Siyasette Etik Kitabı - Cüneyt Yüksel

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda SeLeN tarafından 27 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Siyasette Etik Kitabı - Cüneyt Yüksel konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Siyasette Etik Özet - Cüneyt Yüksel Kitapları - Cüneyt Yüksel Kitap Tanıtım - Siyasette Etik Kitap Fiyatı - Siyasette Etik Ön Okuma
  Kitap Özet

  Türkiye'de siyasette etik ve siyasetin finansmanı konusunda teori ve pratiği birleştiren; aynı zamanda ülkemizde siyasette etik altyapısının kurulması için tavsiyelerde bulunan ve model oluşturarak hukuki çerçeveyi çizen bu çalışma geniş kapsamıyla alanında bir ilktir. Konunun hukuki çerçevesi çizilirken uluslararası hukuk kural ve ilkeleri, hukuk teorisi ve pratiği, etik teorisi, siyaset teorisi, yönetim felsefesi ile birlikte mukayeseli hukuk metodolojisinden faydalanılmıştır. Demokratik hesap verebilirlik ilkesi üzerinde temellendirilmiş bir parlamento yolsuzluk ve etik dışı faaliyetle mücadelede önemli bir role sahiptir. Denetçi, düzenleyici ve temsilci sıfatıyla parlamento etik dışı faaliyetlerle savaşma ve iyi yönetişimin sürdürülmesini sağlama çabasının merkezindedir. Kitap da bu bilinçten yola çıkılarak hazırlanmıştır.

  Kitapta, siyasette etik davranış ilke ve kuralları, siyasette etik kodları, siyasi etik komisyonları, siyasette etik davranış kurallarına uyumu düzenleyen ve denetleyen diğer kurumsal yapılar, siyasette hesap verilebilirlik mekanizmaları, siyasetin finansmanı, siyasette etik altyapının kurulması için tavsiyeler ve model kanun önerisi; aynı şekilde siyasetin finansmanı altyapısı için öneriler ve model kanun bulunmaktadır.


  Kitap Ön Yüzü


  [​IMG]

  Kitap Künyesi

  Siyasette Etik - Cüneyt Yüksel
  · Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi
  · Basım Tarihi : 02 - 2011
  · ISBN : 9786054238422
  · Sayfa Sayısı : 342
  · Etiket Fiyatı : 25.00 TL
   

Bu Sayfayı Paylaş