Son 4 yılın terör bilançosu

'Yurt İçi Haberler' forumunda NeslisH tarafından 10 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Son 4 yılın terör bilançosu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ANKARA (ANKA) - İçişleri Bakanı Beşir Atalay, CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin'in soru önergesine verdiği yanıtta, son 4 yılda bombalama ve mayın tuzaklarında üç polis ve 81 jandarmanın şehit olduğunu, 393 jandarmanın da yaralandığını bildirdi.

  Bakan Atalay, patlayıcıların menşei konusunda Dışişleri Bakanlığı'na bilgi verildiğini kaydederken, CHP'li Ersin de Dışişleri Bakanı Ali Babacan'a yönelttiği soru önergesinde “PKK'nın kullandığı mayın ve bombaların menşei nedir?” diye sordu. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin'in bombalama ve mayın tuzaklarında şehit olan polis ve jandarma sayısına ilişkin soru önergesini yanıtladı. Bakan Atalay, son 4 yılda bombalama ve mayın tuzaklarında üç polis ve 81 jandarmanın şehit olduğunu, aynı sürede 393 jandarmanın da yaralandığını bildirdi.

  Atalay, yaralılardan 70'unun vücut bütünlüğü ağır hasar gördüğünden, malulen emekli edildiğini de bildirdi. Atalay, CHP'li Ersin'in patlayıcıların menşei konusundaki sorusuna ise ‘patlayıcıların menşei ile ilgili elde edilen bilgilerin Dışişleri Bakanlığı'na bildirildiği'ni belirterek yanıt verdi. Ersin ise Bakan Atalay'ın verdiği bu yanıtın ardından Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde PKK'nın kullandığı mayın ve bombaların menşeini sordu. Dışişleri Bakanlığı'nın PKK'nın kullandığı mayın ve bombaları üreten ve doğrudan ya da dolaylı yollardan PKK'nın eline geçmesine neden olan ülkelere karşı ne gibi önlemler aldığının önem kazandığını ifade eden Ersin, Bakan Babacan'a şu soruları yöneltti:

  “Güvenlik güçlerimizin şehit olmalarına ve yaralanmalarına sebep olan, PKK'nın kullandığı mayın ve bombaların menşei nedir? Hangi ülkelerde üretiliyor? Bu mayın ve bombalar PKK'nın eline nasıl geçiyor? Bu konuda istihbarat tespitleri var mı? PKK'nın kullandığı mayın ve bombaları üreten ülkelere karşı hangi girişimler yapıldı?”
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş