konuşma diyaleğinden,köy ve sülale isimlerinden bunu anlamak mümkündür.Örneğin Durakgil,Koca Durak,Gocaaşa (Koca Ayşe) gibi sülale isimleri ve Adakınık,Çardak gibi köy isimleri.


  Sorkun Köyü'nün Aşağı Mandra diğer adıyla Tabakgilin Mandrası ve de Yukarı Mandra diğer adıyla Durakgil Mandrası olmak üzere iki mandrası mevcuttur.


  Göl Yaylası ya da Yayla olarak adlandırılan bir adet yaylası,biri Bıçkı diğeri de Aladağ olarak adlandırılan iki adet de aladağı mevcuttur. Bıçkı yamacında bulunan Saçlık Tepesi Bolu’nun da en yüksek tepelerinden biridir.Tahmini yüksekliği 2200 metredir.


  Coğrafya
  Bolu iline 50 km, Dörtdivan ilçesine 5 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007
  2000 149
  1997 200

  Ekonomi
  Tarım ve hayvancılık,son yıllarda özelikle tavuk üretim çiftlikleri ve büyükbaş hayvan üretim çiftliklerine yöneliş ivme göstermektedir. dayalıdır.

  Muhtarlık İki mahalle tek muhtarlıkla idare edilmekte olup köyümüzün muhtarlık vazifesini şu an İsmail Aslantaş Bey yapmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2004 -

  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -
  Altyapı bilgileri
  Sorkun Köyü’nün tek ilkokulu bayır mahallesinde 1966 senesinde inşaa edilmiş olup 2000 li yıllara kadar iki mahalleye de hizmet vermiştir,nüfusun azalmasıyla birlikte merkezi eğitim programı dahilinde hizmetine ara vermiştir.Okul servis arabaları Sorkun Köyü ve çevre köylerin çocuklarını ilçeye götürüp getirmektedir.


  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi2007 yılında yaylalardan getirilen buz gibi suyla birlikte evlere çekilen su bağlantı kanallarıyla giderilmiştir. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sorkun Köyü Dörtdivan Forum Tarih
Sorkun Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Sorkun Köyü Hakkında Bilgi Akşehir Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Sorkuncuk Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Sorkun Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Sorkunlu Köyü Hakkında Bilgi Ilıca Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş