Sivrisinek Balığı Gambusya (Gambusia affinis)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Sivrisinek Balığı Gambusya (Gambusia affinis) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivrisinek Balığı Gambusya (Gambusia affinis)

  [​IMG] [​IMG]

  [​IMG]


  Latince Adı: Gambusia affinis


  Habitatı ve Anavatanı: Amerika

  Beslenme Biçimi: Tam bir oburdur. Kendi ağırlığı kadar yemi birgünde yiyebilir. Etçil ağırlıklı yemleme yapılmalıdır.

  Davranış Biçimi: Agresif

  Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif.

  Yüzme Seviyesi: Orta - Yüzey

  Cinsiyet Ayrımı: Dişiler erkeklerden daha iri olur. Dişilerde gonopod bulunmaz.

  Üreme: Canlı doğururlar, çok kolay ürerler, yavrularını ayırmak gerekir yoksa yerler.

  Sıcaklık: 3-30 °C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: Erkekler 4 dişiler 6 cm.

  En Az Akvaryum Hacmi: 40 lt

  Su Sertliği: Orta

  pH: 7.0 - 8.0

  Zorluk Seviyesi: 1

  Genel Bilgi: 2 yıl civarında ömürleri vardır. Su çok sıcak olmadıkça su şartlarına aldırış etmeyen çok dayanıklı bir balıktır. Sivrisinekle mücadelede kullanılır. Lepistes'e benzese de Lepistes'den daha agresif ve renksizdir.


  Aktavist Yorumları:


  1) Bu balıklara yabani lepistes de diyorlar. Hatta bir cok dere ve su yatağında belediye tarafından salındığı söyleniyor. Sebebi de sivrisinek larvalarını yemeleri. Fakat evimizde beslediğimiz lepistesle pek iyi anlasamazlar. Haberiniz olsun.

  2) Merhaba, bu balık Türkiye'nin çeşitli su kaynaklarında(göller, akarsular, bataklıklar)yer alıyor ben yaklaşık 1 sene önce balığa Beyşehir'e gitmiştim. Orada kıyıda çoksayıda bulunuyordu bardak gibi bir şeyi suya daldırdım ve yakaladım eve gidince akvaryuma koydum. Renkli bir balık değil ama canlı doğurandı ve erkekti, merak edip yanına bir dişi lepistes koydum ve çiftleştiler ama yavru alamadım pek anlayamamamıştım her halde tutmamıştı oysaki hamile bile kalmıştı.Neyse bu balıklar her şarta geliyor isterseniz su 2 derece olsun gene yaşıyor. Birşey daha çok yavruluyorlar gölün kıyısı hep bundan ve yavrulardandı size iyi seyirler.

   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Canlı Doğuranlarla İlgili bir Makale
  Poeciliidae, Goodeidae, Hemirhamphidae
  Canlı doguranlar günümüzde en iyi bilinen ve akvaryum hobisi için milyonlarca yetistirilen tür balıklardır. Canlı doguranlar denince hemen akla Lepistes, Plati, Kılıçkuyruk ve Moli gibi balıklar akla gelir.

  Adi üstünde canlı doguran balıkların yavruları canlı olarak dogar. Yumurtalar annenin vücudunun içindeyken döllenir ve yumurtanın gelismesi ve yavrunun yumurtadan çıkması annenin vücudunda tamamlanır. Yavrular anne tarafından 'dogurulduktan' hemen sonra yüzmeye ve beslenmeye baslarlar.

  [​IMG] Çogu canlı doguranlar grup halinde yüzmeyi severler, bu yüzden ayni türden birkaç taneyi bir arada tutmak gerekir. Grupta disiler erkeklerden daha fazla olmalı yoksa erkekler disileri çok fazla kovalayıp (çiftlesmek için) onların yorulmalarına ve gücsüz düsmelerine yol acabilir. Akvaryumlarinin arka ve yanları sıkca bitkilendirilmis ve orta kısımında ise bolca yüzme mesafesi bırakılmalıdir. Bitkisel maddeler çogu canlı doguranın besin kaynaklarının onemli bir kısmını olusturur (Özellikle Molilerin).

  Bir disi ve bir erkek canlı doguranın bulundugu her akvaryumda bu balıklar ürerler. Canlı doguranlar genellikle akvaryumseverlerin ilk ürettigi balıklar arasındadir. Uretmek icin hamile balıgı ayırmak yeterlidir, isin geri kalan kısmını disi balık halleder.

  Eger karma akvaryumunuzda birkaç yavru yetistirmek istiyorsanız, akvaryumcularda satılan canlı doguran uretme kutularından alabilirsiniz. Bunlar plastikten yapılmıs küçük iki kompartmanlı su yuzeyinde duran kutulardır. Ana hucreye hamile canlı doguran konur ve dogum yaptıgında yavrular deliklerden ikinci kompartmana inerler ve anne tarafından yenilmeden kurtulurlar. Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus yavrular dogumdan birkaç saat sonra iyice hareketlenince bir yolunu bulup tekrar ana hücreye girip annelerine yem olabilirler, bu yüzden hamile balıgı hücreye koyduktan sonra devamlı dogumun yapılıp yapilmadigini kontrol etmek lazımdır ve dogum biter bitmez anne balıgı hücresinden çıkarın. Iri canlı doguranlar bu hücrelerden hic hoslanmazlar. Özellikle velifera gibi turleri bu hücrelere koyarsanız hemen hemen her seferinde yavruların ölü dogmasina neden olursunuz.

  Diger dogal üretme yolu ise hamile balıgı kendi küçük, çok bitkilendirilmis (fazla yapraklı bitkilerle) bir akvaryuma koyarak, burada dogum yapmasini beklemektir. Bu yöntemle hem hamile balık daha sakin olur hemde benim deneyimlerime dayanarak daha fazla yavru kurtaracagınızdan eminim. Ayrıca bu akvaryumda yavrularıda büyütebilirsiniz.

  Ayrıca arada sırada (tabii bu akvaryumunuzunda baska ne tür balıklar olduguna bakar) karma akvaryumunuzdan yeni dogmus yavruları kurtarabilirsiniz. Yavrular dogdukları zaman yumurtlayan balıkların yavrularına nazaran daha gelismis ve iri olduklarından beslemede hiç zorluk çekilmez. Canlı doguran yavruları hazır toz yavru yemlerini veya iyice ufalanmis pul yemleri rahatlıkla yer ve gelisirler.

  Belli basli canli doguranlar:
  Kılıçkuyruk (Xiphorus helleri)
  Plati (Xiphorus variatus ve Xiphorus maculatus)
  Lepistes (Poecilia )
  Moli (Poecilia schenops)
  Velifera (Poecilia velifera)
   

 3. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  GAMBUSYA
  Gambusia Affinis,Koboldk„rpfling,Gambusie
  Anayurdu USA'nın güney bölgelerinden sivrisinek ve sıtma mücadelesi için ülkemize getirilmiştir. Durgun, sığ ve sıcak sulara çok toleranslıdır. 0 dan +300C'a dayanabilir. Özellikle sivrisinek larvalarıyla beslenir. Ayrıca yosunlar ve kabukluları da yer. Erkekleri 3-5 cm. dişileri 6 cm. olur. Nisan - Ekim arasında erkekleri spermlerini dişinin üreme boşluğuna bırakır. 30 günlük hamilelikten sonra dişi yaklaşık 60 yavru doğurur. Doğa dengesi ve sağlığa yararı ile çok değerlidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sivrisinek Balığı Gambusya Forum Tarih
Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul az kompozisyon anlamı şiir Makaleler-Denemeler 15 Ağustos 2013
Anlayana Sivrisinek Saz, Anlamayana Davul Zurna Az Atasözünün Anlamı Açıklaması Atasözleri & Deyimler 23 Haziran 2011
Bir İman Hakikati: Sivrisinek - Sivrisinek Hakkında Bilgi Diğer Hayvanlar 26 Aralık 2010
Sivrisinek Isırığı Tedavisi Genel Sağlık 22 Haziran 2010
Mantar Sivrisinekleri - Mantar Sivrisinekleri Hakında Diğer Hayvanlar 2 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş