Sofularçiftliği Köyü Hakkında Bilgi Sulakyurt Kırıkkale

'Kırıkkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sofularçiftliği Köyü Hakkında Bilgi Sulakyurt Kırıkkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sofularçiftliği Köyü Hakkında - Sofularçiftliği Köyü Resimleri - Kırıkkalenin Köyleri


  Tarihi

  KÖYÜMÜZ 1700 yılarıdan tarihi bilinmeyen zamanlarda türk ve kürt aileleri bu köye yerleşmişler.Fakat korkuyu diye bir mezra var onlar . 1750 lerde geldikleri hesaplanır. böylece iki KÖYÜN halkı tarihler boyunca kardeş, kardeşe geçinip gidiyorlar.köy halkı verimli topraklara yerleşmiler.

  Kültür

  Köyün yoğurdu meşhurdur. Yemeklerinden, yöreye özgü, tava çöreği, tarhana çorbası,omaç toyka aşı, (yarma ve süzme yoğurtla yapılır),bulamaç aşı vb. Yöre kadınları yün eğirir, çorap ve süveter örerler. Şimdi kalmamakla beraber kilim de bu elişleri arasında yer alırdı.

  Coğrafya

  Kırıkkale iline 69 km, Sulakyurt ilçesine 17 km uzaklıktadır.bozkır bir yapıya sahiptir. Köyde bazı mevkiler yaşanan bazı hikayelerle adlandırılmıştır.(Hapisin dere,Şarlak'ın dere,Tentenin bel,Kirliğin dere,Bağın kuzey mevki,Çamıcalı mevki,Erikli mevki,Kara dere,Gelin kayası,Sıtma deresi,Paşa gediği mevki,Kızıl tepe ve Kabak tepe ,kornun bel,hamon dursunun çayır. körgucunun dere,büyük iğdeli,kücük iğdeli,sarıyaprak,hutbasan, kel omar,odunluk,bozkır,hasanka,küçükbölük,güverçinlik .ağtepe,,,.?

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 25
  2000 16
  1997 140

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi TARIM VE HAYVANCILIK dır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinde seçimler yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı - mehmet KOCAMAN

  T elefon:0 318 832 33 09

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat yeterli sayıda öğreci olmadığı için taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Sofularçiftliği Köyüne Ait Bir Resim


  [​IMG]

  Kaynak:YerelNET, Vikipedi

  Köyünüze Ait bilgi Ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş