Sofular Köyü Yenice Çanakkale

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sofular Köyü Yenice Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yenice Sofular Köyü Bilgileri - Sofular Köyü Hakkında -Sofular Köyü Tanıtımı - Sofular Köyü Resimleri  Sofular, Çanakkale Yenice ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: YENİCE

  İl:ÇANAKKALE

  İle Uzaklığı:113 km

  İlçeye Uzaklığı:14 km

  Rakım:225 m

  Nüfus:

  2000:441
  1997:443

  Tarihi

  Köyün ilk olarak 16.yüzyılda kurulduğu sanılmaktadır. Köye ilk yerleşenlerin “Karakeçili” aşiretinin “Softalı” kolundan oldukları bilinmektedir. Köyde yaşayan insanlar; uzun yıllardan beri yapılan evliliklerle birbirleri ile akraba olmuşlardır.
  Balıklıçay’ın üst bölümünde Torhasan ve Davutköy yer almaktadır. Halk arasında üç kardeşin bölgeye bu gelerek bu üç köyü oluşturdukları rivayet edilir. (Davut, Hasan ve Sofu)

  Köyün sulu arazisi çok azdır. Kısıtlı sebze, silajlık mısır ve yonca ekilir. Kıraç arazilerde buğday ve yulaf ekilir. Ana geçim kaynağı “süt inekçiliği” ve besiciliktir.

  70 yıllardaki gibi pamuk, zeytin, domates, pirinç işçiliği için geçici göç olayları olmamaktadır. Mevsimlik iş için artık birkaç kişi Edremit Yöresine zeytin işçiliğine gitmektedir.

  Sofularlılar; köyün kısıtlı imkânlarını bildikleri için eğitime, sanata yönelmişlerdir. Kimileri bir zanaat öğrenmiş. Kimisi ticarete atılmış. Başarılı olmuşlardır. Yenice’de bütün iş alanlarında bir “Sofularlı” bulabilirsiniz.
  Köyde kan davası vb kötü davranışlar yoktur. Bir örnek verirsek; “İshak Özer ile İsmail Özen ava gitmişlerdir. İshak Özer yanlışlıkla, sansar diye İsmail Özer’i vurmuş, ölümüne sebep olmuştur. İsmail’in annesi, İshak Özer’e jandarmanın kelepçe vurmasına karşı çıkmış. Komutan İshak Özer’e kelepçe vurmamıştır. İsmail’in annesi ve babası, kardeşleri İshak Özer’e bir tek kötü söz söylememiş ve darılmamışlardır. İsmail’in annesi, İshak’ta benim oğlum demiştir.”

  Köyde Kurtuluş Savaşına ve Çanakkale Savaşlarına bir çok kişi katılmış, çok kişi geri dönmemiş, bazıları da “istiklal Madalyası” ile şereflendirilmiştir. Madalyayı hak eden bazıları da müraccat edip madalyasını almamıştır.

  Haşim AKÇALI. (Yemen) Emin ERDEM. (Kurtuluş Savaşı-Madalya Sahibi) Muharrem ODABAŞI. (Kurtuluş Savaşı-Madalya Sahibi) Halil oğlu Ahmet AKÇAN.(Kurtuluş Savaşı) Halil AVCI.(Kurtuluş Savaşı-Madalya Sahibi) İzmirli Osman.(Yemen ve Çanakkale Halil ÇORAK. (Çanakkale Savaşları. Yaralı dönmüş.)

  Sofular köyü çevresinde, Helenistik döneme ait kalıntılar bulunmaktadır. Gönenli Mehmet’in avlusu içinde bulunan kraliçe heykeli, altın taslar, söğüt yaprağı altın gerdanlık, gözyaşı şişeleri, Çanakkale Arkeoloji Müze’sindedir. Köyün içinden geçen çay kenarında bulunan “Evkaya” denilen yerde, eski çağlara dair bir imalathane olduğu ve burada küçük heykeller, çanak ve çömlek pişirildiği bilinmektedir.

  Karadoru Köyü ile Sofular Köyü arasında yer alan “Asarlık Dağı”nda (Asartepe) kale kalıntısı ve antik döneme ait mezarlar bulunmaktadır.

  Kültür

  Köyde her ailenin sandığında, geçmişi yaşatan,”bindallı, damalı, cepken, çendil, allı kilim, kırkmelik kilimi” vb. bulunur.

  Köyde geleneklere uygun düğünler, hayır cemiyetleri yapılır. Köyde düğünlerde ve hayırlarda genelde keşkek gibi yemekler pişirilir.

  Coğrafya

  Çanakkale iline 113 km, Yenice ilçesine 13 km uzaklıktadır.Yenice’nin kuzeybatı yönündedir. Biga’ya giden kısa yol (Kırkgeçit yolu) üzerinde Bekten Köyü ile Aşağı İnova köyleri arasındadır. Yenice’ye uzaklığı 13 km.dir. Nüfusu 441(2000 yılı sayımı) “Balıklıçay” adıyla bilinen çayın iki yakasında ve Güre Dağ’dan gelen bir derenin iki kenarında kurulmuş bir köydür. Köyün yeri çukurca ve de uzaktan görülmeyen bir yerdir. Zamanında savunma ve gizlenme amacı ile böyle bir yere kurulduğu düşünülmektedir..

  Torhasan, Güveylerobası, Bekten, A.İnova, Y.İnova ve Karadoru Köyleri ile komşudur.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: :ORHAN KÖKÇÜ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (286) 499 0001
  Cep Telefonu: 0 (544) 830 4432

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardırkanalizasyon şebekesi faliyete geçmemiştir. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sofular Köyü Yenice Forum Tarih
Sofularçiftliği Köyü Hakkında Bilgi Sulakyurt Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Sofular Köyü Hakkında Bilgi Ürgüp Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 22 Ocak 2011
Mengensofular Köyü Hakkında Bilgi Şarkışla Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Sofular Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Sofular Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş