Soğanlı sebze yemekleri sütü artırır, kiloyu korur

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 10 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Soğanlı sebze yemekleri sütü artırır, kiloyu korur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Süt veren kadının diyet yapmasına gerek kalmadan kilo vereceğini söyleyen Diyetisyen Banu Kazanç, lohusalara bol soğanlı sebze yemekleri ve meyve tüketmelerini öneriyor..
  [​IMG]
  Diyetisyen Banu Kazanç, annelerin lohusalıkta nasıl sağlıklı beslenebileceklerini anlattı:

  * Her şeyden önce; annenin vücudunun toparlanması ve bebeğin sağlığı için 30 ile 40 gün arası süre tanınmalıdır. Doğum sonrası programı; hem anne hem de bebek için, 40'ıncı günden sonra, yani lohusalık dönemi sonrasında ayarlanmalı.

  * Süt salgısının artması için günde üç-üç buçuk litre su içilmeli.

  * Hamilelik sonrası süt salgısının artması için iyi bir beslenme programının düzenlenmesi gerekir. Bu programın içinde en önemli madde iyi bir kahvaltıdır. Kahvaltıda; laktozsuz süt ve meyve olmalıdır. Ara öğünlerde ise üç kase komposto ve gaz yapmayan meyveleri, özellikle de elma, kivi ve armut yenmesini öneririm. Meyvelerin kabukları da soyulmuş olmalıdır.

  ÇORBA İYİDİR
  * Ana öğünlerde ise mönü; gaz yapmayan bol soğanlı kabak, ıspanak, fasulye ve pazı gibi sebzelerden oluşmalı.

  * Yine ana öğünlerde sütün artması için çorba içilmesi çok önemli. Çorba için de; domates, şehriye, yayla ve soğan çorbasını öneririm.

  * Proteini eksik bırakmamak içinse balık, tavuk ve et dengeli bir şekilde tüketilmeli. Ayrıca süt salgısının düzenlenmesi için, gün aşırı sütlü tatlı yenmeli.

  * Doğum sonrası ilk ayda vücut toparlanırken, 10-11 kilo verilmelidir. Bunun için hamilelikte beslenmenin de çok iyi bir şekilde ayarlanması gerekiyor. İlk beş kilo; emzirme döneminde yavaş bir şekilde, süt salgısı korunarak verilmeli.

  * Ben bu programa diyet olarak değil, anne sütünü dengeleyecek beslenme programının düzenlenmesi olarak bakıyorum. Yani bu programla; annenin süt salgısını iyi düzeyde tutarak hem zayıflaması, hem de kilo vermesi sağlanmış olur.

  DİYET SÜTÜ KESER
  * Genellikle ilk aylarda bazı anneler 'sütüm artsın' düşüncesi ile fazla yemek yerler. Bu da annenin fazla kilo almasına sebep olur. Diğer taraftan anne doğumdan sonra hızlı bir şekilde kilo verme isteğine girerse, süt salgısını da azaltmış olacaktır.

  * Anne eğer hızlı kilo verme sürecine girerse; vücutta vitamin ve mineral eksikliklerine neden olur. Bu sebeple metabolizma hızı yavaşlar, dolayısıyla kilo vermesi zorlaşır.

  * Annenin regli olup olmamasının, süt salgısı ve kilo verimi üzerine direkt etkisi vardır. Anne regli olmuşsa süt salgısı azalır. Kilo verimi hızlanır. Anne regli olmamışsa süt verme süreci uzar, kilo verimi de yavaş olur.

  * Bebek emziren anneler; bol su ve komposto içmeli, gün aşırı sütlü tatlı, bol meyve ve bol soğanlı sebzeler yemelidir. Bu süreçte sıvı gıdaların artırılması da şarttır. Komposto ile havuç, mandalina ve portakaldan oluşan taze sıkılmış karışık meyve suyu içilmelidir.

  * Vitamin açısından zengin olan nar, anne sütünün artmasını da sağlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Soğanlı sebze yemekleri Forum Tarih
Soğanlı İlköğretim Okulu Bilgileri Ahlat Bitlis Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Ağustos 2012
Soğanlı Ramazan Cennet Karabulut İlköğretim Okulu Bilgileri Alaşehir Manisa Manisa Tanıtımı 3 Şubat 2012
Arpacık Soğanlı Bahçıvan Kebab Tarifi Yapılışı Resimli Etli ve Sulu Yemekler 4 Ekim 2011
Soğanlı Bitkiler Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 23 Mart 2011
Domatesli Soğanlı Tarhana Çorbası Tarifi Yapılışı İçecekler ve Çorbalar 3 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş