Soğuklarda Hayat Kurtaran İpuçları

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda DeMSaL tarafından 28 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Soğuklarda Hayat Kurtaran İpuçları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bebeklerde soğuk yanığı - kar yanığı - donma tehlikesi
  Özellikle kış aylarında küçük bebeği olan anne-babaların bebekleri soğuklardan korumak için özel çaba sarf etmeliler. Uzmanlar, soğuk havalarda bebeklerin karşılaşabilecekleri tehlikeleri be bu tehlikelere karşı alınması gereken önlemleri anlatıyor.

  İşte soğuk havalarda bebeklerin karşılaşabileceği tehlikeler:

  Soğuk yanığı

  Soğuk havalarda bebeğinizin burun, kulaklar, yanaklar, el ve ayak parmaklarının çok soğumamasına, beyazlaşmış ya da sarımsı gri renk almamasına dikkat edin. Çünkü soğuk yanıkları, bebeğinizin cildinde çok ciddi zedelenmelere sebep olabilir. Bu bölgeler acil olarak ısıtılmalıdır.

  Bebeğiniz uzun süre soğuk havaya maruz kalırsa, vücut ısısı normalin altına düşebilir. Bu da tıbbi müdahale gerektirir. Bu durumda, bebeğinizi en yakın hastanenin acil servisine götürmeniz gerekir.

  Kar yanığı

  Yazın güneş altında oynayan bir çocuk, nasıl güneş yanığı tehlikesiyle karşılaşırsa, kış tatilinde ve güneşli havada karla oynayan çocuk da o kadar tehlikeye maruz kalır.  Kar, güneş ışınlarının yüzde 85′ini yansıttığı için yaz güneşi kadar tehlikeli olabilir ve güneş yanığına yol açabilir. En doğrusu, karlı ve güneşli havalarda dışarı çıkılmamasıdır. Mutlaka çıkmanız gerekiyorsa, bebeğinize sperlikli bir şapka takabilir ve yüzüne güneş koruyucu krem sürebilirsiniz.

  Donma tehlikesi

  Bebeklerin özellikle parmakları, burnu ve yanakları aşı soğukta donma eğilimlidir. Bu bölgeler, beyaz-sarımsı bir renk alıyorsa, donmaya işaret edebilir.

  Böyle bir durumda, hemen bebeğinizin cildini elinizle ısıtmaya başlayarak, bir sağlık birimine başvurmalısınız. Eğer bu mümkün değilse, bebeği kapalı bir ortama alarak, kademeli olarak ısıtmaya başlamalısınız.

  Vücudunun bir kısmı donan bebeği, asla sıcağa yaklaştırmayın. Donan parmaklarıysa, 38-39 derece normal vücut sıcaklığındaki suya sokabilirsiniz.

  Burun, kulaklar ve yanaklar için aynı sıcaklıkta suya batırılmış, bez veya havlu ile kompres yapabilirsiniz. Bu işlemi, cilt normale dönene kadar 30-60 dakika tekrarlamanız gerekebilir. Bu arada, bebeğinizi beslemelisiniz. Emzirebilir ya da ılık içecekler verebilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Soğuklarda Hayat Kurtaran Forum Tarih
Soğuklardan cildinizi koruyun Haber Arşivi & Gündem 29 Ocak 2010
Ani soğuklarda yüz felci riski Genel Sağlık 9 Ocak 2009
Ulaşım alanında gelişmeler toplum hayatını nasıl değiştirebilir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Bir insanı hayata bağlayan unsurlar nelerdir kısaca Eğitim Bilgileri 18 Şubat 2017
Kazılarda toprak çanak çömlek bulunması toprağın insan hayatındaki önemine hangi bakımdan kanıt olur Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 8 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş