Siyam kedilerinin özellikleri

'Kedi ve Köpekler' forumunda Fatma tarafından 31 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Siyam kedilerinin özellikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tarihçe

  Siyam cinsi, gerçek orijini hakkında bazı anlaşmazlıklar olmasına rağmen, yüzyıllardan beri mevcuttur. Haklarında birçok söylenti ve hikayeler olmasına rağmen en akla yatkın olan teori , güneydoğu asya kaynaklı olduklarıdır. Bu bölge kedileriyle olan benzerlik bu teoriyi kuvvetlendirmektedir.
  [SIZE=+2]Tayland (Siyam) Orijinal Kedi Türleri[/SIZE]

  Geleneksel Tayland kedi türleri olan Siamese (Siyam), Korat ve Burmese türleri görünüm olarak çok fazla değişikliğe uğramamışlardır. ( Bunlar, Tayland' da Wichien-Maas, Si-Sawaat ve Thong-Daeng, "Copper" olarak bilinirler) Bunların hepsi geleneksel Siyam kedi tipi ile aynı görünümde olup aynı türün değişik renkleri olarak kabul edilebilirler. Bu üç tip aynı kökten türemişlerdir ve tür olarak özdeştirler. Bugün dünyada geleneksel siyam kedi tipi olarak bilinen tip Tayland Wichien-Maas kedi tipidir. Wichien-Maas Tayland dilinde "Ay Elması" anlamına gelmektedir. (Moon diamond) Aynı zamanda "uğurlu mücevher" ve "mücevher kedi" olarak ta adlandırılmıştır.

  [​IMG][​IMG][​IMG]

  Si-Sawaat
  (Silver-Blue)

  Thong-Daeng(Copper)Wichien-Maas(Geleneksel Siyam)

  Siyam Kral kedileri asırlar boyunca Bangkok'ta Siyam Kralı tarafından sarayda titizlikle saklanmışlardır. Bu gizlenme nedeniyle bu saray kedilerinin gerçek orijinleri hakkında çok az bilgiler mevcuttur. Siyam'ın orijinal saray kedilerinin koyu renkli sarı gözlü olup bugünkü siyam kedilerine tam olarak benzemediği söylenmektedir. Bununla birlikte geçen yüzyıllarda zamanla oluşan mutasyonlardan sonra bugünkü karakteristik şeklini aldığı iddia edilmektedir. Ancak bu evrimin nasıl oluştuğu konusunda bilgi yoktur.
  Siyamların gerçek orijini hakkında tam bir anlaşma olmamakla beraber, Siyam veya bugünkü adıyla Tayland dışına ne zaman çıktıkları iyi bilinmektedir. 1884 te Mr.Owen Gould bir çift Siyam kedisini İngiltere'ye getirmiştir. Bu çift Mr. Owens'in kız kardeşi Mrs. Veley'e verilmiştir. (Mrs.Veley 1901 de Siyam Kedileri Kulübü kurucuları arasında yer almıştır.) 1886 yılı boyunca Mrs. Vyvian ve kız kardeşi diğer bir çift siyam ve iki yavru daha getirttiler. Bu kediler ve daha sonra getirilen diğerleri İngiltere'deki siyam kedilerinin atalarını oluştururlar. Dahasonra buradan Amerika ve Avrupa'ya yayılmışlardır.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Siyam kedilerinin özellikleri Forum Tarih
Siyam Kitabı - Stig Saeterbakken Kitap, Resim ve Dergi 11 Mayıs 2011
-Seni Senden Başkası Çözemez...Seni Sen Bile Taşıyamazken... Resimli Şiirler 28 Ekim 2009
Siyam Kedisi Hakkında Bilgi Kedi ve Köpekler 1 Nisan 2009
Ellery Queen - Siyamlı İkizler Kitap Özetleri & E-Kitaplar 18 Şubat 2009
Siyam Kedileri Kedi ve Köpekler 23 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş