Somali'de Yunan gemisi kaçırıldı

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 20 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Somali'de Yunan gemisi kaçırıldı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yunanistan Deniz Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Somali sahilleri açıklarında seyreden Yunan bir şirkete ait kargo gemisi korsanlar tarafından kaçırıldı. Saint Vincent bayraklı Titan isimli gemide 24 mürettebat bulunduğu belirtilirken, Kara Deniz'den yola çıkan geminin çelik taşıdığı öğrenildi. Bu arada mürettebattan 3'ünün Yunan uyruklu olduğu kaydedildi.

  Afrika'nın doğu ve batısındaki birçok bölge, özellikle Aden Körfezi, Gine Körfezi, Kamerun ve Nijerya sahili açıkları korsan saldırıları nedeniyle oldukça tehlikeli hale geldi. Korsanlar tarafından kaçırılan onlarca gemi, sahipleri tarafından ödenen milyonlarca dolarlık fidyelerin ardından serbest bırakılırken, son olarak Ocak ayında bir Yunan gemisi Kamerun açıklarında kaçırılmış ve geminin kaptanı korsanlar tarafından öldürülmüştü. Geçtiğimiz ay ise 22 mürettebatı bulunan bir başka Yunan yük gemisi Somali açıklarında kaçırılmıştı.

  NATO'ya bağlı gemiler 2008 yılı sonundan buyana Somali açıklarında korsanlarla mücadele için devriye gezerken, alınan bu tedbirin henüz yeterince etkili olmadığı gözleniyor.

  (İHA)
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş