Solaris (işletim sistemi)

'Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler' forumunda Siraç tarafından 12 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Solaris (işletim sistemi) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sun Microsystems firması tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. UNIX tabanlı olup, son sürümü olan Solaris 10'dir. Aynı zamanda Linux programlarının çalışmasına destek verir. OpenSolaris projesinin başlatılmasıyla birlikte, Solaris işletim sistemi açık kaynak hâle dönüştürülmüştür. Solaris son derece güvenli bir işletim sistemi olarak birçok alanda kullanılmaktadır.

  Bir UNIX işletim sistemi olarak üzerinde çok güçlü geliştirme ortamları mevcuttur. Bunlar, en temel bash gibi kabuk dilleri olmakla bereber C/C++, Perl, Python gibi güçlü programlama dilleri de sayılabilir. Solaris 10, Sun firmasının bir ürünü olarak Java geliştirme ortamı da sunmaktadır.

  Yıllarca para ile satılması nedeni ile Solaris bireysel kullanıcılarca fazla tanınamamıştır. Aynı zamanda uzun yıllar Sun Microsystems'e ait donanımlar üzerinde çalısması için gelistirildiginden, Linux ile karşılaştırıldığında çok fazla sürücü eksiği vardır. GPL ile dağıtılan programlar Solaris kullanıcılarına pek çok seçenek sunmaktadır. Bu, Solaris üzerinde sayısını kestiremeyeceğimiz kadar kullanışlı programa erişebileceğimiz anlamına gelir. Apache, PostgreSQL, KDE, Emacs, Openoffice, Mozilla gibi açık kaynaklı programlar Solaris üzerinde çok rahatlıkla kullanılabilirler.

  Solaris 10, masaüstü ortamı olarak CDE ve Java Desktop tabanlı GNOME ortamını kullanıcılarına sunmaktadır. Özellikle GNOME ortamı UNIX dünyasına alışık olmayan kullanıcılar için kullanımı kolay, esnek bir masaüstü ortamıdır.

  Bu yazı yazıldığı anda SUN firması isteyenlere Solaris 10 için ücretsiz DVD göndermekteydi. İsterseniz internetten ücretsiz olarak indirebileceğiniz gibi Sun'ın web sitesinden de ücretsiz DVD isteyerek Solaris 10 ile deneyimlerinizi arttırabilirsiniz.

  wikipedia.org
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Solaris (işletim sistemi) Forum Tarih
Avira AntiVir PersonalEdition Classic (Linux/FreeBSD/Solaris) 3.1.3.4-1 İndir Linux işletim sistemi 30 Mart 2010
Avira AntiVir PersonalEdition Classic (Linux/FreeBSD/Solaris) 2.1.11-21 Download A-B 1 Şubat 2009
Avira AntiVir PersonalEdition Classic (Linux/FreeBSD/Solaris) 2.1.11-21 Linux işletim sistemi 19 Ağustos 2008
Mac OS X (işletim sistemi) Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 12 Nisan 2009
Linux (işletim sistemi) Linux işletim sistemi 12 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş