Sorhun Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sorhun Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  sorhun köyü bilgileri - sorhun köyü tanıtım - sorhun köyü resimleri  Sorhun, Tokat ilinin Niksar ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Sorhun Köyü’nün tarihini üç döneme ayırabiliriz. Birincisi Selçuklu döneminde köyün kuruluşu, Pontus Rumları’nın yerleştikleri dönem ve Artvin’den göç edenlerin gelip yerleştiği dönem.

  Sorhun’un Selçuklu döneminde bir Türk köyü olarak kuruluşunun belgesi adının ve yer adlarının Türkçe olmasıdır.

  Köyümüzdeki yer isimlerinde tarihinin yansımaları vardır. Başta köyün adı olmak üzere Uluhan, Uluyazı, Yanıklık, Kırıklık, Kireçlik, Düzler, Topal Köprü, Kırtarla, Ayazlar, Kirazlık, Ladik yazı vb. bütün yer adları Türkçe’dir. Orman alanlar ise Domuz çukuru, Kızılcık, Kurtalan, Seyit alan, Çalıca, Uzun tanışma vb. hepsi Türkçe adlardır.

  Köyün bugünkü halkının %95’i Artvin’in İmerhev yöresinden gelmiştir. 1881’de köye yerleştikleri zaman çoğunluğu Türkçe bilmemektedir.

  Sorhun’da Rumlar’ın büyük bir kilisesi vardır. Örneğin köy insanın toplandığı yer Nazara’nın harmanıdır Uluhan’ın üstünde Kurtalan’nın eteklerindeki tarla Nazara’nın tarlasıdır. Kireçlik mevkiinin hemen üstünde küçük bir su kaynağı da olan Manastır’da Rumlar’dan kalmadır. Yer isimlerinde Artvin kökenlerinin, “köy altı” anlamına gelen Napuzar’dan başka bir Gürcüce adlandırma yoktur.

  Altı önemle çizilmesi gereken husus şudur: Bütün yer adlarını köyün bugünkü sakinleri, yaklaşık 40 yıl birlikte yaşadıkları Rumlardan öğrenmiştir. Köyün kuruluşundaki kuvveti gelenek, dilleri farklı iki yerleşimde bile egemenliğini sürdürmüş, yaşayan insanların onu benimsemiştir.

  Köyümüzün kadim tarihini başlatan Selçuklulardır. Amasya’yı başkent edinen Batı Pontus Rumları sonradan yerleşmiştir. Son sakinleri de bugün orda yaşayanlardır.

  Burada kısaca Sorhun’un bugünkü sakinlerinden söz edelim.

  Sorhun’da bugün yaşamakta olan ailelerin %90’ı Şavşat’ın Meydancık(Dioban) ilçesine bağlı Ciğori Geli(ciğori deresi) vadisinde ve yamaçlarında yerleşmiş 6 köyden gelmedir. Burada merkez köy Çağlayan(Hecurul), Karçal Dağları’nın eteklerinde bir krater gölünün kıyısındaki Maden(Bazgiret), sırtımızı Karçal dağları ve Machael Geçidine vererek baktığımızda sağ taraftaki tepeler üzerinde Tepebaşı(Zios) Çağlayan’ın hemen yakında Yağlı(Zakiyet), Meydancık yolunda ise Oba(Ube) ve Demirci(Daba)’dan göç etmiştir. Daha sonra Ardavuç, Kassien, Refahiye’den gelen ailelerde köy sakinleri arasında yerlerini almıştır.

  Köyün bugünkü sakinleri 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı’nda(93 Harbi) Ahalikalaki, Ahalikise ve ardından da 15 Mayıs 1878’de Ardahan’ın Rus Ordusu tarafından işgal edilmesi üzerine Şavşat, Ardanuç, Murgul, Borçka, Maradit ve Acara’dan (Batum ve çevresi) büyük göçler olmuştur.

  Ardahan’ın düşmesi ve Ayastefanos Anlaşması ile bölgedeki üç vilayetin Ruslar’a bırakılması üzerine, Müslüman halk Osmanlı’nın iç topraklarına doğru göç etmiştir.

  1878 yılının Haziran ayının sonunda Machael Geçidi’nin açılması üzerine yapılan göç. Hevcurul, Bazgiret, Tetraket, Sakoria Yaylası’ndan Machael’e, oradan da Hopa yakınlarına kadar sürmüş, günün koşullarına göre gemilerle binilerek Fatsa kıyılarında karaya çıkılmıştır.

  Fatsa’nın bir dağ köyünde üç yıl kalınmış, köyün arazinin yetersiz olması nedeniyle Rumlar’ın Sakarıt, Yaylalacık ve Boğalı Dağları’na çekildiği sırada, Niksar’a gelinmiş. Hükümet yetkililerinin göstermesi üzerine Sorhun’a gelip yerleşilmiştir.

  Sorhun’un bugünkü sakinleri 1881’den bu yana 128 yıldır Sorhun’da yaşamaktadır.

  İmerhev’in köylerinden hangi sülalelerin geldiği, sülale adlarının bir dökümü daha sonra verilecektir.


  Kültür

  sorhun köyü gürcü vatandaşların yaşadığı bir köydür.Köyde Acar gelenek ve adetleri yaygındır.Yemeklerden Acar yemeklerinin yanı sıra bat,keşkek,yaprak dolması,katmer,vet tokat kebabı gibi yöremize ait yemekler yapılır.köy gayet muhafazakardır.Köyde dini ve milli günlere çok önem verilir,özellikle ramazanlara özgü gelenekler vardır.Ayrıca düğünlerde ve özel günlerde gürcü örf ve adetleri olan oyunlar oynanır,türküler söylenir.Köyde 1 adet okul 1 tane camii 2 bakkal ve 2 tanede kahvehane vardır.Ayrıca kuran kursunda mevcuttur.her sene temmuz ayının son haftası abaza yaylasına çıkılarak sorhun köyü şenlikleri yapılmaktadır.
  Coğrafya

  Tokat iline 79 km, Niksar ilçesine 34 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 430
  2000 319
  1997 330

  Ayrica Sorhun köyünün gurbette yasayan cok vatandasi var. Özellikle almanya NRW eyaletine bagli Bergneustadt ve Plettenberg sehirlerinde.
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.  GELENSEL FESTİVAL

  SORHUN köyü abazza yaylası geleneksel moryoba sının ilk ağası İBRAHİM ÇİLHOROZ
  Dernek

  Gebze Tokat Niksar Sorhun Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca internet bağlantısıda vardır
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sorhun Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş