Sivrisinekler Neden Bazılarını Isırmaz?

'Bilim & Teknoloji' forumunda Mavi_Sema tarafından 7 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Sivrisinekler Neden Bazılarını Isırmaz? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivrisinekler Neden Bazılarını Isırmaz?

  [​IMG]

  Bilim Adamları, Kimi İnsanların Sivrisineklerce Neden Daha Az Isırıldığını Buldular: 'Bu İnsanların Tatlı Ter Kokuları.'
  Bilim adamları, kimi insanların sivrisineklerce neden daha az ısırıldığını buldular: ''Bu insanların tatlı ter kokuları.'' Bilim adamları, kimilerinin sivrisineklerce ''tercih edilmesinin'', kimilerininse ''tercih edilmemesinin'' ardında yatan nedenin, vücut kokularındaki farkta yattığını, sivrisineklere dirençli olanların terlerindeki şekerimsi koku bileşiminin daha yüksek düzeyde olduğunu keşfettiler.

  [​IMG] [​IMG]
  ''Ketonlar'' olarak bilinen bu bileşimlerin sivrisinekleri savdığını belirleyen bilim adamları, vücudunda bu maddenin çok olduğu insanların sivrisinek ısırıklarına daha az maruz kaldıklarını söylediler.
  Rothamsted araştırma kuruluşundan Dr. James Logan, sivrisineklerin insanları belirlemelerine yardım eden, farklı kimyasalları ve işaretleri ayırtetme yeteneğine sahip olduklarını bildirdi.
  Logan, bir kişide bu ketonların yüksek yoğunlukta bulunmasının, sivrisineklerin, hedeflerindekinin insana benzemediğini düşünmelerine yol açtığını ve böylece bu kişileri sivrisinekler için daha az çekici kıldığını kaydetti.
  İskoçya Aberdeen Üniversitesi'nden meslektaşlarıyla birlikte çalışan Logan, sivrisineklere dirençli gönüllü deneklerin vücut kokularıyla sinekleri çeken insanların kokularını karşılaştırdı.
  Sivrisinekleri kovmada etkili 5 tür keton belirleyen Logan ve arkadaşları, bu maddeleri normalde sivrisineklere çekici gelen denekler üzerine sıktılar ve sivrisineklerin bu kişilere artık yaklaşmadıklarını gördüler. (Anadolu Ajansı)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sivrisinekler Neden Bazılarını Forum Tarih
Mantar Sivrisinekleri - Mantar Sivrisinekleri Hakında Diğer Hayvanlar 2 Nisan 2010
Dolunayda sivrisineklere dikkat! Konu Dışı Başlıklar 30 Aralık 2009
Sivrisinekler kimleri ısırır Genel Sağlık 22 Ağustos 2008
Atatürk taassuba neden karşı çıkmış kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017
Neden birden çok din vardır kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş