Sivas Altınyayla Harmandalı Köyü

'Sivas Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Sivas Altınyayla Harmandalı Köyü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Harmandalı, Sivas ilinin, Altınyayla ilçesine bağlı bir köydür.

  Yaklaşık 70 hane ve 420 nüfusludur.Köyümüzün alt yapı sistemleri tamamlanmış olup, Ptt acentesi ve ilköğretim okulu mevcuttur. Harmandalı tüm İç Anadolu köylerinde olduğu gibi göç veren bir köydür. İlköğretimi bitiren öğrencilerin köyden gitmek zorunda kalması da nüfusu olumsuz etkilemektedir.

  Tarihi

  Harmandalı isminin Hardenbelü aşiretinden geldiği yolunda ciddi iddialar vardır.Tarihçiler tarafından, Harbendelu isminin, İlhanlı hükümdarı Olcayto Harbende’den geldiği yorumu yapılmaktadır. Türklerin Anadolu’ya gelişinden sonra, bazı boy ve aşiretler uzun süre göçebe hayatı sürmüşlerdir. Harbendelu oymağı da bunlardan birisidir. 17. yüzyıla kadar çoğunlukla Sivas’ın güneyinde ve Uzunyayla’da, kışın da Haleb’de yaşamışlardır. Safevi Devleti’nin dayandığı boyların başında gelen Türkmen boyu Şamlu; başlıca Beğdili, İnallu (İnanlu) ve Harbendelu oymaklarından meydana gelmişti. 16. yy. sonlarında ve 17. yy. başlarında, göçerlerin gittikleri yerlerde zarar vermeleri yüzünden, devlet tarafından iskâna zorlandıkları bilinmektedir. Bunun üzerine göçerler yerleşik düzene geçerek hayvancılığın yanında tarımla da uğraşmaya başlamışlardır. Ancak bazıları buna uymamış ve yerlerini terk etmişlerdir. Osmanlı Devleti, padişah fermanları ile yerel yönetimlere yetkiler vererek göçerleri iskana zorlamış, bu sırada yöresel isyanlar ve çatışmalar meydana gelmiştir. Harbendelu (Harmandalı) oymağına bağlı bazı obalar 18. yy. başlarında, batıya doğru göçerek, İç ve Batı Ege’ye ulaşmışlardır. Fakat bazıları ayrılmışlar, esas grup Sivas ve çevresinde kalmıştır. Sivas'ın Altınyayla ilçesine bağlı Harmandalı Köyü ile beraber 3 adet Harmandalı Köyü daha bulunmaktadır.

  Kültür

  Harmandalı Köyü, Sivasın şirin İlçesi Altınyayla'ya bağlı güzel bir köydür. Senelerdir köyden göç edenler sebebiyle nüfusu azdır fakat köyden göç edenler asla tamamen kopamazlar. İimizin ve ilçemizin gittikçe iyileşen hayat şartlarına bakılarak denebilir ki, köye göç başlamak üzere.

  Coğrafya

  Sivas iline 98 km, Tonus'a 12 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre HARMANDALI nüfus verileri
  2007
  2000 420
  1997 531

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin Köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - M. Kalkan
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Fakat öğrenci yetersizliğinden komşu köye taşımalı eğitim işkencesi bu sene de başlamıştır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem de kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık Ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyün imamı uzun zamandan sonra atanabilmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sivas Altınyayla Harmandalı Forum Tarih
Harmandalı Köyü Hakkında Bilgi Altınyayla Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Sivas Altınyayla Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Sivas Tanıtımı 30 Kasım 2012
Kürkçüyurt Köyü Hakkında Bilgi Altınyayla Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Mutubet Köyü Hakkında Bilgi Altınyayla Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Kızılhüyük Köyü Hakkında Bilgi Altınyayla Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş