Soğukpınar Köyü Göksun Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Soğukpınar Köyü Göksun Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Göksun Soğukpınar Köyü Bilgileri - Soğukpınar Köyü Hakkında - Soğukpınar Köyü Tanıtımı - Soğukpınar Köyü Resimleri  Soğukpınar,Kahramanmaraş Göksun ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: KAHRAMANMARAŞ

  İl:GÖKSUN

  İle Uzaklığı:105 km

  İlçeye Uzaklığı:13 km

  Rakım:1720 m

  Nüfus:

  2000:169
  1997:189

  Tarihi

  köyümüz 1071 malazgirt zaferinden sonra orta asyaya göç eden türklerdendir / savaşta görev itibarıyla akıncılar olarak anılan yiğitlerdeniz / ve savaşta başarı göstermiştir.Köyümüz şanlı şerefli olup gösunun en güzel köyüdür.köyümüzle övünüyoruz..

  Kültür Ve Coğrafya

  Bayramlarda bayram namazı kılındıkta sonra cami avlunda herkes birbirileriyle bayramlaşır. mezarlıklık ziyaretinde bulunulur.misafirlikler gerçekleşir.köyümüz gençleri serçe oyununda üzerine YOKTUR.Yemeklerimiz Karsambaç ,Tarhana, Hartlama, Pakla Kötesi,Erişte,Sogukluk,Yemlik Dürümü,Sıkma,Bazlama,Kete,Kuzu Haşlama,Tava daha var...,tatlılarımız Bekmezli Kömbe,Bayram Kömbesi,Yoğurt Dogramacı,Bastık,..... eşkimen,kenger,ışkın ve çirişiyle meşurdur.

  Köyümüz Kahrmanmaraşa 105 Km. Uzaklıkta İlçe Göksuna 13 Km. Uzaklıktadır.Göksunu Kuzeyinde Kalır. Köyümüze Kahramanmaraş Kayseri Yolu Üstünden Ulaşım Sağlanmaktadır.Sol Tarafında Mursal Köyü Güneyinde Çağlayan Köyü Bulunmaktadır.Kuzeynde İse Kır Dağları Bulunmaktadır Dağları Rdı Adana'nın Tufanbeyli İlçesi İle Sınırdır. Bitki Örtüsü Bakımından Orman Bulunmaktadır. Göksun İlçesinin Ve Türkiyenin En Büyük Ve En Düzgün Çam Ağaçları Bu Ormanlarda Bulunmaktaır.... Mustafa Bozoğlu
  Yazan Hüseyin Torunu Mehmet Oğlu Harun Bozoğlu

  İklim

  Köyün iklimi Kışları Kar Yağışlıdır Don Tipi Poyrazla Karşılaşılabilir.Yazları Serindir.100de100 Temiz Hava Vardır Köyümüz Çamlık Olduğundan Dolayı Çam Kokusu Vardır... Buz Gibi Suyumuz Vardır...

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köyümüzün türkiyeye çok katkısı olmuştur halende olmaktadır.dünyanın dört bir yanında köylümüz vardır.bunlar osman bozoğlu AMERİKA İKTİSATÇI harun bozoğlu KARADENİZ EKONOMİST VE EGİTİMCİ muharrem bozoğlu almanya hamit bozoğlu EĞİTİMCİ KARADENİZ VB.çok emsal verebileceğimiz arkadaşlarımız var.ülke ekonomisine katkıda bulunduğumuz içinde gurur duyuyoruz. Duran BOZOĞLU istanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavir.

  Muhtarlık

  Köy Muhtarı: Hüseyin BOZOĞLU

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 714 39 49

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Soğukpınar Köyü Göksun Forum Tarih
Soğukpınar Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Soğukpınar Köyü Hakkında Bilgi Çat Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Soğukpınar Köyü Hakkında Bilgi Tutak Ağrı Ağrı Tanıtımı 16 Ocak 2011
Soğukpınar Köyü İlköğretim Okulu Görele Giresun Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 27 Ağustos 2010
Soğukpınar Köyü Osmangazi Bursa Bursa Tanıtımı 27 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş