Sofular Köyü Vezirköprü Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sofular Köyü Vezirköprü Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sofular Köyü Vezirköprü - Sofular Köyü Hakkında -Sofular KöyüTanıtımı - Sofular Köyü Resimleri

  Samsun

  Bilgiler
  Nüfus 620 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 55900
  Alan Kodu 0362
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Samsun
  İlçe Vezirköprü

  Sofular, Samsun ilinin Vezirköprü ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi


  ŞUAN SOFULAR KÖYÜNDE BARAK TÜRKMENLERİ YAŞAMAKTADIR


  (Dedemoğlu bir türküsünde:"Ömrümde sevmezdim Arabı Kürdü, Çekti çadırını karşıma kurdu" der.)


  HORASAN EVLİYALARINDAN OLAN SOFU DEDE İSİMLİ bu degerli zat sofular köyüne gelmesi ve yerleşmesi ile köyde yaşan bütün insanlara yardım edip derdi olanlara derman olan ve ihtiyacı olanlara yardım eden bir zati muhteremden ismini almaktadır köy heyeti kararı ile sofu köyü olarak konulmuştur.dönem içinde degişerek SOFULAR köyü olarak degiştirilmiştir. 1877 - 1878 yıllarında kafkasyadan abzeh soyundan çerkez sülaler yerleşmitir bu süallerden ÇERKEZCE SOYADLARI ( GUNAYKO ) TÜRKÇE SOYADLARI ( GÖKÇE ) yani LAKAPLARI AKGÜLLER sülalesi olarak geçiyor şuan sofular köyünde yaşamamaktadırlar NARLISARAY beldesinde ikamet etmektedirler çerkezce dil bilmiyorlar sofular köyünde Şuan BARAK TÜRKMENLERİ yaşamaktadır.


  Barak Türkmenleri, Baraklar, Oğuzların sağ kolu Bozoklardan Yıldızhan Oğullarına bağlı Beğdilli boyu içerisinde yer alan oymaklardan biridir.


  1100'lü yıllarda Firuz Beğ'in önderliğinde Anadolu'ya gelen Baraklar önce Yozgat yöresinde yurt tuttular, fakat devletle araları açılınca Antep'e sürüldüler. Antebin bulunduğu platonun güneyine Tilbaşar yaylasına yerleştiler. Bu coğrafi bölge, doğuda Fırat'a (culap suyuna), batıda, Nur Dağlarına, güney ve güney batıda, Halep ve Amık ovasına kadar uzanır. Bu bölgede Arap ve Kürtlerle uzun süre uğraşırlar.


  Dedemoğlu bir türküsünde:"Ömrümde sevmezdim Arabı Kürdü, Çekti çadırını karşıma kurdu" der. Bu durum karşısında Firuz Beğ oymağın yarısını alarak Horasan'a göç etti. Geride kalan Barakların bir kısmı Anadolu'nun muhtelif yörelerine dağıldılar, diğerleri ise Antep'te yaşamaya başladılar.


  Antep'te kalan Barakların yaklaşık dörtte üçlük bölümü, padişah 2. Süleyman döneminde bölgedeki devşirme unsurlarla sürekli kavga edip, bunların tarlalarını ve evlerini yaktıkları gerekçesiyle Rakka'ya sürüldü. Bu sürgün olayının 1690'lı yılların sonunda gerçekleştiği ifade edilebilir.


  Şu an İran topraklarındaki Horasan şehri atayurtlarıdır. Horasan'dan 84.000 hane göç etmiştir. Şu an Gaziantep ilinin İslahiye, Karkamış, Nizip, Oğuzeli(ŞanlıUrfa)(Birecik,Bozova,halfeti,Suruç ilçeleri BİRECİK Bağlarbaşı köyu, Besni (Adıyaman)ilçesinde özellikle Kızılin, Ören ve Nevşehir ili Hacıbektaş İlçesi Aşağıbarak, Yukarıbarak ve Belbarak köylerinde ( Samsun )Vezirköprü ilçesi sofular köyün yaşamaktadırlar.Kültürel olarak zengin bir sözlü kültüre sahiptirler.


  Kendilerine has kültürleri vardır. Kültürlerinde kendi adlarıyla anılan Barak uzun havaları önemli yer tutar. Bu uzunhavalarda kendilerine ait bütün bilgileri sözlü olarak sonraki kuşaklara ulaştırmışlardır. Ünlü ozanları Karacaoğlan, Dedemoğlu, Kılınçoğlu, Dadaloğlu ve Garip'tir.  Kültür


  Her yörenin her koyun kendi içinde degişik kultur,orf ve adetlerinde degişiklikler vardır.sofular koyunde her sene yagmur duasına cıkılır.dualar edilip sofu dedinin turbesi ziyaret edilerek dualar edilir.yagmur duasının sonunda keşkek et turu pilav verilir civar koylerden duaya gelen mısafırlere ikramlarda bulunur airlanır.koyde evleneceklere yardımda bulunur ve koy heyeti tarafından maddi yardımda bulunur ve dügünleri yapılır.dügünlerde güreşler yapılır kazananlara öduller verilir.genelde davul ve zurna eşliginde gecer.

  Coğrafya


  Samsun iline 152 km, Vezirköprü ilçesine 37 km uzaklıktadır.

  İklim


  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 620
  1997 647
  Ekonomi


  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 2008. yusuf tasar


  2009 -

  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri


  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sofular Köyü Vezirköprü Forum Tarih
Sofularçiftliği Köyü Hakkında Bilgi Sulakyurt Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Sofular Köyü Hakkında Bilgi Ürgüp Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 22 Ocak 2011
Mengensofular Köyü Hakkında Bilgi Şarkışla Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Sofular Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Sofular Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş