Sokak arası pazarları modernleştiriliyor

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda KaRDeLeN tarafından 23 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sokak arası pazarları modernleştiriliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sanayi Bakanı Nihat Ergün, ticaret odalarının 'semt pazarlarında sadece gıda ürünleri satılsın' yönündeki taleplerini, "İnsanlar pazardan ayakkabı da, oyuncak da alabilmeli. Bu talep rasyonel değil" diyerek geri çevirdi

  [​IMG]

  CAHİT SARAÇOĞLU'nun haberi

  Ergün,"Ayrıca yeni düzenlemeyle pazarları daha modern bir görünüme kavuşturacağız" dedi.

  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, semt ve hal pazarlarına modern bir görünüm vermeye çalıştığı yeni hal yasasına ilişkin çalışmalarını sürdürürken, bir yandan da farklı baskı gruplarının taleplerine direniyor. Bu kapsamda Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, illerdeki ticaret odalarının 'semt pazarlarında sadece gıda ürünleri satılsın. Giyim eşyası, mobilya başta olmak üzere, başka hiçbir ürün satılmasın' yönündeki taleplerini, "İnsanlar pazardan ayakkabı da, oyuncak da alabilmeli. Bu talep rasyonel değil" diyerek geri çevirdi.

  OYUNCAK DA ALINABİLSİN

  Ticaret odalarının kendilerine üye olmayan semt pazarı esnafının semt pazarlarında sadece gıda ürünü satmaları yönündeki taleplerine tepki gösteren Bakan Ergün, Anadolu'nun bütün semtlerinde kurulan pazarlarda eskiden beri köyden kasabaya gelen insanların, giyim eşyası, ayakkabı ve aynı zamanda çocuğuna oyuncak alabildiğini söyledi. Ergün, "Şimdi toplumun böyle bir beklentisini, böyle bir alışkanlığını değiştirmek, pazar yerinde 'bugünden itibaren giyim eşyası satılmayacak' diye bir kural koymak rasyonel olabilir mi?" dedi.

  KOŞULLARA GÖRE YER

  Bakan Ergün, hal ve semt pazarlarına ilişkin hazırlıkların sürdürdükleri düzenlemede hal ve semt pazarlarının modern bir görünüme kavuşturulmasının amaçlandığını belirterek yasada pazar yerlerine ilişkin koşulları şöyle anlattı: " Semt pazarları, tüketici piyasasının büyüklüğü, ulaşım imkânları, semt pazarı sayısı ve bunların birbirlerine yakınlığı ile semt pazarının çevreye, altyapıya ve trafiğe getireceği yükler ile can ve mal güvenliği riski göz önünde bulundurularak belediyelerce kurulur. Semt pazarında bulunan toplam satış yeri sayısının en az yüzde 20'si özel satış yeri olarak üreticilere ayrılır. Ayrılan satış yerlerine üreticilerden yeteri kadar talep olmaması veya boşalan satış yerlerinin doldurulamaması hâlinde diğer talep sahiplerine de tahsis yapılabilir."

  Üretici pazarları farklı günde kurulacak

  Yasada üretici pazarlarına ve üreticilere dair de maddeler olduğunu belirten Ergün, bu maddeleri de şu şekilde sıraladı: "Üretici pazarları, yörede yetiştirilen mal miktarı ve çeşidi, üretim sezonu ile üretici ve tüketici talepleri dikkate alınarak semt pazarlarının kurulduğu günlerle aynı olmamak şartıyla belediyelerce kurulur. Üreticiler, pazar yerlerinde kendi ürettikleri mallar dışında ve toptan satış miktarının iki katından az olmamak üzere belediyelerce belirlenen miktarın üzerinde satış yapamaz. Belediyeler, modern pazar yerleri kurmak, pazar yerlerinde malların hijyenik şartlarda satışa sunulmasını sağlayıcı uygun çalışma ortamını oluşturmakla görevlidir. Pazar yerlerinin kurulması ve kapatılmasına, işleyiş, yönetim ve denetimine, üretici ve pazarcılarda aranılacak niteliklere, bunların çalışmalarına, yapacakları satışlara, haklarına, uymakla yükümlü bulundukları kurallara ve faaliyetlerinin yürütülmesine dair diğer hususlara ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir."

  Daha profesyonel alışveriş imkanları oluşturacağız

  Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Genel Başkanı Mehmet Çakman, modern, kaliteli, güzel, şık, müşterilerin nezih şekilde alışveriş yapabileceği pazar yerlerinin oluşmasını sağlamaya çalıştıklarını bildirdi. Çakman, kamuya ait cadde ve sokaklarda 1 milyona yakın çalışanıyla birlikte tezgah açan pazarcı esnafının olduğunu söyledi. Türkiye'nin en büyük bacasız sektörü olan bu pazar yerlerinde çalışan esnafların ve yanındaki yardımcılarının daha ciddi, profesyonel ticaret yapmasını sağlamak için Türkiye genelinde bütün belediyelerle görüşmeler yaptıklarını anlatan Çakman, şöyle konuştu: 'Belediyelere gerektiğinde katkı koyarak modern pazar yerleri yapmasını sağlıyoruz. Modern pazar yerleri yapılması demek, sokaklardan bizim kalkmamız, güzel, üstü kapalı, uzay çatılı semt pazarları oluşması demektir. Biz ancak bu standartları yakalayabilirsek sokaklardan kovalanmaktan şikayet eden pazarcılar, kovalanmamış hale gelir dükkanları olur."

  Yeni Şafak
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sokak arası pazarları Forum Tarih
Sokak çocuklarıyla ilgili kompozisyon örneği Edebi Türler Halk Edebiyatı 9 Aralık 2014
Arka Sokaklar dizisi yeni oyuncuları kimlerdir Diğer Yerli Diziler 31 Ağustos 2013
Canını Sokakta Bulmamak Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 26 Ağustos 2012
Sokak Tiyatrosu Hakkında Bilgi Tiyatro ve Skeçler 22 Temmuz 2012
Sokak Ve Pazara Çıkınca Okunacak Dua Dualarımız Dua paylaşımları 24 Nisan 2012

Bu Sayfayı Paylaş