SMF Lisansı Hakkında...

'SMF / Simple Machines Forum' forumunda geceninmahkumu tarafından 4 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. SMF Lisansı Hakkında... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Definitions
  • This Package is defined as all of the files within any archive file or any group of files released in conjunction by Simple Machines, Simple Machines LLC, or a derived or modified work based on such files.
  • A Modification, or a Mod, is defined as instructions, to be performed manually or in an automated manner, that alter any part of this Package.
  • A Modified Package is defined as this Package or a derivative of it with one or more Modification applied to it.
  • Distribution is defined as allowing one or more other people to in any way download or receive a copy of this Package, a Modified Package, or a derivative of this Package.
  • The Software is defined as an installed copy of this Package, a Modified Package, or a derivative of this Package.
  • The Simple Machines Website is defined as http://www.simplemachines.org/.
  Agreement

  1. Permission is hereby granted to use, copy, modify and/or distribute this Package, provided that:
   • All copyright notices within source files and as generated by the Software as output are retained, unchanged.
   • Any Distribution of this Package, whether as a Modified Package or not, includes this license and is released under the terms of this Agreement. This clause is not dependant upon any measure of changes made to this Package.
   • This Package, Modified Packages, and derivative works may not be sold or released under any paid license. Copying fees for the transport of this Package, support fees for installation or other services, and hosting fees for hosting the Software may, however, be imposed.
   • Any Distribution of this Package, whether as a Modified Package or not, requires express written consent from Simple Machines LLC.
  2. You may make Modifications to this Package or a derivative of it, and distribute your Modifications in a form that is separate from the Package, such as patches. The following restrictions apply to Modifications:
   • A Modification must not alter or remove any copyright notices in the Software or Package, generated or otherwise.
   • When a Modification to the Package is released, a non-exclusive royalty-free right is granted to Simple Machines LLC to distribute the Modification in future versions of the Package provided such versions remain available under the terms of this Agreement in addition to any other license(s) of the initial developer.
   • Any Distribution of a Modified Package or derivative requires express written consent from Simple Machines LLC.
  3. Permission is hereby also granted to distribute programs which depend on this Package, provided that you do not distribute any Modified Package without express written consent.
  4. Simple Machines LLC reserves the right to change the terms of this Agreement at any time, although those changes are not retroactive to past releases. Changes to this document will be announced via email using the Simple Machines email notification list. Failure to receive notification of a change does not make those changes invalid. A current copy of this Agreement can be found on the Simple Machines Website.
  5. This Agreement will terminate automatically if you fail to comply with the limitations described herein. Upon termination, you must destroy all copies of this Package, the Software, and any derivatives within 48 hours.  Tanımlar


  1. Paket'in tanımı Simple Machines, Simple Machines LLC tarafından sunulan arşiv dosyalarının içinden çıkan tüm dosya veya dosya gruplarını ya da bunların türevlerini kapsar.
  2. Modifikasyon, veya kısaca Mod'un tanımı bir dizi komutun elle veya otomatikleştirilmiş biçimde paketin bir kısmının üzerinde yaptığı değişikliktir.
  3. Modifiyeli Paket'in tanımı Paket veya türevinin üzerinde Modifikasyon uygulanmış halidir.
  4. Yayınlamanın tanımı, bir veya birden fazla kişinin Paketi, Modifiyeli Paketi veya Paketin türevini indirmesine veya edinmesine izin vermektir.
  5. Yazılımın tanımı, Paket'in, Modifiyeli Paket'in veya Paket'in türevlerinin kurulmuş halidir.
  6. Simple Machines Websitesinin tanımı
  simplemachines adresidir.  Anlaşma  1. Paketin kullanımı, kopyalanması, değiştirilemsi ve/veya yayınlanabilmesine aşağıdaki şartlar çerçevesinde izin verilmiştir:

  a. Kaynak dosyalarındaki ve Yazılım tarafından türetilen tüm copyright (telif hakkı) duyuruları değiştirilmeksizin yerinde kalacaktır.

  b. Paketin Yayınlanması, Modifiyeli Paket olarak olsun veya olmasın, bu lisansı barındırmalı ve bu Anlaşma çerçevesinde olmalıdır.
  c. Paket, Modifiyeli Paket veya türevi çalışmalar ücretli olarak satılamaz veya ücretli bir lisans karşılığı yayınlanamaz. Bu paketin taşınması, kurulum veya başka servisler için destek ve Yazılımın barındırılması (hosting) için ücret taleb edilebilir.
  d. Paketin Yayınlanması, Modifiyeli Paket olarak olsun veya olmasın, sadece Simple Machines LLC tarafından verilecek yazılı izin dahilinde gerçekleştirilebilir.
  2. Paket veya türevi için Modifikasyonlar hazırlayabilir ve bunları Paketten ayrı yamalar olarak yayınlayabilirisniz. Modifikasyonlara aşağıdaki kısıtlamalar geçerlidir:
  a. Modifikasyon Yazılım veya Paket içindeki, veya tarafından oluşturulan telif hakkı uyarılarını değiştiremez.
  b. Paket için bir Modifikasyon yayınlandığında, ilerideki sürümlerin bu Anlaşmaya bağlı kalması ve yazarın kullandığı diğer lisanslar da izin verdiğ takdirde Simple Machines LLC tarafına bu Modifikasyonu ilerdeki sürümlerde sunma hakkı vermektedir.
  c. Modifiyeli Paket veya türevinin Yayınlanması sadece Simple Machines LLC tarafından verilecek yazılı izin dahilinde gerçekleştirilebilir.
  3. Bu pakete bağlı olabilecek programların da yayınlanmasına, Modifiyeli Paket yayınlanmadığı sürece izin verilmektedir.
  4. Simple Machines LLC bu anlaşmanın herhangi bir maddesini değiştirme hakkını saklı tutar, ancak bu değişilikler geçmiş yayınlar için geçerli olamaz. Bu dokümanda yapılacak değişiklikler Simple Machines eposta duyuru listesinden duyurulacaktır. Bu duyuruyu almamak bu değişikliklerinin geçersiz olduğu anlamına gelmez. Bu Anlaşmanın en son sürümü Simple Machines Websitesinde bulunabilir.
  5. Bu Anlaşma maddelerinden herhangi birine uymadığınız takdirde biter. Bitiş halinde Paketin, Yazılımın ve türevlerinin tüm kopyaları 48 saat içinde imha edilmelidir.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Paylasim için tesekkürler.
   

 3. SanaLTutsaK

  SanaLTutsaK Özel Üye

  eline sağlık bilgi için saol
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Lisansı Hakkında Forum Tarih
Format Atmadan Xp Lisansını Değiştirmek Windows XP 22 Ağustos 2011
vBulletin Lisansı Devretmek vBulletin Destek ve Sorunlar 9 Nisan 2010
Lisansı değiştirildi Trabzonspor 4 Aralık 2009
Microsoft Memnun: 180 Milyon Windows Vista Lisansı Satıldı Diğer Driverlar 12 Ekim 2008
Asurlular kimdir hakkında kısa bilgi Tarihi Bilgiler Pazar 19:55

Bu Sayfayı Paylaş