Sistemi Yeniden Kurgulamak - Mahir Kaynak - Selman Kayabaşı

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda KaRDeLeN tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sistemi Yeniden Kurgulamak - Mahir Kaynak - Selman Kayabaşı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sistemi Yeniden Kurgulamak - Mahir Kaynak - Selman Kayabaşı kitap tanıtımı - kitap özeti  Kitabın künyesi

  Sistemi Yeniden Kurgulamak
  (Geçmişi Tersten Okumak)
  Mahir Kaynak, Selman Kayabaşı
  Yakın Plan Yayınları / Siyaset-Politika Dizisi
  Türkçe
  224 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 20 cm
  ISBN : 9786055535025
  2010
  Kapak Tasarımı : A. Rahim Çetin
  Editör : Orhan Çelebi


  Kitap hakkında

  MİT eski mensubu Mahir Kaynak ve Teşkilat ile Muhafız kitaplarının yazarı Selman Kayabaşı, son yıllarda yaşanan siyasal travmanın perde arkasını deşifre ediyor.

  Her ne kadar Cumhuriyetimizin Atatürk'ün eseri olduğunu iddia etsek de Türkiye Cumhuriyeti'nin devlet yapılanması ve yönetimi, tamamen Tek Parti döneminin izlerini taşımaktadır. Devletimizin Atatürk'ten ziyade İsmet İnönü'nün yolunu takip ettiğini söylemek yanlış olmayacaktır. -Abdullah Gül-

  "Atatürk ile İnönü'nün birlikteliği özdeşlik olarak algılanır. Hâlbuki aralarındaki ilişki bir ittifak bile değil, sadece koalisyondur. Atatürk bu koalisyona mecburdu. Lozan'dan sonra verdiğimiz tavizleri bir gün geri alabileceğimizi düşünüyordu ve mutlu değildi. İnönü ise tamamen Avrupacı bir siyaset izliyor, bizi tarihi mirasımızdan uzaklaştırıyordu."

  "Atatürk, Serbest Cumhuriyet Fırkası'nı, devleti ele geçiren İnönü'ye karşı kurdurmuştur. Bu bir demokrasi denemesi değil İnönü'nün karşısında Atatürk'ün tekrar güç kazanma isteğidir. Fakat ilk hamleyi İnönü kazanmış, partiyi kapatmıştır. Daha sonra Atatürk, İnönü'yü başbakanlıktan azletmiştir."

  "27 Mayıs 1960 askeri darbesi, Atatürkçülük adına Atatürk'e karşı yapılmış bir darbedir. Askerler darbeyi yapanlardır, darbeyi planlayan ise CHP ve İsmet Paşa'dır."

  "Avrupa'nın Türkiye'deki etkisini kırmak için İnönü'yü tasfiye etmek istediler. Bülent Ecevit bu operasyonda başarılı oldu. Avrupa intikamını almakta gecikmedi. Turgut Özal'ı tasfiye etmek için bu kez ANAP'ta Mesut Yılmaz iktidar oldu, Özal misyonunu tarihten sildi."
  (Tanıtım Bülteninden)

  Kitap kapağı

  [​IMG]
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş