Son Bahar Depresyon Mevsimi

'Psikoloji' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Son Bahar Depresyon Mevsimi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Son Bahar Depresyon Mevsimi

  depresyonunun üç belirtisi: Hüzün, yorgunluk, enerji azlığı

  Güneşi az görmek, iş sorumluluklarının artması, okulların başlaması, havaların serinlemesi insanlarda birtakım ruhsal değişimlere neden olur.

  Yaz mevsimi insanların rutin işlerinin azaldığı, doğanın tazelendiği, tatillerin yapıldığı bir mevsim. Bu arada gündüzler uzamış ve insanların iş sonrası kendilerine ayırabildikleri zaman da artmış oluyor. Deniz kenarları ve parklar vaktini değerlendirmek isteyenler için bekliyor. Yazın yaşanan tüm bu canlanmaya karşın sonbahar ve kış döneminde tersine bir dönem yaşanıyor. Gündüzler kısalmaya, havalar değişmeye, doğa hüzne bulanmaya başlıyor. Bu değişimden insanlar da nasibini alıyor. Bu da sonbahar depresyonuna neden oluyor.

  International Hospital'dan Psikolog Ferahim Yeşilyurt, sonbahar depresyonu hakkında merak edilenleri yanıtladı:


  Sonbahar gelince neden depresif oluyoruz?

  İlkbahar doğanın canlanmasına, sonbahar ise canlılığını azaltmasına karşılık gelir. Bu nedenle sonbahar hüznü çağrıştırır. Havaların kötüleşmesi açık alanlardan tekrar güneşsiz kapalı alanlara gidilecek olması keyifsizlik ve mutsuzluk verebilir. Güneşli güzel günlerin artık gerilerde kaldığı, çetin kış koşullarının tekrar gelmek üzere olduğunu hatırlatır. Bu nedenle sonbahar hüzün mevsimi olarak anılır.

  Güneşi az görmek,
  sorumluluklarının artması, okulların başlaması, havaların serinlemesi insanlarda birtakım ruhsal değişimlere neden olur.

  Ferahim Yeşilyurt sonbahar depresyonunun en sık rastlanan belirtilerinin hüzün, yorgunluk ve enerji azlığı olduğunu belirtirken, diğer belirtileri şöyle sıraladı:

  • Sabah uyanmakta güçlük çekme
  • Yataktan kalkmak istememe
  • Karamsarlık
  • Cinsel enerjide azalma
  • Çabuk sinirlenme


  Depresif ruh halinden çıkmak için neler yapılmalıdır?

  İyi bir tatil sonrasında yeterince dinlendiğimizi düşünmek lazım.“Bu kadar tatilden sonra yeniden yeni sorumluluklar alabilirim.” diye düşünmek lazım. Yeni planlar hazırlamakta fayda var. Yeni planlar hem bizi bir şeyler yapmak için zorlar hem de hareketlendirir. Uyku ve beslenme alışkanlıklarımızı yeniden tatil öncesine göre düzenlemek gerekir. Yeni amaçlar, hedefler oluşturmak gerekir. Yazın bazı güzellikleri olsa da sonbahar ve kış mevsiminin de benzer güzellikleri olduğu hatırlanmalı. Yazın çoğunlukla sinema ve tiyatroya gitmek istenmezken, bu dönemlerde bu faaliyetlerle ilgilenilebilir.


  Gün ışığının azalması depresyonu artırıyor mu?

  Güneş ışınlarının daha az olduğu kış aylarında depresif duyguların daha fazla arttığı bilinir. Hatta depresyonda “ışık tedavisi” adında bir yöntem bile vardır. Özellikle İskandinav ülkeleri gibi kış aylarının çok yoğun geçtiği bölgelerde bu tedaviden yararlanılır.


  Enerjimizi artırmak amacıyla neler önerirsiniz?

  Düzenli egzersiz yapın. Günde bir saat yürüyüş bile yeterli.
  Sağlıklı beslenmeye özen gösterin.
  • Düzenli uyuyun. Aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkın.
  • Güne mutlaka iyi bir kahvaltıyla başlayın.
  • Arkadaşlarınıza vakit ayırın.
  • İşyerinde kısa molalar verin.
  • Keyif aldığınız aktiviteleri planlamaya çalışın.


  Sonbahar depresyonu en çok kimlerde görünüyor?

  Depresif duygu durumu, çökkünlük, kaygı ve endişe genellikle kadınlarda daha sık görülür. Bu nedenle sonbahar depresyonunun da kadınlarda daha sık görüldüğünü söyleyebiliriz. Diğer taraftan daha önce depresyon tanısı almış kişilerde de bu dönemlerde depresyonun tekrarlama ihtimali artar. Özellikle karamsar, endişeli, özgüveni düşük kişiler bu dönemlerde daha fazla risk taşırlar.


  Yiyeceklerin de ruh halimiz üzerinde etkisi var mı?

  Beyaz şekerden uzak durmak gerekir. Kan şekerini hızla yükseltip düşürdükleri için halsizlik, yorgunluk hislerine neden olabilirler ya da artırabilirler. Bunun yerine şekeri doğal meyvelerden kullanmak daha iyidir. Tatlı, çikolata ve pastaların fazla tüketimi fayda sağlamaz. Diğer taraftan vitamin eksikliğine bağlı olarak da yorgunluk halsizlik hissedilebilir. Bunu gidermek için doğal ya da medikal vitaminler kullanılabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bahar Depresyon Mevsimi Forum Tarih
Sonbahar Depresyonu Nedir-Sonbahar Depresyonu Hakkında Bilgi Psikoloji 17 Ekim 2010
Bahar depresyonu ve korunma yöntenleri Psikoloji 30 Eylül 2010
Sonbahar depresyonunun üç belirtisi Psikoloji 14 Ocak 2010
Sonbahar ve kış dönemi depresyonu Psikoloji 13 Eylül 2009
Avrupalıların yeni bir yol bulması ipek ve baharat yoluyla ticaret yapanları nasıl etkiledi kısaca Sorular ve Cevaplar Cuma 22:36

Bu Sayfayı Paylaş