Siyah Kristal Karides Balığı

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Siyah Kristal Karides Balığı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Siyah kristal karides balığı - karides balığı - karides


  [​IMG]


  Crystal Red Shrimp (kırmızı kristal karides) yada kısaca CRS adı ile de bilinen bu tür 1991 yılında ortaya çıkarılmış Arı Karidesinin bir kırmızı türevidir. Cinsiyet ayrımı hakkında bir bilgi henüz mevcut değildir. Küçük ve barışçıl bir karides türüdür. Diğer Caridinia ailesi türleriyle yada zarar verebilecek türden balıklarla bir arada tutulmaması uygun olacaktır.
  Otobur bir canlı türüdür ve sürekli olarak akvaryum içinde hareket halindedir. İyi bitkilendirilmiş akvaryumları tercih edecektir. Bu karides türü de pek çok karides gibi su kalitesine karşı fazlasıyla hassasiyet göstermektedir. Amonyak ve nitrite karşı toleransları son derece zayıftır. Nitrat seviyelerinin de kontrol altında tutulması gerekir. Nötr ile asidik arası suları tercih ederler.
  1996 yılında Hisayasu Suzuki tarafından Japonya’da standart siyahımsı renkli Caridinia türlerinin arasında kırmızı bir tür olarak oraya çıkarılmıştır. Normal arı karidesinin kırmızı bir mutasyonu olarak ortaya çıkmış olan bu yeni türü “Crystal red shrimp” olarak tescil ettirmiştir. Bu canlı hemen ardından Japonya ve tüm dünyada büyük bir popülerlik kazanmış, ve gerek keşfeden kişi gerekse diğer üreticiler tarafından daha geniş beyaz şeritler ve daha canlı kırmızı renkler taşıyacak şekilde geliştirilmiştir. Japonya’da daha ziyade Black bee shrimp (Siyah arı karidesi) olarak bilinmektedir.
  2.5 cm boya kadar büyüyebilmektedirler ve 27 dereceye kadar sıcaklıkları tercih ederler. Ancak uygun olan bakım ortamı 20-25 derece sıcaklık ve 6.5-7.2 derece arası pH değerlerindedir. Su parametrelerinde fazla değişimi sevmeyen bu türün alkali değerlerdeki sularda üredikleri görülmemiştir. Yaklaşık 4.5-5 aylık ve minimum 2.2 cm boya ulaşana kadar erişkin boya gelmiş sayılmazlar. Cinsiyet ayrımı pek mümkün değildir. Kristal kırmızı karides Caridinia türünün diğer üyeleriyle çapraz eşleşmeye tabi tutulabilmektedirler.
  Akvaryum ortamında yetiştirilmiş Kristal siyah karidesler genellikle C, B, A, S, SS ve SSS olarak derecelendirilmiş olarak adlandırılmaktadırlar. C en düşük SSS ise en yüksek kaliteyi temsil etmektedir. Bu derecelendirme yapılırken karidesin üzerindeki renkler ve desenler dikkate alınmaktadır ve üreticiden üreticiye farklılık göstermektedir. Ancak akvaryum ticareti içerisinde karşılaşılan en kaliteli türler genellikle A kalitesi olarak geçmektedir..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Siyah Kristal Karides Forum Tarih
Televizyonunuz siyah beyaz telefonlarınız kablolu otobüsleriniz klimasız olsa hayatınız nasıl olurdu Eğitim Bilgileri 26 Eylül 2017
Üzgün erkek fotoğrafları siyah beyaz Avatar Resimleri 17 Eylül 2017
Siyah beyaz yalnız erkek fotoğrafları Avatar Resimleri 17 Eylül 2017
Siyah beyaz bayan fotoğrafları değişik Avatar Resimleri 16 Eylül 2017
Siyah beyaz kadın resimleri yalnız kadın resimleri Avatar Resimleri 16 Eylül 2017

Bu Sayfayı Paylaş