Sis Nedir? Nasıl Oluşur?

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 3 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Sis Nedir? Nasıl Oluşur? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sis Nedir?


  Sis yer yüzündeki yatay görüş mesafesini 1 Km'nin altına düşüren bir meteolojik bir olaydır.Az önce alçak bulutlar bölümünde gördüğümüz Stratus bulutunun yerde veya yere yakın seviyede oluşması olarak ta bilinir.Su buharının yoğuşması veya donarak kristelleşmesi sonucu ortaya oluşan çok küçük su damlacıkları veya buz kristallerinden meydana gelmiştir.

  Sis içinde çisenti biçiminde çok hafif yağışl görülebilinir.Sis büyük ölçüde güneşe engel olur ve özellikle deniz olmak üzere hava ve kara ulaşımını da olumsuz yönde etkiler.

  [​IMG]

  Sis Türleri


  1) Radyasyon sisi: Açık ve durgun gecelerde ısı kaybı sebebiyle yer yüzeyi ve yüzeye yakın hava soğur. Yerden yukarı doğru yükseklik arttıkça atmosferde ters bir sıcaklık dağılımı ortaya çıkar. Alt seviyelerde hava soğuktur. Yükseklik arttıkça sıcaklık da artar. Soğuma havanın çiğ noktasına kadar inerse sis meydana gelir. Gece başlar, gündüz hava ısınınca, öğleye doğru ortadan kalkar.

  2) Adveksiyon (Yatay Hava Hareketi) Sisi: Sıcak ve nemli havanın soğuk bir yüzey üzerine hareketi ile alt katmanların soğuyarak su buharının yoğunlaşması sonucu oluşan sislerdir.

  3) Oroğrafik (Yer Şekili) Sis: Yatay hareket eden havanın yer şekli etkisiyle yükselerek soğuması neticesinde oluşan sislerdir. Yer şekli etkisiyle yükselme hafif hafif ve yataya yakın olmalıdır.

  4) Cephe Sisleri: Karşılaşan iki farklı hava kütlesinden sıcak olanın soğuk olan üzerinde yükselerek soğuması neticesinde oluşan sislerdir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nedir Nasıl Oluşur Forum Tarih
Ay tutulması nedir nasıl oluşur Uzay ve Gökyüzü 18 Mart 2014
Titreşim nedir ve nasıl oluşur Konu Dışı Başlıklar 3 Mart 2014
Rüzgar nedir Rüzgar nasıl oluşur estiği yönlere göre rüzgar çeşitleri Doğa ve Bitkiler 18 Şubat 2014
Gölge Nedir Nasıl Oluşur Kısaca Eğitim Bilgileri 13 Şubat 2014
Zigot Nedir Kısaca Zigot Nasıl Oluşur Konu Dışı Başlıklar 24 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş