Soğucak Köyü Alaca Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Soğucak Köyü Alaca Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alaca Soğucak Köyü - Soğucak Köyü Hakkında - Soğucak Köyü Tanıtımı - Soğucak Köyü Resimleri
  İlçe: ALACA

  İl: ÇORUM


  Köy Muhtarı: HASAN YİĞEN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (364) 423 61 46


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000
  135

  1997
  177

  İle Uzaklığı:
  45 km

  İlçeye Uzaklığı:
  20 km

  Rakım:
  1160 m


  Kültür

  Köyün Gelenek ve Görenekleri Bölgesel harmanlama ve inançsal nedenlerden şekillenmiştir. Alevi Bektaşi kültürüne dayanan kültürleri mevcuttur.


  Coğrafya

  Çorum iline 45 km, Alaca ilçesine 24 km uzaklıktadır.

  Kuzeyinde Büyük keşlik, Güneyinde Sarı Süleyman, Doğusunda Yaylacık ve Batısında Sultanköy bulunmaktadır. Köyün kendi adıyla anılan ve sulama için kullanılan bir Göleti bulunmakta ve aynı zamanda bu gölette olta balıkçılığı yapmak mümkündür.

  Köyün coğrafi yapısı Bozkır olarak göze çarpmaktadır.

  Geçmişte ormanlık alan olup son 50-70 yılda bilinçsiz şekilde yakacak ve tarım alanı yaratmak için tamamen yok edilmiş bir köy. Köyün gelir kaynağı yetişmiş gençlerin köyün dışında başka şehirlerde çalıştıkları ve kazandıkları gelir, buda genelde mevsimlik ve inşaat sektörü, demircilik, ve sıva. Son yıllarda okul sorunu, geçim sorunu, işsizlik ve tarıma dayalı gelir kaynağın yetersiz olması ve yetişen çocukların ireliye dönük okutma arzusu bir çok gencin ve ailenin şehir merkezlerine göç etmesine sebep olmuştur. Barajın yakınıdaki tepede bulunan ardıç ağaçları köyün bir zamanlar ormanlık alan olduğunun kanıtı eğer hala duruyorlarsa. Köylü bilinçsiz oldugu için ve yeterli imkânları olmadığı gibi hazıra alışkan oluduklarından sulama nimmettinde maalesef yeterli şekilde yararlanmamaıştır yani bir nevi tembellik maalesef süre gelen bir alışkanlık olduğu için köyün halinden fark edilmektedir. Var olan yeşil bağ ve bahçeler ile gölete bağlı dere etrafının dışında ağaçlık bölgesi bulunmamaktadır bunlarda mallesef bir kaç parmakla gösterilecek kisilerin yaptiklarindan öteye gitmez. Tarım ve hayvancılık ile uğraşan köy halkının iç ve yurt dışına göç sebebi ile köyün nufusu %70 azalmıştır, köyde kalanlar genelde yaşlılar ve yaz mevsiminde tarım, bahçe ve hayvancılıkla uğraşanlardır.  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün sınırları karadeniz bölgesi ile iç anadolu bölgesinin kesiştiği noktadadır. Genelde karadeniz iklimi olsada iç anadoluda olan iklim özellikleride hisedilmektedir.


  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı Muhtar
  2009 Halil Yıldırım
  2004 Hasan Yiğen
  1999 Musa Serinci
  1994 Bursalı Yiğen
  1989 Ahmet Serinci
  1984 Ahmet Serinci
  1979 Ahmet Serinci
  1974 Musa Serinci

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Soğucak Köyü Alaca Forum Tarih
Soğucak Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Soğucak Köyü Hakkında Bilgi Merkez Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Soğucak Köyü Vize Kırklareli Kırklareli Tanıtımı 8 Mayıs 2010
Soğucak Köyü Söğütlü Sakarya Sakarya Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Soğucak Köyü Merkez Yalova Yalova Tanıtımı 4 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş