Siyah Figür Tekniği

'El Sanatları' forumunda DeMSaL tarafından 17 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Siyah Figür Tekniği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Siyah Figür Tekniği - Siyah Figür Tekniği Nedir - Siyah Figür Teknikleri  Siyah figür tekniği ressamları kırmızı figür tekniği 'nın yanında yunan vazo resim sanatı'nın en önemli stilidir. Yunan dünyasında vazo ressamları tarafından m.ö. 7. yüzyıl ile m.ö. 4. yüzyılın'ın son döneminde kullanılan ve süratle yayılan bir teknikti.

  [​IMG]

  • attisch schwarzfigurige Amphora

  Gelişimi

  Korinth ustaları


  Siyah figür tekniğim.ö. 700'de Korinth'de bulundu. 7. ve 6. yüzyılın ilk yarısında korintli ustalar akdeniz seramik pazarını ele geçirdi. Seramiklerin büyük kısmı Korinth atölyesinde imal ediliyordu,bugüne kadar kalan eserler Etrürya, ortaitalya ve Sicilya bölgelerinde buundu.Korinth atölyesi yumuşak sarımsı bir ton ya da yeşilimtrak ton kullanıyordu.Korint seramiği hakkında ki esaslı araştırmalar Humfry Payne ve Darrell A. Amyx tarafından yapıldı.Buna göre vazolar birbirinden ayrılıyorlardı: protokorinth vazoressamları, grişstili, erkenkorinth (m.ö. 620/615-595), Ortakorinth (M.ö. 595-570 ), Geçkorinth I (M.ö. 570-550) ve II (M.ö. 550)sonrası.
  ayrıca vazolar antik dönemde çeşitli isimler alıyorlardı:(Alabastron, Aryballos), Pyxis, Krater, Oinochoe gibi.Ve vazolar üzerinde usta imzası yeralıyordu Chares ve Timonidas gibi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Siyah Figür Tekniği Forum Tarih
Siyahi Tiyatro Hakkında Bilgi Tiyatro ve Skeçler 22 Temmuz 2012
Siyah Eriğin Faydaları Yararları Nelerdir Şifalı Bitkiler 3 Haziran 2012
Siyah Mezuniyet Balosu Kıyafet Modelleri 2012 Bayan Giyimi & Bayan Modası 8 Mayıs 2012
2013 Siyah Balık Elbise Modelleri Bayan Giyimi & Bayan Modası 1 Mayıs 2012
Windows 7 Siyah Ekran Hatasının Çözümü Windows 7 16 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş