Solaklara kötü haber!

'Bilim & Teknoloji' forumunda Siraç tarafından 1 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Solaklara kötü haber! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Solaklara kötü haber!

  [​IMG]


  Bilim adamlarınnı şempanzeler üzerinde yaptığı son araştırmalara göre sağ elin kullananların daha oyunbaz ve maceraperest oldukları ortaya çıktı.

  Eğer aramızdan kimin daha maceracı bir ruha sahip olduğunu merak ediyorsanız, bunun cevabı eliniz kadar yakında. Bilim adamları, fizyolojik açıdan insana en yakın canlı olarak bilinen şempanzeler üzerindeki yaptıkları araştırmalar sonucu sağ ve sol elini kullananlar arasında yepyeni özellikler ve farklılıklar keşfetti.
  Araştırmaya göre sağ elini kullanan şempanzelerin daha oyuncu olduğu tespit edilirken yine sağlak olanların yeni çevreler ve yemek ararken diğerlerine oranla düşmanlarından daha az korktukları ortaya çıktı.
  Uzmanlar, beynin sağ bölümü tarafından kontrol edilen vücudun sol yanının korkuyu tetiklediğini belirtiyor. Bunun tersi olarak da beynin sol tarafının hükmettiği vücudun sağ bölümününse korkuyu bastırdığı ifade ediliyor.
  Daha önceki araştırmalar solakların sağlaklara göre matematikte daha başarısız olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda solaklar, diğerlerine göre çok daha sinirli.
  Solakların tüm bu olumsuz özellikleri bir yana, sanatsal açıdan sağ elini kullananlara göre daha yeteneklilier. Yaratıcılık konularında yine solakların başarısı ağır basıyor. Müzisyenler, sporcular, oyuncuların genellikle solak oldukları düşünülecek olursa, araştırmanın ne derece doğru olduğunu görmek mümkün.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Solaklara kötü haber Forum Tarih
İnsanların kötü alışkanlıklara başlamasında kitle iletişim araçlarının rolü kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2017
Toplumda şahit olduğunuz kötü davranışlar nelerdir? Sorular ve Cevaplar 16 Kasım 2016
Şeytanın kötülüklerinden nasıl korunabiliriz? Dini Sohbetler Dini Forum 4 Ekim 2016
Kusur aramanın kötü bir davranış olduğuna ilişkin kısa yazı Edebi Türler Halk Edebiyatı 23 Şubat 2016
Hile yapmak neden kötü bir davranıştır kısaca Sorular ve Cevaplar 23 Şubat 2016

Bu Sayfayı Paylaş