Siyasal İslam Düşüncesi Tarihi - Antony Black

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Dine tarafından 26 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Siyasal İslam Düşüncesi Tarihi - Antony Black konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Antony Black Siyasal İslam Düşüncesi Tarihi kitap tanıtımı - kitap özeti


  Kitabın künyesi

  Siyasal İslam Düşüncesi Tarihi

  Antony Black
  · Dost Kitabevi Yayınları
  · Basım Tarihi : 04 - 2010
  · ISBN : 9789752984158
  · Sayfa Sayısı : 501
  · Çevirmen : Hamit Çalışkan
  · Etiket Fiyatı : 32.00 TL


  Kitap hakkında

  İslam günümüzün siyasal ve kültürel dengelerini anlamada büyük önem taşıyan bir olgu. Ancak, İslam'ın siyasal özünün nerede kök saldığı ve tarih boyunca nasıl geliştiği sıklıkla gözden uzak tutulan bir araştırma alanı.

  Yedinci yüzyılın ilk yarısından üçüncü binyılın başına dek uzanan geniş bir tarih aralığında siyasal İslam düşüncesinin evrimini izleyen bu çalışma, İslam içindeki farklı siyasaları, bu düşüncelerin temsilcisi olan başat önemdeki düşünürleri, farklı kültür küreleri içinde bu düşüncelerin nasıl yorumlandığını ve uygulama koşullarını irdeliyor. Ayrıca, İslam kültürünün komşu kültür gelenekleriyle arasındaki karşılıklı ilişkinin çözümleyici bir dökümünü koşut ve karşıt metinler üzerinden gözler önüne seriyor.

  Greko-Arap geleneğinin yarattığı bir bireşimden doğan temel siyasi yönelimlerin kaynağından başlayıp köktencilik çağına dek İslam'ın siyasal eğilimlerinin ayrıntılı bir panoramasını içeren bu çalışmayla, siyasal tarih araştırmalarının öncü ismi Antony Black, bu olgunun devlet yönetiminden hukuka ve etiğe dek farklı alanları kapsayan etkilerini ustaca çözümlüyor.

  Kitap kapağı

  [​IMG]
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş