Sonuç baştan belli; ya ölüm ya da felç

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 3 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Sonuç baştan belli; ya ölüm ya da felç konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]  Türkiye’de her yıl ortalama 500 boyun kırığı vakasına rastlanıyor. Bu vakaların büyük bir çoğunluğu ya ölümle ya da felçle sonuçlanıyor. Boyun kırıklarının en büyük sebebi ise sığ suya balıklama atlama...
  [​IMG][​IMG]This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1200x1600.[​IMG]

  [​IMG]
  Sığ suya balıklama atlama boyun kırıklarına neden olmakta. Omuriliğin hemen yakınında solunum merkezi bulunuyor. Kırılmaya bağlı omuriliğin birden şişmesi solunum merkezini etkiliyor ve boğulma meydana geliyor. Eğer, kişiyi sudan çıkaracak birisi yoksa boyun kırılması sonucu sığ suda boğularak ölüyor. Sığ suya balıklama atlayan kişi boğulmaktan kurtulsa bile, omurilik kırıklarından dolayı boyundan aşağısı felç oluyor. Her iki durumda da sonuç, trajedi.
  Sığ suya atlama vakaları:
  1) Çoğunlukla 15-25 yaş arası erkeklerde görülüyor. (Maalesef bu yaş grubu gençler sığ suya balıklama atlamayı önemli bir güç gösterisi olarak görüyorlar.)
  2) Gece saat 01.00 da özellikle turistik tesislerde konaklayan tatilcilerin alkol aldıktan sonra ya da öğleden sonra 13.00 da serinleme amaçlı kontrolsüz bir şekilde sığ suya veya havuza atlamaları sonucu gerçekleşiyor.
  3) Yanlış ilkyardım uygulamaları sonucu kazazedeler ya felç oluyorlar ya da ölüyorlar.
  4) Sığ suya balıklama atlayanların %30’u kısmi veya tam felç oluyor.
  Sığ suya atlama vakalarında uygulanması gereken ilkyardım yöntemi ise;
  Kazazede 3-4 kişi tarafından taşınmalı. Taşınma sırasında boyun, sırt ve bel omurları hiç bükülmemeli, sağa-sola çevrilmeden yatırılmalı. Normal boğulma vakalarına uygulanan ‘su çıkarma’ yöntemi, sığ su vakalarına uygulanmaz. İlkyardımda önce kişinin ağzı açılır, ağzı tıkayan yosun parçası gibi bir şey varsa çıkarılır. Yaralanmada omurgada ‘gizli’ kırıklar meydana gelebiliyor. Bu nedenle yaralıların mutlaka omurgasında kırık varmış gibi davranılmalı. Boyun omurları kırıldığı halde, omuriliği zedelenmeyen şanslı kişilerin beyin ve omurilik cerrahisi yapılan merkezlere doğru taşınması hayati önem taşımaktadır.
  Sığ suya balıklama atlama sonucu boynu kırılarak boğulan kişilere, normal boğulma vakalarındaki ilkyardım yöntemi olan baş aşağı çevrime, silkelenerek su çıkartma asla ve asla uygulanmamalıdır. Çünkü, omurga kırığı oluşmuş ve hala omurilik kesilmemişse, bu silkelenmeden sonra kesiliyor ve kişi felce mahkûm ediliyor.
  Bu tarz kazaları önlemek için yapılması gerekenler ise;
  1) Sığ suları gösteren uyarı levhalarının konulması, bu kazaların önlenmesindeki en önemli adımlardan biri. Bunun en iyi örneği ise Amerika ve Avustralya'da deniz kıyılarına yerleştirilen uyarı levhalarıdır. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Başkanı Ramazan Baş “Uyarı levhası sayesinde Amerika ve Avustralya’da yaşanan sığ suya balıklama atlama vakalarında %70 oranında azalma görünmüş. Ülkemizde maalesef uyarı tabelaları yok denilebilecek kadar az.” dedi.
  2) Sığ suya balıklama atlama da uygulanan ilkyardım yöntemi konusunda, toplumu bilinçlendirmek ve eğitmek.
  3) Özellikle sığ suların olduğu noktalarda, ilkyardım konusuna hakim cankurtaranlar bulundurmak.
  Sığ suya balıklama atlama ile oluşan trajik sonuçlara dikkat çekmek için Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, medya satınalma şirketi Maxus, açık hava reklam firmaları Wall Era A.Ş. ve Clear Channel, açıkhava medya planlama şirketi Kinetic, billboard ve raket için baskı yapan Büyük Baskı Merkezi, reklam ajansı S-mple bir araya gelerek önemli bir çalışmaya imza attılar. Marmara, Akdeniz ve Ege sahillerinde ki raketler ve billboardlar kanalıyla halkı sığ suya balıklama atlama konusunda bilinçlendirme kampanyasına başladılar. Kampanya TV kanallarında yayınlanacak kısa filmlerle de desteklenecek. Kampanyaya Ahu Türkpençe, Burcu Kara, Mehmet Ali Erbil ve eşi Tuğba Erbil gibi ünlülerde destek vermekteler.
  Kampanyanın sloganı ise;
  “Derinliğini bilmediğiniz sulara ve 2 mt’nin altındaki sığ sulara balıklama atlamayın. Boynunuz kırılabilir, felç olabilirsiniz.”
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş