Sofuoğlu Köyü Ovacık Karabük

'Karabük Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sofuoğlu Köyü Ovacık Karabük konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ovacık Sofuoğlu Köyü - Sofuoğlu Köyü Hakkında - Sofuoğlu Köyü Tanıtımı - Sofuoğlu Köyü Resimleri  Sofuoğlu, Karabük ilinin Ovacık ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Sofuoğlu Köyü Ovacık ilçesine 20 km Karabük iline 60 km mesafede 1400 rakımlı çok geniş orman(sarı çam,kara çam, kayın, gürgen) ve otlak arazisine sahip Çankırı’nın Çerkeş ilçesi ile sınır köyüdür. Köyün tek mahallesi Sarıoğlu mahallesidir. Konum itibariyle Yürekören, Dökecek, Bölükören, Yaka, Taşoğlu, Çatak ve Çerkeş’in Karaşer Köyü ile sınır komşusudur. Köyün genel geçim kaynağı hayvancılık ve tarımdır. Rakım yüksek olduğu için kışlar yoğun kar yağışı ve soğuk geçer. Sofuoğlu Köyü Ovacık ve köyleri Çerkeş’e bağlı olduğu dönemlerde konaklama yeri konumunda idi. Çerkeş’te alışveriş ve devlet işi olanlar bineklerle buraya gelir köy odasında misafir edilirdi. Köyün camisi tarihi bir yapıt olup hakkında fazla bilgi yoktur. Köy 1960'lı yıllarda merkez köy 30, Sarıoğlu mah. 28 haneli iken yoğun göç sebebiyle şimdilerde merkez köy kışın 1 yazın 5 hane, Sarıoğlu mah. kışın 5 yazın 9 hane civarında dır. Köy halkı genelde Karabük merkez, Safranbolu, Zonguldak ve İstanbul’a göç etmiş ve buralarda yaşamaktadır. Gurbette yaşayan nüfusun köye gelmemesi sonucu atalarına ait ev ve arazi kullanılamaz duruma gelmiş bir çoğu yıkılmıştır. Sarıoğlu Mahallesinde "Somut Dede" olarak bilinen türbe bulunmakta olup, konuşma bozukluğu olan çocuklar için ziyaret yeridir. Köy kalabalık zamanlarında hayvanlarını keşik(sıra)usulü yaylatır erkek, dişi, buzağı gurubu ayrı ayrı otlatılırdı. Erek sığırlar Hidirellezden itibaren güze kadar gece gündüz dağda(yaylada)kalırdı. Her iki mahallede ortalama olarak 750- 800 küçükbaş, 350-400 büyükbaş hayvan olduğu bilinmektedir. Şimdilerde küçükbaş hayvan hiç yok büyükbaş hayvan sayısı 10 larla ifade edilecek kadar azdır. Çevresi ormanlık olan köyün 1960-70 yıllarında ekili olan arazisi şimdiler de orman istimlakı sonucu orman arazisi konumuna gelmiştir. Yaylacık kırı olarak tabir edilen yayla alanı Boduroğlu yaylası kadar değerli piknik ve şenlik alanına sahiptir. Köyün arazisi içerisinde bir çok noktada içme suyu kaynakları bulunmaktadır. Köyün kalabalık olduğu zamanlarda bayramlarda çeşitli etkinlikler düzenlenir, bayramın birinci günü merkez mahallede, ikinci günü Sarıoğlu mahallesine yemekli sohbetler ve güreşler tertip edilirdi. Köy tarihinin çok eski zamanlara dayandığı ve Bizanslıların yaşadığına dair emareler bulunmaktadır, bunu en bariz örneği Sarıoğlu mahallesinde bulunan ilköğretim okulunun 1967 yılında yapımı esnasında temelinden çıkan taşlar ve heykellerdir. İncelenen bu eserlerin sonucu burada eski bir kilise yeri olduğu anlaşılmış içerisinde su kaynağınında bulunduğu komple bir alan olduğu düşünülmektedir. Köyde şebeke suyu sorunu yoktur, yol sorunu kısmen çözülmüş stabilize yollar mevcuttur.

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi: Sofuoğlu Köyü ve Sarıoğlu Mahallesi YILLARDAN BERİ GELEN GELENEKLERİNE BAGLIDIR VE GELENEKLERİNİ SÜRDÜRMEKTEDİRLER. HER AREFE GUNU KÖYDEN GİTMİŞ OLANLAR GELİR. KÖY MEYDANIN DA ZİİRAT ADI VERİLEN TÖREN YAPILIR. GELEN HERKES HELVA VE BİŞİ (YAĞLI VE SÜTLÜ YUFKA)GETİRİR VE BU HELVA VE BİŞİLER KARIŞTIRLARAK ZİİRAT YERİNE GELEN HERKESE EŞİT OLARAK DAĞITILIR. BÖYLECE KÖY HALKI EN AZ SENEDE İKİ DEFADA OLSA BİRBİRLERİNİN BİR LOKMA EKMEK VE HELVASINI YEMİŞ OLUR. HER CUMA KÖY ODASINDA YEMEK VERİLİR. KÖYDEN AÇ KİMSE GÖNDERİLMEZ. BAYRAMLAR DA TÜM KÖYLÜLER KÖYDE TOPLANIR. SÜTLÜ KEŞKEK ÇORBASI, çullu börek, SU BÖREGI, KÜL ÇÖREGİ, KAZ BANDIRMASI, NİŞASTA HELVASI, KARA VE UN HELVASI, GAVURGA, gavut, peleze GELENEKSEL YEMEKLERİDİR. Kavut(Gavut)özellikle eskiden köye özgü bir yiicik çeşidi idi. Merkez mahallenin başlıca aileleri:ÇAKIRGİL, KOCAMUHTARGİL(KAZAN APDUGİL), Yağcı, Akça, Çıtır, Türkmen, Karabacak, Hatip gil. Sarıoğlu Mahallesinde ise: Sipahi, Kulaksız, Mıstan, Balış, Başçavuş, Emin Ağa, Kırımızıoğlu, Hacı, Alagöz, Sepetçi'HAŞİM USTA gil gibi isimlerle anılır.

  Coğrafya

  Karabük iline 60 km, Ovacık ilçesine 20 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 47
  2000 43
  1997 77

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.arıcılık son zamanlarda çok popülerdir


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu VAR FAKAT ÖĞRENCİ OLMADIĞI İÇİN KAPALIDIR. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol STABİZE olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sofuoğlu Köyü Ovacık Forum Tarih
Sofuoğlu İlköğretim Okulu Bilgileri Yenimahalle Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 4 Ocak 2012
Kenan Sofuoğlu (Kenan Sofuoğlu Kimdir? - Kenan Sofuoğlu Hakkında) Yerli - Yabancı Sporcular 17 Aralık 2009
Sofuoğlu öğrencilerle buluştu! Diğer Spor Dalları 16 Ocak 2009
Schumacher Sofuoğlu’nun motoruyla test yaptı Diğer Spor Dalları 27 Eylül 2008
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş