Soğukçam Köyü Göynük Bolu

'Bolu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Soğukçam Köyü Göynük Bolu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bolu İli Köyleri - Soğukçam Köyü Göynük- Soğukçam Köyü Hakkında - Soğukçam Köyü Tanıtımı - Soğukçam Köyü Resimleri


  Bilgiler
  Nüfus 84 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 14780
  Alan Kodu 0374
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Bolu
  İlçe Göynük
  Soğukçam, Bolu ilinin Göynük ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi
  köyün geçmişi çok eskilere dayanmaktadır.burada frig kayası bulumaktadır.buranın altında gergef kayası diye bilinen muhteşem görüntüsüyle bir kayalık bulunmaktadır.buranın ortasında bir mağara bulunmaktadır.buraya henüz çıkan olmamıştır.önünde bulunan tahtalar hala gizemini korumaktadır.yine eski kilise kalıntılarına rastlanmaktadır.ve hala temelinin kaıntıları köyün 1km uzaklığında turistler tarafından ziyarete açıktır.ayrıca köye eyaklaşık 7 km uzaklıkta bir şelale bulumaktadır.köyün şarlak diye adlandırdığı bu yere gençler her sene geziler düzenlemektedir.koy halkı zor durumda olan kölulere yardımda geri kalmaz sıkıntısını paylasır onun derdine ortak olur koyde soz sahibi genellikle koye mensup gençlerdir.koy gençliği bazen kendi içlerinde küçükte olsa problemler yaşar ama hiç bir zaman birliği ve topluluğu bozmazlar bu yüzden etraftaki köylerdede imrenilir gıptayla bakılırlar.

  Kültür
  Köyün bayramlarda ve düğünlerde nüfusu eskişehir,bolu,kocaeli,istanbul gibi illerden gelenlerle ve yine civar köylere yerleşmiş olan halkının katılımlarıyla bir hayli renklenmekte.Böyle günlerdeki eğlenceleriyle ve muhabbet ortamlarıyla her zaman civar köylerin saygısını kazanmıştır.Düğünlerde köy kahvesinin önünde ateş yakılarak genciyle yaşlısıyla herkes meydana çıkar.yorulmak nedir bilinmez.sbahın ilk ışılarına dek süren eğlence bayramlarda ev ziyaretleriyle,düğnlerdede çardak adı verilen oyunla devam eder..

  Coğrafya
  Bolu iline 150 km, Göynük ilçesine 50 km uzaklıktadır. çataktan 25 dk ahmetbeylerden 30 dakikadır. i

  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. yazın epey sıcak olur köy. yağmur yağmıyor artık çok. köyün suyuda bitti zaten. suyu nerden bulacak köylü kararsız hala. kökedeki elma pınarından getirmek istiyorlar.Ama buna komşu köy olan çatacıklılar razı olmuyolar. belki de şarlaktan getirilebilirmiş. ama onun içinde epey bi çalışmak gerekiyo. köydeki susuzluk devam edicek gibi. zaten köyün ağası ramazan yani namı değer ramço depoya kimseyi yanaştırmıyo. anahtarıda cebinden çıkarmıyo. kışın köyde yine su yok biraz yağmu kar neyin yağsada yine de yeterli olmuyor.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 58
  2000 84
  1997 68

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2004 - ismail kaya

  1999 -bahattin atik
  1994 - bahattin atik
  1989 - sait durmaz
  1984 -celal bayram
  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi de vardır. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Soğukçam Köyü Göynük Forum Tarih
Soğukçam Köyü Alaçam Samsun Samsun Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Yukarısoğukçam Köyü Alaçam Samsun Samsun Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş