Snow Prenses (Pseudotropheus socolofi Albino) Malawi Gölü Chichlidi

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Snow Prenses (Pseudotropheus socolofi Albino) Malawi Gölü Chichlidi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Latince Adı: Pseudotropheus socolofi


  Habitatı ve Anavatanı: Malawi Gölü'nün kayalık kesimleri.


  Beslenme Biçimi: Otçul  Davranış Biçimi: Orta derecede agresif. Kendi Türlerine Davranısı: Orta derecede agresif.


  Üreme: Dişiler ağızda kuluçka yaparlar. Erkek dişi oranının 1/5 olması önerilir.


  Sıcaklık: 25 - 26 °C


  En Fazla Büyüdüğü Boy: 15 cm


  En Az Akvaryum Hacmi: 150 lt


  Su Sertliği: Sert


  pH: 7.5- 8.5


  Genel Yorum: Sık rastlanan bir balıktır, akvaryumu bol kayalık olmalıdır. Dişiler ile erkeklerin net bir farkı yoktur. Dişiler biraz daha küçük, karınları daha şişkin ve yumurta benekleri daha az sayıda olur.  İlgili Bir Makale :  Snow Prenses


  Latince Adı: Pseudotropheus socolofi Albino


  Adından da anlaşılabileceği gibi

  [SIZE=+0]Pseudotropheus socolofi (Mavi Prenses) 'in albinosudur. Snow prenses alırken onun ismi ile satılan benzer türlerin snow prenses ile alakaları olmadığını bilmek gerekir.  [SIZE=+0]Beyaz ya da snow prenses adı ile satılan türlerden biri
  Metriaclima greshakei (Albino) 'dur.

  [​IMG]
  Snow prenses ile en çok karıştırılan türdür. Yanlış anlaşılmasını istemem, her balık güzeldir fakat bu tür snow prenseslerden daha agresiftir ve daha kolay ürer.
  Bu makaleye konu olan balık yani snow prenses ise aşağıdaki resimdedir.
  [​IMG]

  Beslenme : Otçul oldukları söylense de 1.5 yıllık deneyimimle söyleyebilirim ki hem etçil hem otçul sınıfına dahil edilebilirler.
  Özellikle yavruların yüksek oranda proteinle beslenmesinin sakıncası yok, faydaları vardır.


  Önemli bir husus ise yavru vermeye başlayan yetişkinlerde (12 aydan itibaren oturmuş, genç damızlık kabul edilirler) canlı yem kullanılmaması gerekliliğidir.
  Canlı yem ve yüksek oranda proteinli yemleme azaltılmalı otçul beslenmeye ağırlık verilmelidir. Aksi durumda (Aşırı canlı yem verme, aşırı besleme v.b.) yavru(yumurta) yutma, tükürme, erkekte kısırlık sonucu döllenmemiş yumurtalar. Dişide üreme isteği azalması gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu yazdıklarım sadece snow prensesler için değil çoğu malawi türü için geçerlidir.

  Davranış Biçimi:

  Mükemmel balıklardır, görünüşleri ve hareketlilikleri ile akvaryuma renk katarlar, aç bırakılmadıklarında kovalama haricinde diğer balıklara zarar vermezler.


  Orta derecede agresiftirler yani 'terör estirir' yorumları biraz abartılıdır. Bu yorumların başlıca nedenleri ise ; Diğer türlerle karıştırılmaları, küçük akvaryumlarda ve fazla sayıda balıkla birlikte beslenmeleridir.  Erkekleri sarı prensesler veya ahliler gibi bölge edinir ve bölgelerini korurlar. Diğer türlerden farklı olarak dişileri de baskın durumda olduklarında bölge belirleyebilirler. Titreme davranışını sergileyebilirler.


  Erkekler erkeklerle, dişiler dişilerle, erkekler dişilerle ağız ağıza kavga edebilirler, bu baskınlık mücadelesidir ve tüm türler için cinsiyet ayrımı olmaksızın geçerlidir.

  Eğer beyaz prenseslerin agresifliğinden şikayetçi iseniz diğer türlerden daha küçük boylarda alabilirsiniz.(En az 3-4 cm'lik fark)

  Üreme: Erkek dişi oranının en az 1 erkek/3 dişi şeklinde olması gerekir. 1 erkek 8 dişiye kadar varabilen sayılarda harem kurabilir. Bu şartın sağlanması agresifliklerinide önemli oranda azaltacaktır.


  Üremeleri için kaya dekoru, kum v.s. gereklidir, olmazsa olmaz dense, sürekli tavsiye edilse de genel olarak tüm malawiler için dekorun üremede önemli olmadığı kanıtlanmıştır. Bu konuda Dekorsuz yavru başlığını incelemenizi öneririm.


  Snow prensesler bakılmalarına ve şartlara bağlı olarak 6 ila 8 ay arasında cinsel olgunluğa ulaşabilirler. Diğer türlerde olduğu gibi üreme durumları boyları ile değil yaşları ile alakalıdır. Yavru almak için ihtiyacınız olan yegane şart sağlıklı 1 erkek ve 1 dişidir. İdeal olan ise 1 erkek 5 dişidir.

  Eğer yeni bir akvaryum kuruyor ve yavru almak istiyorsanız sizlere tavsiyem 10 ila 20 adet arası yavru snow prenses alarak cinsiyetleri belirlendikçe fazla erkekleri elemenizdir. En sağlıklı yol budur.

  Dişi yumurta aldığında yem yemeyi bırakır ve ağzı farkedilir derecede şişer.
  Ağzı dolu dişi
  [​IMG]
  [​IMG]
  Ağzına yumurta alan bir snow prensesi daha fazla yavru alabilmek ve daha fazla aç bırakmamak için 10'uncu günden itibaren sağabilirsiniz (Kusturma yöntemi) veyahut yavrularını kendiliğinden bırakması için ayrı bir akvaryuma alabilirsiniz. 20-25 gün arasında kendiliğinden yavrularını bırakacaktır.
  8 günlük kusturduğum yavrular
  [​IMG]


  Yavruların bakımı ile ilgili pratik bir yöntem için tıklayınız.


  Cinsiyet ayrımı: Cinsiyet ayrımı oldukça basittir.

  Anal yüzgeçlerindeki yumurta beneklerine bakılır.


  Dişiler

  Dişilerin yavrularında (3-7 ay arası) 1 veya yok(0)
  Yetişkinlerinde (8-x ay arası) 2,nadiren 3 benek olur.
  Erkekler
  Erkeklerin yavrularında (3-7 ay arası) 2 veya 3.
  Yetişkinlerinde (8-x ay arası) 3 ve daha fazla yumurta beneği olur.
  Yumurta beneği nedir?
  [​IMG]
  Resimde görüldüğü gibi anal yüzgeçte bulunan sarımsı noktalardır(benekler). Dişiler bunları yumurta zannederek ağızlarına almak için yaklaşırlar ve dölleme işlemi gerçekleşir. Bazı türlerde cinsiyet konusunda belirleyici olmasa da snow prensesler için belirleyicidir.

  İdeal sıcaklık: 26 derece.

  Göze çarpan özellikleri:
  Aşırı haraketli ve canlıdırlar.
  Dişileri yumurtalarına çok sadıktır.
  Hastalıklara karşı dayanıklıdırlar, kolay hastalanmazlar.
  Olumsuz su koşulları v.b. daha iyi tolere edebilirler.
  Direk çeşmeden yüksek oranda su değişimlerini tolere edebilirler. Aqutan, nitrivec gibi su düzenleyiciler kullanılması fuzuli masraftır.


  Resimler.
  Dişi
  [​IMG]
  [​IMG]
  Dişi-Erkek-Dişi-Dişi
  [​IMG]
  Akvaryuma kattıkları renk ve güzellik
  [​IMG]
  [​IMG]
  Anne ve oğlu Baba ve oğul.
  [​IMG][​IMG]

  Uzman Aktavist:
  Ulvi ÖZGENÇ ​


  [/SIZE]
  [/SIZE]
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Snow Prenses (Pseudotropheus socolofi Albino) İle İlgili Değişik Bir Makale
  [​IMG]

  Malawi gölünün agresif sert balıklarıdır.Beyazın üstüne uçlara doğru sararan yüzgeçleri vardır.Otçul ağırlıklı yemlerle beslenmelidir.Dişi erkek ayrımı güçtür.Cinsel olgunluğa ulaşan dişiler,yumurta toplamaya başladığında karnı şişer.O zaman cinsiyet ayrımı daha rahat yapılır.1/4-5 oranında beslenmesi dişilerin kuluçkalık dönemlerinde ve diğer zamanlarda erkeğin ilgisini dağıtmak için faydalı olur.Ağızda kuluçka yaparlar.Bol kayalıklı akvaryumları severler.Diğer sevdikleri şeyfe kumları kazmaktır.Akvaryumun dekoru yapılırken bunlar göz önüne alınmalıdır.Karma akvaryumlarda agresif oldukları için sorun çıkarırlar.Erkekler bölgecidir.Yeni başlayan arkadaşlara belli bir tecrübeden sonra beslemelerini öneririm.

  [​IMG]

  Yücel GÖRGÜN / İzmir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Snow Prenses (Pseudotropheus Forum Tarih
Snow Şarkısının Sözleri Yabancı şarkı sözleri 28 Eylül 2010
Snowman Kitap Özeti - Jo Nesbo Kitap Özetleri & E-Kitaplar 18 Eylül 2010
Snowboard Nedir? Uludağ Snowboard Pistleri Diğer Spor Dalları 30 Nisan 2010
Snowmelt in the forest picture material Wallpaper / Resimler 24 Şubat 2010
Snow-capped mountains of flowers picture material Wallpaper / Resimler 23 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş