Son zamanların en büyük gelişim sorunu: Erken ergenlik

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 1 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Son zamanların en büyük gelişim sorunu: Erken ergenlik konusu
  Sponsorlu Bağlantılar


  Son zamanların en büyük gelişim sorunu erken ergenlik doktorlara göre, geçen yıllara oranla çok büyük artış sergiliyor.

  Erken ergenliğin bir hastalık olduğunu belirten Kadıköy Şifa Sağlık Kurumları doktorlarından Op. Dr. Evrim Aksoy, anne ve babaların konuyla ilgili bilinçli olması gerektiğine dikkat çekiyor.

  Çocukluktan gençliğe geçişin ilk durağı olarak bilinen ergenlik (adolesan) döneminin, erkeklerde dokuz, kızlarda yedi yaşın altına düşmesini erken ergenlik olarak adlandıran kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Evrim Aksoy: “Başlıca iki kusurla ortaya çıkan dönem ya beyin hormonlarının erken salgılanması ya da yumurtalık ve böbrek üstü bezinden salgılanan hormonların aşırı olmasıyla ilgilidir.”

  Genetik faktörlerin çok az etkisi olduğunu açıklayan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Evrim Aksoy, beyin tümörleri, beyin apse, kist ve enfeksiyonları, kızlarda yumurtalık kist ve tümörleri, böbrek üstü bezi tümörleri, tiroid hormon eksikliği(hipotiroidi) ve tedavi amacıyla kullanılan ---- hormonlarının erken ergenliği tetiklediğini belirtiyor.

  Op. Dr. Evrim Aksoy’a göre; beyin hormonlarından kaynaklanan erken ergenliğin sebebi, kız çocuklarında henüz tam olarak açıklanamıyorken, erkek çocuklarında beyin-sinir hastalıklarına bağlı olduğu saptanmış bulunuyor.

  Ayrıca, bu süreci yaşayan çocuklar, başlangıçta yaşıtlarına göre uzun boylu olmalarına karşın, kemik uçlarının erken kapanması sonucu, erişkin yaşlarda akranlarına göre daha kısa boylu kalıyor.

  Ergenlik dönemi eğitiminin; ailede başladığını, okul ve çevre ile devam eden bir süreç olduğunu belirten Op. Dr. Evrim Aksoy, özellikle ilköğretim çağında alınacak eğitimin çok önemli olduğuna inanıyor.

  Ergenlik dönemi sorunlarının genellikle, ergenin kimlik çatışmaları, aile içi iletişim sorunları, arkadaşlık ilişkilerinde yaşanan sorunlar ve akademik sorunlar olduğunu belirten Kadıköy Şifa Sağlık Kurumları’ndan psikolog Fatma Tosun ise: “Gençlerin, ergenlik dönemindeki değişikliklere daha rahat uyum sağlayabilmesi için ailelere psikolojik danışmanlık hizmeti sunarak bu süreci en sağlıklı şekilde geçirmelerine yardımcı oluyoruz.” diyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - zamanların büyük gelişim Forum Tarih
Tüm Zamanların En Çok İzlenen ve Hasılat Yapan Türk Filmleri Sinema Dünyasından Haberler 6 Mart 2012
Bir zamanların Servet değerinde olan antika arabalar Tarihi Eserler Antikalar 8 Nisan 2010
Mojo tüm zamanların en iyi müzik belgesellerini seçti Müzik Haberleri 10 Şubat 2010
Son zamanların en iyi bakım ürünleri Güzellik & Bakım 14 Aralık 2009
Yanlıs Zamanların Sevdalılarıydık.. Şiirler 16 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş