Sondajcılık / Sondaj

'Meslekler Rehberi' forumunda NeslisH tarafından 2 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Sondajcılık / Sondaj konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bu bölümden mezun olan öğrenciler çeşitli özel sektör kuruluşlarında,DSİ, MTA, Köy Hizmetleri, TPAO gibi kurumlarda görev yapabilirler. Bu programda yeraltı kaynaklarının değerlendirilmesi, su, maden, petrol ve temel araştırmalarda kullanılan ve en hızlı sonuç alının yöntemlerden biri olan sondaj tekniklerini bilinçli olarak uygulayacak ve gereçlerini kullanabilecek bu konuda deneyim kazanmış personelin yetiştirilmesini amaçlar.

  Programın Amacı: Sondaj programının amacı, yeri delme veya silindirik bir kazı işini yapacak elemanları yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Sondaj programında, matematik, fizik, jeoloji, topografik ve jeolojik harita bilgisi, sondaj makineleri, iş hukuku ve iş emniyeti, pompa ve sondaj tekniği ile ilgili dersler okutulur ve 60 gün uygulama yaptırılır.

  Gereken Nitelikler: Sondaj programına girmek isteyenlerin fizik ve jeoloji alanında başarılı, el-göz koordinasyonu güçlü, açık havada çalışmaktan hoşlanan kimseler olmalıdırlar.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Sondaj programını bitirenlere "Sondaj Teknikeri" ünvanı verilir. Sondaj teknikerleri jeologlar, petrol, maden ve makine mühendisleri ile birlikte çalışırlar. Belli araçlar kullanarak, yeraltında yapılacak araştırma ve maden işletme işleri için delme yapar. Sondaj teknikeri mühendisle işçi arasında ara eleman olarak çalışır.

  Çalışma Alanları: Sondaj teknikerleri DSİ, TKİ Genel Müdürlükleri, TPAO, MTA, EİE İdaresi ve İller Bankası gibi kuruluşlarda görev alabilirler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sondajcılık Sondaj Forum Tarih
Sondajcılık Ne Demektir Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
Sondajcılık / Sondaj Hakkinda Bilgiler Meslekler Rehberi 28 Nisan 2009
Sondaj Teknikerlerinin Çalışma Alanları Nedir Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
Sondaj Teknikeri Eğitimi Hakkında Bilgi Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
Sondaj Teknikeri Ne Demektir Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş