Solaklar Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Solaklar Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pınarbaşı Solaklar Köyü - Solaklar Köyü Hakkında - Solaklar Köyü Tanıtımı - Solaklar Köyü Resimleri
  İlçe: PINARBAŞI

  İl: KAYSERİ


  Köy Muhtarı: HAMDİ ÇOLAK


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000
  530

  1997
  327


  İle Uzaklığı:
  90 km

  İlçeye Uzaklığı:
  5 km

  Rakım:
  1620 m  Tarihi

  Oğuzların Afşar boyuna mensup Kocanallı obasına ait Türkler tarafından iskan edilmiş bir köydür. Köyün eski adı Küçük Köşkerli iken daha sonra değiştirilerek solaklar adını almıştır.Bunun sebebi tam olarak anlaşılmasada köyde yaşayan ve Solağın Uşağı( soy Sop anlamında) olarak tanınan bir sülalenin soyadı ile bağlantı kurulabilir.Meşhur ozan ve aşiret reisi olan DADALOĞLU'nun ve dayılarının ugradığı köy olması bakımından önemlidir.Güneydoğusunda MİLLİYETCİ HAREKET PARTİSİ kurucu ve genel başkanı rahmetli Sayın Alparslan TÜRKEŞ'in köyü olan Büyük Köşkerli köyü bulunmaktadır.

  Kültür

  Köyde gelenek olarak Anadolu kültürel atamopsferinin hemen hemen bütün yabsımalarına rastlanır örneğin evlilik sırasında söz kesmeden kına yakmaya kadar bütün anadolu geleneklerine rastlanırken ayrıca dügünlerde söylenerek gelinin aglatılması olayı da yaygın bir uygulamadır. Köyün geleneksel yemekleri genelde halk ağzıyla hamur işi olarak tanımlanan tutmaç, mantı, ve madımak, ısırgan, ebelik,gibi dogal bitkilerden elde edilen ve haşlanarak yapılan börek yada yemek türleridir. Mimafirlik kültürü gelişmiştir. Aileler akşamları sohbet etmek için biraraya gelirler ve hemen hemen her konudan bahsederek iletişimi güçlendirirler.Bayramlarda bayramlaşma gelenegi camide başlayarak bütün akraba eş dot ve yakınların evlerine taşınır. Köyde avcılık gelenegide devam etmektedir.Genelde tavaşan, keklik, bıldırcın,ve su ürünü olarakta balık avlanan hayvan türleri arasındadır.

  Coğrafya

  Kayseri iline 90 km, Pınarbaşı ilçesine 5 km uzaklıktadır. Köy,Şirvan dağının batısında yer alır. köyün eski adı Küçük Köşkerli'dir. Deniz seviyesinden yüksekliği 1620 metredir.Köy sakinleri Oğuzların Bozok kolu Yıldızhan Avşar boyuna ait Kocanallı koluna mensuptur. Köyün bulunmuş olduğu alan Üst Miosen yaşlı tortul araziden meydana gelmektedir. Nitekim Selahattin POLAT köyünAğa Fatam, Aliveli yokuşu civarında yapmış olduğu arazi çalışması sırasında omurgalı hayvan fosilleri bulmuştur(POLAT, S.-1999:Solaklar Köyü Vertebreli Arazisi (Pınarbaşı-Kayseri), Atatürk Üniv. Fen edebiyat Fakültesi Edebiyat bilimleri Araştırma dergisi sayı 25, erzurum.).sahada karasal iklim hüküm sürer. Köy arazisi içinde en önemli akarsular Zamantı Irmağına sularını boşaltan Ağafatma Deresi, Badik Dere, Kocatarla Dere gibi mevsimlik akışa sahip akarsulardır. Köyün batısında Bahçelik Barajı yer alır. Köy ekonomisi tarım ve hayvancılığı dayanır.

  İklim

  Köy torasların kuzey tarafında ve anadolunun iç bölgesinde bulunmasından dolayı karakterisitik yazları sıcak ve kurak kışları soguk ve sert geçen karasal iklimin etkisindedir.Kar yaklaşık dört ay şehir içerisinde beş ila altı ayda şirvan dağının tepesinden eksik olmaz. Yapılan bahçelik barajı ile iklimin bir iki derece ısındığı söylensede bunun doğruluk derecesi tartışılır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün ekeonomisi her nekadar tarım ve hayvancılığa dayansada bağlı bulunduğu Pınarbaşı ilçesine açılan dedeman yorulmaz veya çevikler gibi fabrikalarda çalışan halk ekonomik durumunu güçlendirme yolunu seçmiştir.Bu fabrikalardan emekli olarak yaşlılık döneminde hayvancılık ve tarımla ugaraşma bir altarnatif halini almıştır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Hamdi Çolak
  1999 - Kara Börklü
  1994 - Kara Börklü


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Solaklar Köyü Hakkında Forum Tarih
Solaklar Köyü Adapazarı Sakarya Sakarya Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Solaklar Köyü Seben Bolu Bolu Tanıtımı 2 Nisan 2010
Solaklar İlköğretim Okulu Bilgileri İzmit Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 16 Şubat 2012
Solakların Özellikleri Nelerdir Psikoloji 6 Aralık 2011
Osmanlıda Solaklar Sınıfı Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 3 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş