Sivaslılar Köyü Terme Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sivaslılar Köyü Terme Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivaslılar Köyü Terme -Sivaslılar Köyü Hakkında -Sivaslılar Köyü Tanıtımı - Sivaslılar Köyü Resimleri

  Samsun

  Bilgiler

  Nüfus 648 (2000)

  Koordinatlar

  Posta Kodu 55600

  Alan Kodu 0362

  Yönetim

  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi

  İl Samsun

  İlçe Terme


  Sivaslılar, Samsun ilinin Terme ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  Köyün kuruluşu, 1850 'lı yılların başında Sivas dolaylarından Fatsa 'ya gelen bir grup vatandaş,oradan da Terme'ye göç edip,köyde şu anki adı ile Cumahlar mahallesini kurmaları ile başlamıştır..Kısa bir süre sonra Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinden de bir takım kişiler göç etmişlerdir. Onlarda şuanki adıyla orta mahalleyi oluşturmuşlardır. Yaklaşık aynı zamanlarda Sivas dolaylarından gelen vatandaşlarımızda şuanki adıyla Büyükarım mahallesini oluşturmuşlardır. Zamanla Tokat Niksar Çamiçi Sele köyünden ( yeni ismi Akgüney ) bir grup daha göç etmiş ve onlarda öncelikle Çobanyatağı denilen bölgeye yerleşmiş,bir kısmı köyde şuanki adıyla Çamiçi mahallesini oluşturmuşlardır.Ve böylece köy şuanki haliyle üç mahalleye(aslında 4 ama Cumahlar orta mahallenin devamı durumundadır)bölünmüştür.


  Köyün esas ismi ilçeye bağlı Fenk mahallesidir.Daha sonra köy olmasına karar verildiğinde, isminin ne olması gerektiği konusuna o zamanlar ilçeye yeni atanan Kaymakam'ında Sivas'lı olması etkin olmuş ve köyde de Sivastan gelen vatandaşların yaşadığını öğrenen kaymakam köyün adının Sivaslılar köyü olmasını önermiş ve isim bugünkü haliyle kabul görmüştür..

  Kültür


  Köyde alevi-bektaşi köy kültürü hakimdir.


  Bahar ve Yaz aylarında köyün yerli yabancı ziyaretçisi bol olmaktadır.Tabiki buda köydeki canlılığı arttırmakta ve güzelleştirmektedir. Özellikle yaz aylarında köye bir tarafında ırmak,bir tarafında yemyeşil tarlaların arasında yürüyerek gitmek ömre bedeldir.Terme çayı köyün hem dışından,hemde içinden geçerek denize dökülmektedir. Birde Simenek gölünden denize bir bağlantıda yine köyün girişinden geçerek denize dökülmektedir.Köyün denize uzaklığı en yakın evden yaklaşık 500 metredir.Köyün çıkışında oldukça büyük bir çam ve kızılağaç ormanı bulunmaktadır.İnsanlar özellikle yaz aylarında hem denizden hem de ormandan piknik yapmak için yararlanabilmektedir.Zira köyün içi zaten bol miktarda ağaç ve yeşillikle dolu olmasına rağmen deniz ve çam ağaçlarının arasında piknik yapmak başka bir zevk verse gerek...Ayrıca köyün güzelliğini farkeden ,ilçeden ve ilden gelen birçok misafirimiz hem denize girmek hem de piknik yapmak için köyümüzü ziyaret etmektedirler..

  Coğrafya


  Samsun iline 60 km, Terme ilçesine 4 km uzaklıktadır. En son 2000 yılında yapılan nüfus sayımına göre 648 kişilik nüfusa sahiptir. Bu sayı İstanbul ve Yurtdışındaki vatandaşlarımızda katıldığında 2000 civarındadır. Özellikle Pazartesi ve Cuma günleri çok sık olmak üzere köye minibüs seferleri yapılmaktadır. Ayrıca ilçeden uygun fiyatlarla taksiler çalışmaktadır. Bu sebeple ulaşım konusunda sıkıntı yaşanmamaktadır.

  İklim [değiştir]


  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007 615

  2000 648

  1997 615

  Ekonomi


  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde insanlar, geçimini esas olarak fındık,mısır,soya v.b. ürünlerden sağlamaktadır.Aynı zamanda balıkçılık ve deniz ürünleri avcılığıda yapılan işler arasındadır.Dedelerimizin esas işi hayvancılık ve tarımın yanında sepet ustalığıdır.Şuan hala köyümüzde geçimini sepetçilik yaparak sağlayan çok değerli büyüklerimiz yaşamaktadır. Köyde, hayvancılıkta geçim kaynaklarından birisidir. Fakat son dönemlerdeki İstanbul ve Yurtdışına yaşanan göç sonucunda çiftçilik ve sepet ustalığı yapanların sayısı oldukça azalmış durumdadır.Köyde kalanların çoğunluğunu emekli,memur,öğretmen,kendi işini yapan insanlar oluşturmaktadır.


  En son 2000 yılında yapılan nüfus sayımına göre 648 kişilik nüfusa sahiptir. Bu sayı İstanbul ve Yurtdışındaki vatandaşlarımızda katıldığında 2000 civarındadır. Özellikle Pazartesi ve Cuma günleri çok sık olmak üzere köye minibüs seferleri yapılmaktadır. Ayrıca ilçeden uygun fiyatlarla taksiler çalışmaktadır. Bu sebeple ulaşım konusunda sıkıntı yaşanmamaktadır.  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2004 - Ali Yıldırım

  1999 - Ahmet Hikmet Yildirim

  1994 - Ahmet Hikmet Yildirim

  1989 - Hüseyin Yildirim

  1969-1984 -Ali Akbaş


  Altyapı bilgileri


  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyde, içme suyu şebekesi vardır. Ptt hizmeti vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sivaslılar Köyü Terme Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş