Sivrice Köyü Hakkında Bilgi Of Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sivrice Köyü Hakkında Bilgi Of Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Trabzon - Sivrice Köyü - Of Sivrice Köyü - Sivrice Köyü Hakkında Bilgiler - Sivrice Köyü Resimleri

  İli : Trabzon

  İlçesi : Of

  İle Uzaklığı :66 km

  İlçeye Uzaklığı :14km

  Rakım : 330 m


  Tarihi :

  Tarihi Of'un kuruluşuna dayanır. İlk yerlileri rumlardır. Daha sonra Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon'u fethetmesi ile Osmanlı topraklarına katılmıştır. Köye ilk yerleşen müslümanlar Tosun sülalesidir. Bunları Meriç, Kalkan, Kalyon ve Korkut sülaleleri izlemiştir. Karadeniz'in en büyük hristiyan kilisesi bu köyde bulunmaktaydı. Fakat daha sonra köye tamamen müslümanların yerleşmesiyle birlikte cami yapılması için kilise yıkılıp taşları ile cami inşa edilmiştir. Yıkılan kilisenin yerine köyün ilk ve tek öğretim kurumu olan ve daha sonradan taşımalı eğitim sistemine geçilmesi ile terkedilmeye karar verilen Cengiz Topel İlkokulu yapılmıştır. Köyün adinin yunanca kokenli "Kouros" kelimesinden geldigine dair rivayet soz konusu olmakla birlikte zamaninda bolgede yeralan en buyuk Rum koylerinden biri oldugu Yunan kaynaklarindan dogrulanmistir.

  Kültür :

  Köyün , en onemli yemegi, Dogu Karadeniz mutfagina da hakim olan kara lahana yemegidir. Bunun disinda fasulye kavurmasi (kavrulta), misir unuyla yapilan muhlama bolgenin karakteristik mutfagini yansitan ana yemeklerdendir.

  Coğrafya :

  Trabzon iline 66 km, Of ilçesine 14 km uzaklıktadır. Eski adı "Kuruç" olan Sivrice köyü, Trabzon ilinin Of ilçesine bağlı olup, Of'un en yüksek dağı olan Duman Dağı eteklerine kurulmuş bir köydür.

  Karadeniz bölgesine has yeşil bitki örtüsüne sahip,Hemen hemen her türlü bitkinin kolayca yetişdigi bir bölgede bulunur. Yazları serin ve yagmurlu kişları soğuk ve ara sıra yağmurlu geçmektedir.Karadeniz bölgesine has yagmur özelliği ilede dikkat çekmektedir. Köyün rakımı 1050 dir.

  Ekonomi :

  Köyün ekonomisi tarima dayalıdır. Köydeki insanların yıllardır başlıca geçim kaynaği çay bitkisidir. Ayrıca bazı aileler kivi ve fındık üretimide yapmaktadır. Bunlarla birlikte hemen hemen her ailenin kendine ait tarlasında mısır, fasülye, patates, domates, biber, kabak ve akla gelen hemen bütün gerekli sebzeler yeteri kadar yetiştirilmektedir. Köy insanı yazın çay mevsimi dahilinde köye gelerek yaklasık 4 ay çay toplama işi ile mesgul olurlar. Daha sonra ise genellikle büyük şehirlere göç ederler. Köy halkının büyük bir kısmı İstanbul ilinde ikamet etmektedir. Bu kişiler İstanbul ve benzeri büyük şehirlerde genellikle müteahhitlik, elektrik sistemleri ve dijital baski sistemleri dogalgaz ısı sistemleri gibi işlerle meşguldürler.

  Çaycılık Çay bitkisi ilk ürününü mayıs ayinda verir. Yaklaşık 15 gün sürer ve 1 ay gibi bir aradan sonra 3 sürgün şeklinde toplanır. Çay sıcağa karşı dayanıksız oldugu için toplanır toplanmaz satılmalıdır. Daha sonra ambarlara götürülür; köyde bulunan 22 çay ambarı bu iş için hizmet vermektedir ve bunların yarısı devlet iştirakı olan Çaykur a aittir.

  Altyapı bilgileri :

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sivrice Köyü Hakkında Forum Tarih
Midyat Sivrice (Dalîn) Köyü - Midyat Sivrice Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 28 Kasım 2009
Sivrice Köyü Turgutlu Manisa Manisa Tanıtımı 14 Nisan 2010
Sivricehüyük Köyü Merkez Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 4 Nisan 2010
Ilıncak Köyü Sivrice Elazığ Elazığ Tanıtımı 16 Mart 2010
Hacılar Köyü Sivrice Elazığ Elazığ Tanıtımı 16 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş