Sistem Mühendisi

'Mühendislik' forumunda Fatma tarafından 3 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Sistem Mühendisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  SİSTEM MÜHENDİSİ


  TANIM

  Teknik, ekonomik, biyolojik, endüstriyel ve politik sistemleri birleştirerek analiz eden, iş dünyasının bütün sektörlerinde oluşan ve oluşturulacak sistemlerin tasarımını, üretimini ve geliştirilmesini maliyet unsurunu da göz önünde bulundurarak gerçekleştiren kişidir.

  GÖREVLER

  - Tasarlanacak olan sistemin amaçlarını belirler, - Belirlenen amaçlara göre, oluşturulacak sistemin elemanlarını belirler, - Sistemin, firmanın faaliyet planlarına uygunluğunu inceler, - Sistemin maliyet hesaplamalarını yapar, - İletişim sistemi, karar destek sistemi haberleşme sistemi, üretim sistemi, yönetim sistemi gibi sistemlerin alt sistemlerle, firma çevresiyle ve birbirleriyle uyumlu bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol eder, - Sistemlerin geliştirilmesi çalışmalarında bulunur, - Ayrıca zaman zaman firma projelerinin yürütülmesini sağlar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  - Çeşitli büro malzemeleri, - Bilgisayar, - Çeşitli ölçüm aletleri.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Sistem mühendisi olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde akademik yeteneğe, - Üst düzeyde analiz yeteneğine sahip, - Analitik düşünme yeteneği güçlü olan, - Şekil-uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine sahip, - Kendisini sürekli yenileme gereği duyan, - Araştırmayı seven kimseler olması gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Sistem mühendisleri genellikle büro ortamında oturarak, bazen de fabrikada üretimin yapıldığı yerde ayakta çalışırlar. Kişi çalışırken yöneticilerle, meslektaşlarıyla ve firmadaki diğer elemanlarla iletişim halindedir.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin eğitimi Yeditepe Üniversitesi Mühendislik - Mimarlık Fakültesinin “Sistem Mühendisliği” bölümünde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Bu bölümler Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) “Sayısal (SAY)” puan ile öğrenci almaktadır.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Bu programın eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince öğrenciler Yabancı Dil, Genel Kimya, Fizik, Matematik, Bilgisayar Programlama, Mühendislik Ekonomisi, İstatistik, Maliyet Ekonomisi, Materyal, Termodinamik, Elektrik Mühendisliği, Lineer Cebir, Maliyet Mühendisliği, Analiz, Elektrik ve Sistem Mühendisliği, Sistem Dizaynı, Yöneylem Araştırmalar, Proje Yönetimi, Kontrol ve Kalite Yönetimi gibi dersler alırlar.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Sistem mühendisleri, endüstriyel kurumlar, finans, çevre, sağlık kurumları, ulaştırma ve iletişim işletmeleri gibi çok farklı alanlarda iş bulma olanağına sahiptir. Bu kişiler kamu veya özel kurum ve kuruluşların satış yönetimi, proje yönetimi, üretim ve planlama bölümlerinde görev yapabilirler. Ülkemizde sistem mühendisliği çok yeni bir alan olup yeterince tanınmamaktadır.

  MESLEKTE İLERLEME

  Lisans eğitiminden sonra alanlarında mastır (yüksek lisans) ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapabilirler, yüksek öğretim kurumlarında araştırma görevlisi, doçent, profesör gibi unvanlarla öğretim üyesi olarak görev yapabilirler.

  Sistem mühendisleri çalıştıkları işyerlerinde proje yardımcısı, proje yöneticisi ve departman müdürü gibi unvanlarla göreve başlarlar ve çalıştıkları firmanın en üst kademelerine kadar yükselebilirler.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Emeğine sağlık, paylaşım için teşekkürler...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sistem Mühendisi Forum Tarih
Sistem Mühendisi mesleği ve özellikleri Meslekler Rehberi 30 Mayıs 2011
Hinduizm kast sistemi kısaca Diğer Dinler İnançlar 18 Şubat 2017
Yürümemizi koşmamızı oynamamızı sağlayan sisteme ne denir kısaca Eğitim Bilgileri 12 Şubat 2017
Tımar sistemini kaldırdıktan sonra toprak yönetimini ve işlenmesini nasıl sağlardınız? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 8 Şubat 2017
İkta sisteminin özellikleri nelerdir madde madde kısaca Tarihi Bilgiler 8 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş