Son katsayı kararı için Danıştay'a itiraz

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Son katsayı kararı için Danıştay'a itiraz konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Düz liseli bir öğrenci velisi ile Anadolu öğretmen liseli bir öğrencinin, YÖK'ün son katsayı düzenlemesinin durdurulması için Danıştay'a başvurdukları ortaya çıktı. Gerekçe ise oldukça ilginç:


  Yüz binlerce meslek liseli öğrencinin üniversiteye girişini sağlayacak YÖK'ün son katsayı düzenlemesinin iptali için açılan davanın detayları belli oldu.

  Yükseköğrenime girişte katsayı uygulamasının nasıl olacağı konusunda belirsizlik devam ediyorken, düz liseli bir öğrenci velisi ile Anadolu öğretmen liseli bir öğrencinin, YÖK'ün son katsayı düzenlemesinin durdurulması için Danıştay'a başvurdukları ortaya çıktı. Şikâyetçi veli ile öğrenci, dava dilekçelerinde yükseköğrenime girişte, daha önce uygulanan katsayı uygulamasına dönülmesini talep ediyor. Buna göre üniversiteye girişte katsayı farkının 15'ten 50'ye çıkarılması isteniyor. Şikâyetçilerin taleplerini mahkemeye iletirken, dilekçelerinde meslek liseli öğrencileri incitecek açıklamalara yer vermeleri de dikkatlerden kaçmıyor.

  Danıştay'a Ankara'dan başvuran Orhun Özmen'in babası Atila Özmen, yürütmenin durdurulması için saydığı gerekçeler ile verdiği örneklerde, meslek liseli ile düz liseli öğrenciler arasında katsayı farkının olmasının doğal karşılanması gerektiğini öne sürüyor. Baba şu ilginç açıklamaya imza atıyor: "İmkân eşitliğinin ruhuna ve amacına uygun olarak yönlendirme suretiyle kademelerden geçerek verilen haklardan yararlandırılmış bireylerin, bu eğitim kurumları içinde seçtikleri okul ve alan nedeniyle elde ettikleri sosyal statünün farklı olması kaçınılmazdır."

  Bir diğer şikayetçi Denizli Lütfi Ege Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencisi Neylan Özlem Pelek de dilekçesinde öğrencilerin artık katsayı bunalımı yaşamalarını istemediğini dile getiriyor. Danıştay 8. Dairesi, YÖK'ün üniversiteye girişte farklı katsayı uygulanmasına ilişkin ilk düzenlemesi olan 17 Aralık 2009 tarihli kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurmuştu.

  İstanbul Barosu Başkanlığı, YÖK'ün, yükseköğretime girişte farklı katsayı puanı uygulamasını kaldıran 21 Temmuz 2009 tarihli kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açmıştı. Danıştay 8. Dairesi, YÖK'ün kararının yürütmesini oybirliğiyle durdurmuştu. Bunun üzerine YÖK, 17 Aralık 2009'da üniversiteye giriş sınavında adaylara "farklı katsayı'' uygulanması kararı almış ve puanlar hesaplanırken adayların kendi alanıyla ilgili program tercihinde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanlarının 0.15, alan dışı tercihte 0.13 ile çarpılmasını kararlaştırmıştı.

  ZAMAN
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - katsayı kararı için Forum Tarih
Havanın Sürtünme Katsayısı Nedir Konu Dışı Başlıklar 12 Temmuz 2012
YÖK Genel Kurulu katsayı için toplandı Eğitim Haberleri 17 Mart 2010
Katsayı formülü açıklanacak Eğitim Haberleri 17 Mart 2010
Katsayı Sorununa TBMM El Atsın Eğitim Haberleri 11 Aralık 2009
Danıştay'dan YÖK'e 'katsayı' reddi Eğitim Haberleri 10 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş