Sizi kandirmişlar!

'Genel Sağlık' forumunda NoName tarafından 15 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. NoName

  NoName Üye

  Sizi kandirmişlar! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kilo kontrolüyle ilgili bugüne kadar bildiklerinizi unutun ve artık gerçeklerle yüzleşmeye hazır olun...

  Tüm dünyanın en büyük sağlık problemlerinin başında kilo fazlalığı, şişmanlık ve obezite geliyor. Herkes, yaşamının en azından bir bölümünü, kilo kontrolü ile uğraşarak geçiriyor. Kilo kontrolünde doğru sanılan yanlışlarla ilgili görüştüğümüz İç Hastalıklar Uzmanı Dr. Ayça Kaya doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi

  YANLIŞ: Fazla kilolardan kalıcı olarak kurtulmak imkânsızdır

  Fazla kilolarınızdan kalıcı olarak kurtulmak imkânsız değildir. Öncelikle yapılması gereken, şişmanlıkla birlikte görülen hastalıkların tedavisi ve bununla birlikte kişiye ömür boyu sürecek yeni bir davranış modelinin öğretilmesidir.

  YANLIŞ: Kısa vadede fazla kiloların hepsinden kurtulmak mümkündür

  Bir an önce zayıflamak isteyen insanlar, bazen sağlıklarını bozma pahasına akla hayale sığmayacak yöntemleri deneyerek, kısa vadede kilolarını vermek isterler. Doktor tavsiyesi olmadan kullanılan, tıbbi olamayan zayıflama takviyeleri veya çok düşük kalorili diyetler ile zayıflasalar bile, olağan yaşam değişimlerinde eski kilolarına ve belki daha fazlasına yeniden kavuşurlar. Doğrusu, bu konuya

  daha ciddi eğilmektir. Fazla kilodan mustaripseniz, her şeyden önce şişmanlığa neden olan gizli metabolik hastalıklarınızın araştırılması gerekir. Bunun dışında metabolizma hızınız da ölçülmelidir.

  YANLIŞ: Fazla kilolardan kurtulmak için ilk adres iyi bir diyetisyendir

  Tedavi edilmesi gereken bir hastalık olan fazla kilo sorununu çözmek için doğru adres doktordur. Gerekli tetkikleri yapıp, tedavi yöntemine

  karar verecek olan odur. Diyetisyen ancak bu tetkiklerden, tanının belirlenmesinden ve tedavi yöntemine karar verilmesinden sonra doktorun verileri doğrultusunda öneriler getirebilir.

  YANLIŞ: Çeşitli diyetlerle bölgesel incelme mümkündür

  Herkesin genetik olarak yağ dokusunun fazla olduğu bir bölüm vardır. Kimisinde basenlerde, kimisinde göbek çevresinde, kimisinde kollarda olabilir. Direkt basen eritici veya kol inceltici bir diyet yoktur. Ancak sağlıklı beslenme ile birleştirilmiş bir egzersiz planı uygularsanız sorunlu bölgelerinizi nispeten daha iyi inceltmiş olursunuz.

  YANLIŞ: Alkollü içecekler kesinlikle şişmanlatmaz

  Alkol yeryüzündeki yağdan sonra en yüksek enerji içeren ikinci maddedir. Çok sevseniz bile tüketimine muhakkak sınırlama getirmeniz gerekir. Haftada 1-2 kadeh kırmızı şarapla yetinmek yeterli olacaktır.

  YANLIŞ: Karbonhidratlar diyetten tamamen çıkarılmalıdır

  İnsan vücudu ana enerji kaynağı olarak karbonhidratları kullanır. Zayıflayayım diyerek ekmeği, pilavı kesmek ve hiç tüketmemek, vücuda doğru enerjiyi vermemek anlamına gelir. Vücutta enerji elde edebilmek için kas ve karaciğerdeki glikojen depolarını kullanır yani sudan kilo verirsiniz, şişmanlığınızın nedeni olan yağ dokusu olduğu gibi yerinde kalır. Normal beslenmeye geçtiğinizde iki kat daha fazla kilo alırsınız.

  YANLIŞ: Protein ağırlıklı yemek çok sağlıklı kilo kaybı sağlar

  Protein ağırlıklı beslenmede vücut proteinleri sindirmek için çok fazla enerji harcar ve zayıflama olabilir. Ancak proteinlerle birlikte çok

  fazla yağ da vücuda gireceği için, kan yağlarında yükselme ve koroner kalp hastalıkları ortaya çıkabilir; gut hastalığı gelişebilir. Ayrıca proteinler vücuttan atılmak için kemikten kalsiyum çeker ve bu da kemik erimesine neden olur. Bu durumda zayıflasanız bile geri kalan hayatınızı hasta bir insan olarak

  YANLIŞ: Kilo vermeye yardımcı bitkisel ürünler güvenlidir

  Her bitkisel ürün yararlı değildir. Vücudunuzun hangi takviyeye ihtiyacı olduğunu bilmeden alınan ürünler ile sağlık bakanlığının denetiminden geçmeyen ürünlerin zararı dokunabilir.

  YANLIŞ: Sabahları içilen maydanoz suyu kısa sürede zayıflatır

  Maydanozun idrar söktürücü etkisi vardır. İdrar kaybı nedeniyle insan kendini hafiflemiş hisseder; yoksa kilo kaybına ve yağ dokusuna hiç bir faydası yoktur.

  YANLIŞ: Seks kalori yakar,dolayısıyla seks yaparak zayıflanabilir

  Seks kalori harcatmaz, kasları gerer ama tek bir enerji bile harcamanız mümkün değildir.

  YANLIŞ: Aç karnına yapılan spor daha çok kilo kaybettirir

  Aç karnına asla spor yapmayın, en iyi zaman yemekten 1,5-2 saat sonrasıdır.

  YANLIŞ: Sauna gibi sıcak ortamlarda terlemek zayıflatır

  Sauna gibi sıcak ortamlarda terleyerek kaybedilen sanıldığının aksine yağ değil, sudur.

  YANLIŞ: Fazla kilonun nedeni yerken aşırıya kaçmaktır

  Fazla kilolu olmak çoğu insanın düşündüğünün aksine sadece aşırı yeme ile açıklanamayacak kadar karmaşık bir hastalıktır. Genetik yatkınlıkla beraber, birçok metabolik hastalık bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olur.

  YANLIŞ: Sabahları aç karnına limonlu ılık su içmek zayıflatır

  Limonun bağırsakları çalıştırıcı özelliği vardır, ancak limonlu suyun zayıflatıcı etkisi yoktur.

  YANLIŞ: Kan şekeri düşünce muhakkak tatlı birşeyler yenmelidir

  Kan şekeriniz düşüp, eliniz ayağınız titriyorsa, asla tatlı yemeyin, peynir ekmek daha iyi bir seçimdir. Tatlı yiyebilecekler sadece insülin kullanan şeker hastalarıdır.

  YANLIŞ: Yemek yemek kesinlikle bir öfke terapisidir

  Öfkelendiğinizde acısını buzdolabından çıkarmayın. Hemen kendinizi dışarı atın ve kedinize küçük bir şey satın alın. Bu, kendinizi daha değerli hissetmenizi sağlar ve daha mutlu olursunuz. Evden çıkmak istemiyorum illa bir şey yemem gerekiyor diyorsanız, 1 kâse kuru vişne öfke dindirmeye birebirdir. Üstelik yemesi zor bir besindir.

  YANLIŞ: Meyve, yemekten 2 saat sonra yenmelidir

  Eğer doymuyorsanız ikinci tabak yemek yemek yerine, 1 tane meyve yemek daha az enerji alımına yani daha az yemeye neden olur. O nedenle doymuyorsanız, ikinci tabak yemek yerine 1-2 tane meyve yemek daha iyi bir seçimdir.

  YANLIŞ: Evde yapılan her tür hareket ve spor zayıflatır

  Vücudun egzersiz ve sporla kilo vermesi için yağ yakma formuna geçmesi gereklidir. Bu da ancak, minimum 18 ile 20 dakika süren düzenli bir egzersizle başlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sizi kandirmişlar Forum Tarih
Yuvanız neden sizin için özeldir kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Ülkeniz sizin için neden özel bir yerdir kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Vücudumuzda Durmaksızın Çalışan Klima Hakkında Bilgi Eğitim Bilgileri 17 Eylül 2013
Egzersizin Vücumuza Etkileri ve Önemi Hakkında Bilgi Diyet Beslenme 13 Ocak 2012
Evlinin Bir Evi Var, Evsizin Bin Evi Var Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 17 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş