Skandal! Öldüren süt tozu Türkiye'de test edilemiyor !

'Yurt İçi Haberler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 11 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Skandal! Öldüren süt tozu Türkiye'de test edilemiyor ! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Skandal! Öldüren süt tozu Türkiye'de test edilemiyor

  Bakanlık'tan yapılan şok edici açıklama...  Haber Tarihi: 11 Ekim 2008Kategori: GündemYorum Sayısı: 0Okunma Sayısı: 149Haber Puan: 0
  1 2 3 4 5 BUGÜN, Uzakdoğu'dan gelen süt tozu, sütlü çikolata ve sütlü mama gibi gıda ürünlerinde melamin maddesi olup olmadığını Tarım Bakanlığı’na inceletmek istedi. Bakanlık cevap verdi: Elimizde cihaz yok... Mevcut cihazlarla yalnızca ambalaj kontrolü yapılabiliyor.

  Günlerdir Türkiye'nin gündemini meşgul eden Çin'den gelen gıda maddelerinin içinde melamin bulunabileceği ve bunun ölümlere yol açabileceği endişesi, bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Türkiye'de gıda maddelerinde melamin katkı maddesinin olup olmadığını tespit edecek bir cihaz yok. Çin'de ortaya çıkan 'melamin' ölümleri dünyayı alarma geçirdi. Birçok ülke önlem aldı. BUGÜN'ün "Öldüren Çikolata Raflarda" haberi üzerine Tarım Bakanlığı da, Çin'den gelen gıda ürünlerini yasakladı. Ancak piyasada bulunan Çin mamüllerinde melamin bulunup bulunmadığı bilinmiyor.

  Skandal ortaya çıktı

  BUGÜN muhabirleri, süt tozu ve sütlü çikolata gibi ürünlerde kullanılan melaminin Uzakdoğu'daki diğer ülkeler aracılığıyla ülkemize girip girmediğini kontrol etmek isteyince skandal ortaya çıktı. Muhabirlerimiz, Bakanlık yetkililerinin "Melamini tahlil edecek cihaz elimizde yok" cevabıyla şoke oldu. Teknolojik donanım, sadece plastik ambalajlar, su kapları ve diğer plastik ürünlerinde melamin araştırmaya elverişli. Melamin krizinin ortaya çıkmasıyla birlikte ithalatı yasaklayan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı mevcut cihaza gıda maddelerini de inceleyebilmek için ek bir aparat istedi. Cihazlar ve aparat Türkiye'de hiçbir yerde bulunmuyor.

  Dolayısıyla melaminli gıdalar bu güne kadar tüketilmiş olabilir. Gıda maddelerinin analizi 2005 yılına kadar Hıfzıssıhha tarafından yapılırken, bu tarihten sonra analiz yetkisi Tarım Bakanlığı'na bağlı laboratuvarlara geçti. Daha önce sadece ambalaj materyalleri, su kapları ve plastik kaplardaki melamin oranına bakan Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Ankara İl Kontrol Laboratuvarı, yurtdışından sipariş ettiği özel aparatla gıda maddelerindeki melamin oranına da bakabilecek.

  Lazer güç kaynağı

  Ellerinde bulunan mevcut cihazın yetersiz olduğunu anlatan laboratuvar yetkilileri, "FT-IR cihazına takılacak olan ‘Lazer Güç Kaynağı' ile artık gıda maddelerinin içinde bulunan melamin oranlarına da bakabileceğiz. Böylece görünmeyen alanlar görülebilecek" dedi. Çin'deki melamin krizi patlak verir vermez çalışmalara başladıklarını anlatan yetkililer, gıda maddelerindeki melaminin incelenmesi için bir metot oluşturduklarını, söz konusu aparat gelir gelmez de bu metodu uygulayacaklarını söylediler.

  ÖMÜRDEN ÇALIYORLAR

  Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Alp Gürkan, yoksul kesimlerin böbrek rahatsızlığına yakalanma riskinin yüksek olduğunu kaydetti. Çin'den gelen ürünlerin piyasaya çok ucuza sürüldüğünü anlatan Gürkan, "Maddi durumu iyi olmayan insanlar, piyasadaki ucuz ürünlerle beslenmeyi tercih edebiliyor. İçerisinde hangi katkı maddelerin bulunduğu bilmediğimiz ürünler, organlarımızın fonksiyonu yitirmesine ve birçok hastalığa yakalanmamıza neden olabilir" diye konuştu.

  SLOVAKYA DA YAKALADI

  Slovakya'da Çin'den ithal edilen çikolatalı bisküvi ve hafif yiyeceklerde normalden daha fazla seviyelerde melamin kimyasalına rastlandığı bildirildi. Devlet Veterinerlik ve Gıda Kurumu Başkanı Maria Kantikova, Çin ürünlerinin 4'ünde yasal sınırın 3 ya da 4 katı melamin bulunduğunu söyledi. Kantikova, Çin'den ithal edilen bu malların imha edileceğini vurguladı. Slovakya'da geçen hafta Çin'den kaçak olarak ülkeye sokulan bir süt içeceğinde de yüksek seviyede melamin bulunmuştu.

  HABER-İMGE YÜCETÜRK
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Skandal Öldüren süt Forum Tarih
Bohemya'da Skandal Kitabı - Reyhan Aras Kitap Özetleri & E-Kitaplar 6 Ağustos 2010
Skandal Rüya Tabiri Rüya Tabirleri 22 Mart 2010
Yine Ebru yine skandal Magazin Haberleri 13 Mart 2010
Alevi Tarih Yazımında Skandal - Ünsal Öztürk - Hamza Aksüt Kitap, Resim ve Dergi 9 Mart 2010
Aydın Bey - Skandal (2010 Albüm Tanıtımı) Albüm Tanıtımları 13 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş