Soğukpınar Köyü Korgan Ordu

'Ordu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Soğukpınar Köyü Korgan Ordu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Korgan Soğukpınar Köyü - Soğukpınar Köyü Hakkında - Soğukpınar Köyü Tanıtımı - Soğukpınar Köyü Resimleri
  İlçe: KORGAN

  İl: ORDU


  Köy Muhtarı: EMRULLAH KUŞ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (452) 671 43 91

  Cep Telefonu: 0 (544) 207 82 60

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 352

  İle Uzaklığı: 102 km

  İlçeye Uzaklığı: 12 km

  Rakım: 840 m


  Persembenin eski ve büyük köylerinden biri olan soğukpınar henüz kesif edılmemis doğası ve tarihiyle güzel bir köyümüz çok eski olmasına rağmen henüz köylerin yolları yapılmamış yağmur yağdığı zaman çamurdan dolayı ulaşım zorlaşıyormus.Köylülere her sene yollar asfaltlanacak diye vaat edilmesine rağmen yıllardır bu konuda bir çalışma yapılmamış.Tarihlerine ve doğasına ellerinden geldiğince sahip çıkmaya çalışıyorlar,imkansızlıklara rağmen şikayet etmiyorlar .

  Köyün ismine gelince eskiden (E'la dere) olan köyün adı sonradan değiştirilerek soğukpınar olmuş ismini köyün her yerinden çıkan soğuk sularından almış. Köyün belirli noktalarında halen bu sulardan çıkıyor.Çıkan bu sular köyün ortasından geçen dereyi besliyor.Bu sulardan kabadüz mahallesinden çağlayana akan suyun şifalı olduğuna inananlar var.

  Suyun eğzamaya iyi geldiği söyleniyor.Bu suyun ilginç özelliklerinden biriside hava şartlarına bakmaksızın belirli zamanlarda kaybolup sonra tekrar akmasıdır.Karabayız mahallesinde bulunan suyun böbrek tşlarına ve mide hastalıklarına iyi geldiği söylenir.Sogukpınarın güzel suları yanında güzel çağlayanları ,doğal havuzları ,tas mezarları ,kesme taslardan yapılmış tarihi mezarlar, çivisiz yapılmış tarihi cami ,çimento kullanılmadan iki km. uzaktan sırta taşınarak kesme tastan yapılmış cami tarihi güzelliklerde bulunuyor.Caminin imamı ve sogukpınar köylüleri yardımıyla çevre temiz tutulup güzel bir çevre düzenlemesi yapılmış ve yıllardan beri gelenek haline getirdikleri bayramlarda caminin önünde pişirilen keşkek ve yahni bayramlaşmaya gelen köy halkıyla aynı sofrada şenlik içinde yeniyormuş.

  Bayramlarda köylerine gelecek misafirleri beklerlermiş. Günümüzde çoğu geleneklerimiz unutulmasına rağmen bu sıcak kanlı insanlar kültürlerine sahip çıkmaya devam ediyorlar. Köyde bulunan çok daha eski kütükten yapılmış bir cami varmış ama yıllara meydan okuyamamış cami 1950'de sökülüp zemini daha sağlam olan başka bir yer seçilip buraya kesme taslardan kireç kullanılarak yeni bir cami yapılmış içinde ahşap işçiliği kullanılan bu camide çimento kullanılmamıştır. Hatipli mahallesinde bulunan yazılı tarihine göre 200 yıl önce yapılmış hatipli cami ahşap el işçiliğinin bir örneği olarak günümüze kadar gelmiştir .Ahşapların iç içe geçmesiyle çivi kullanılmadan yapılmış olan bu camiyi köylüler ellerinden geldiğince yardımlaşarak ayakta tutmaya çalışıyor.Son olarak tek istedikleri okullarının kapanmaması yolların yapılması.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Soğukpınar Köyü Korgan Forum Tarih
Soğukpınar Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Soğukpınar Köyü Hakkında Bilgi Çat Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Soğukpınar Köyü Hakkında Bilgi Tutak Ağrı Ağrı Tanıtımı 16 Ocak 2011
Soğukpınar Köyü İlköğretim Okulu Görele Giresun Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 27 Ağustos 2010
Soğukpınar Köyü Osmangazi Bursa Bursa Tanıtımı 27 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş