Sofutepesi Köyü Ünye Ordu

'Ordu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sofutepesi Köyü Ünye Ordu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ünye Sofutepesi Köyü - Sofutepesi Köyü Hakkında - Sofutepesi Köyü Tanıtımı - Sofutepesi Köyü Resimleri
  İlçe: ÜNYE

  İl: ORDU

  Köy Muhtarı: Fahri COŞKAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0 452 3424282

  Cep Telefonu: 05425748384

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:2000 - 440

  İle Uzaklığı: 100 km

  İlçeye Uzaklığı: 15 km


  Kültür

  Köyün Mollaömeroğlu Mahallesinde oturan Gürcüler kendi kültürlerini yaşatmakta ve gürcü yemeklerini günümüzdede yapmaya devam etmektedirler. Pancar (karalahana) çorbası, fasülye ve pancar turşusu, fırın fasülyesi yemeği (kabuklu fasülye), Üzümlü yaprak dolması, Löbye (fasülye) yemeği, Löbye Pıhali (pancarlı pasülye), Gürcila (gürcüce tavuk, ceviz, babarat karışımı vb.) tavuğu, Porçvi pıhali (uzun dilimli pancar yemeğı), Löbyöli çadi (Fasülyeli mısır ekmeği) Malaghto (pasülye-ceviz-ekşili) mısır ekmeği, mısır çorbası, mısır çöreği, bileki ekmeği (mısır unundan oyma bileki taşı içinde yapılır), Helle (Fasülyenin etli kısmı ile un karışımı), Gerçki labyö (güneşte kurutulmuş fasülye) yemeği,gürcü kavurması,papa vb.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle fındık en önemli geçim kaynağıdır.süt ve et ürünleri üretilmektedir.hayvanlar doğal ortamda beslendikleri için etleri gayet lezzetlidir. Ayrıca bir miktar orman bulunmaktadır. Kışlık yakacak ihtiyacı için orman kesimi yapılmamaktadır. Köylü yakacak ihtiyacı fındık bahçelerinden elde etmektedir. Ayrıca köylüler ihtiyaçlarını giderecek kadar mısır, fasulye üretmektedir. Son zamanlarda seracılık faaliyetleri başlamıştır. Genelde domates ve salatalık üretimi yapılmaktadır. Köylüler ürettikleri bir kısım meyve ve sebzeyi ilçede kurulan köylü pazarında satarak haftalık ihtiyacını gidermektedir.

  Köyün Adı
  Sofu tepesi ismi nerden gelmektedir? sofu tepesi göbü köyünün tepe diyebileceğimiz noktalarından biridir. Buraya ilk olarak sofuoğulları yerleşmiş ve bu yere sofu tepesi denmiştir. Önceleri göbü köyünün sofu tepe mahallesi iken şimdi ayrı muhtarlık olarak sofutepesi köyü adını almıştır. Köy nufusunun önemli bir kısmını sofu oğulları (Coşkan'lar) ve Mollaömeroğulları (Yıldırımlar) oluşturmaktadır. Köy,Merkez,Mollaömeroğlu ve Kaşbaşı mahallelerinden oluşmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kapalı durumdadır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Bir adet köy odası bulunmaktadır.İki tane camisi bulunan Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sofutepesi Köyü Ünye Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş