Sivricehüyük Köyü Merkez Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sivricehüyük Köyü Merkez Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Sivricehüyük Köyü Bilgileri - Sivricehüyük Köyü Hakkında - Sivricehüyük Köyü Tanıtımı - Sivricehüyük Köyü Resimleri  Sivricehüyük,Kahramanmaraş Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MERKEZ

  İl:KAHRAMANMARAŞ

  İle Uzaklığı:20 km

  İlçeye Uzaklığı:0 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:391
  1997:401

  Tarihi

  Sivricehüyük köyü, aslında iki Köydür. Halk ve Köyler arasındaki diliyle birinci Köy urumoğlu köyü, ikinci köy ise terolar köyü. urumoğlu ve terolar arasında bir orman vardır.

  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri ve yemekleri dolma, sarma, içli köfte, ekşili köfte, maraş etli kömbesi, yoğurtlu köfte, mercimekli köfte, çiğ kçöfte, kısır, maraş ekşili çorba, kuzu tandır, tas kebabı, maraş çöreği, maraş tarhana çorbası, yayla çorbası, şehriyeli pilav, alçalı pilav, bulgur pilavı, patates salatası, çoban salata. yemeklerden şimdilik bilgimiz bukadardır.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş merkezine 18 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kış ayları kurak ve soğuktur. Yaz ayları 40 dereceyi bulan sıcaklar görülür.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: MEHMET ALTUNPEK

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu Urumoğlu köy tarafından alınmış olup Cemevine dönüştürülmek üzere boyatılmıştır. Köyün okulu şu durumda yoktur ancak taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde 3 tane Pınar vardır bedava içme suyu hizmeti verilmektedir. Atık suların boşa gitmemesi adına bu içme suları ile bağ bahçe de sulanmaktadır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş