Sorgulayan Denemeler - Bertrand Russell Kitap Ozeti

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda NeslisH tarafından 20 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Sorgulayan Denemeler - Bertrand Russell Kitap Ozeti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]


  "Düşünce özgürlüğü lehindeki teması sav, bütün inançlarımızın kuşku götürür olmasıdır..."

  Bu sözler, yirrminci yüzyılın en büyük düşünürlerinden Bertrand Russell'ın, Sorgulayan Denemeler'inde ele aldığı konuları asıl irdelediğine dair bir ipucudur.
  Sorgulayan Denemeler'de yirminci yüzyıl önyargıları, bakış açısı, olgu ve olaylar karşısında aldığı tavır, bilimden budizme uzanan bir yelpaze içinde Russell'ınsorgulayıcı kaleminden süzülerek ortaya dökülür.

  Sorgulayan Denemeler, yazarının ince zekasını ve kalemini olduğu kadar, birey olarak üstlendiği temel rolü de yansıtır: Sormak, sorgulamak ve tartışmak...

  Giriş: Kuşkuculuğun Önemi Üzerine
  Okuyucularıma, üzerinde hoşgörü ile düşünmeleri için, belki de son derece paradoksal ve yıkıcı görünebilecek bir doktrin sunmak istiyorum. Söz konusu doktrin şudur: Doğru olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmayan bir önermeye inanmak sakıncalıdır. Böyle bir görüşün genel kabul görmesi durumunda bütün sosyal yaşamımızın ve politik istemimizin tümüyle değişeceğini kabul etmeliyim; şu anda ikisinin de kusursuz olmasının bunu güçleştireceğini de kabul ediyorum. Ayrıca (ve daha önemli olarak) bu görüşün, bu dünyada ve sonrasında başarılı olmayı haketmek için hiçbir şey yapmamış insanların akıldışı umutlarından çıkar sağlayan kişilerin (gaipten haber verenler, çifte bahisçiler ve din adamları gibi) gelirlerinin azalmasına yol açacağının da farkındayım. Bu önemli düşüncelere karşın, ileri sürdüğüm paradoksun savunulabileceği kanısındayım ve şimdi bunu yapmaya çalışacağım. İlkönce, aşırılığa kaçtığım düşüncesine karşı kendimi savunmak isterim. Ben İngilizlerin ılımlılık ve uzlaşmaya olan tutkularını paylaşan bir İngiliz Whig'iyim (Whig: 17. ve 18. yüzyıllarda hükümdara kargı Parlamento'nun üstünlüğünü savunan (ve sonradan yerini Liberal Partiye bırakan) siyasal parti üyesi. (Ç.N.)). Pyhrrhonizm (kuşkuculuğun/skeptisizmin eski adı)'in kurucusu olan Pyhrro hakkında bir öykü anlatılır. Pyhrro, bir eylemin diğerinden daha akıllıca olduğundan emin olmamız için asla yeterince bilgiye sahip olmadığımızı ileri sürmüştü. (kitaptan alıntı)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sorgulayan Denemeler Bertrand Forum Tarih
Bertrand Russell - Sorgulayan Denemeler Kitabı Kitap Özetleri & E-Kitaplar 19 Temmuz 2009
Bertrand Russell - Sorgulayan Denemeler Kitap Özetleri & E-Kitaplar 10 Ocak 2009
Bertrand Russell - Sorgulayan Denemeler Kitap Özetleri & E-Kitaplar 10 Ocak 2009
Montaigne Denemeler Güzel Sözleri Makaleler-Denemeler 9 Şubat 2013
Makale ve Denemeler Arasındaki Farklılıklar Makaleler-Denemeler 31 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş