Sivilceler Hakkında Yanlış Bilinenler..

'Güzellik & Bakım' forumunda KaRDeLeN tarafından 21 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sivilceler Hakkında Yanlış Bilinenler.. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  "Bazı besinler bende sivilce yapıyor."

  Yanlış. Besinler ve akne üzerine yıllarca süren çalışmalar sonunda herhangi bir besinin akneye sebep olduğu gösterilememiştir. Ne çikolata akne yapar, ne yağlı yemekler ne de süt. Eğer öyle olmuş olsaydı o besinlerden yemeyerek insanlar sivilcelerinden kolayca kurtulurlardı. Oysa gerçek öyle değildir.
  Beslenme şeklinizi değiştirerek sivilcelerden kurtulamazsınız, kurtulan da görülmemiştir. Sivilcelerden ancak sivilce tedavisiyle kurtulabilirsiniz

  "Yüzümü iyi yıkarsam sivilcelerimden kolay kurtulurum."

  Temizlik eksikliği sivilceye neden olmaz. Eğer öyle olsaydı yüzünü hergün düzenli yıkayan kimselerde sivilcelerin geçmesi, fazla yıkamayan kimselerde de çıkıyor olması gerekirdi. Yüz yıkanarak ancak yüz temizlenir fakat sivilceler geçmez. Hatta aşırı yüz yıkamak yüz derisini kurutup hasar bile verebilir ve bu hasar mevcut sivilceleri artırabilir.

  "Stres sivilce yapar."
  Stres sivilcelere yol açmaz. O yüzden stresten kurtularak sivilcelerin geçmesini beklemek boşunadır. Dahası stresli insanların kullandığı bir takım ilaçlar yan etki olarak sivilce yaparlar. Stres, cilt yüzeyine daha fazla sebum salgılanmasına neden olarak belki dolaylı olarak mevcut sivilceleri arttırabilir ancak hiç yoktan sivilce varetmez. Stressiz olduğu bilinen kimselerde de sivilce çıkmaktadır.
  Sivilcenin tedavisi başka türlü, stresin tedavisi başka türlüdür.


  "Güneşışığı sivilcelere iyi gelir."

  Hayır, sadece yüzünüz biraz daha bronzlaşacağı için sivilceler daha az dikkat çeker. Güneş ışığı birkaç sivilceyi kurutsa bile yenilerinin gelmesini engelleyemez, epidermise(cilt üstü tabakası) zarar verebilir ve ilerleyen safhalarda sivilceler artabilir. Güneş ışığına maruz kalmak ciltte erken yaşlanma ve yanıklara neden olabilir. Güneşe çıkmadan önce koruyuculuk katsayısı en az 15 olan koruyucu losyonlar kullanmanızı tavsiye ederiz. Sivilceleriniz içinse sivilce tedavisi görmelisiniz.

  "Sivilcelerimi zaman zaman patlatıyorum."

  Sakın! Sivilcelerinizi patlatmakla mikroplara davetiye çıkarırsınız ve eğer enfeksiyon kaparsanız yüzünüzde ömür boyu geçmeyecek kalıcı yaralar meydana gelebilir.
  Siyah noktaları(komedonları) da sıkmamak gerekir.


  "Sivilceler yaş ilerledikçe geçer."

  Sivilceler ileri yaş grubunda daha az görülür. Ancak sivilcelerden büyüyerek kurtulunmaz. Bazı kimselerde sivilcelerin neden olduğu kalıcı yaralar kalmaktadır. Tedavi edilebilecek bir hastalığı tedavisiz bırakmamak ve kalıcı yara riskinden mümkün olduğu kadar erken kurtulmak gerekir.

  "Büyüklerde akne olmaz."

  20-44 yaş arası insanların yüzde yetmiş beşinde akne görülmezken geriye kalan yüzde 25'inde akne mevcuttur. Bazı hanımların adet dönemleri boyunca değişen hormon dengeleri sivilcelere neden olabilir. Doğum kontrol hapları sivilce yapabilirler. Hamilelikte de sivilceler çıkabilir...
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 21 Mayıs 2009

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sivilceler Hakkında Yanlış Forum Tarih
Çıban ve Sivilceler İçin Okunan Dua Dualarımız Dua paylaşımları 6 Temmuz 2012
Sivilcelere İyi Gelen Bitkisel Yöntemler Güzellik & Bakım 16 Ocak 2012
Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilirim, Sivilce Maskesi Güzellik & Bakım 22 Aralık 2011
Sivilcelere Ayva Çekirdeği Maskesi Güzellik & Bakım 12 Aralık 2011
Bebeğin Yüzündeki Sivilceler Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş