Siroz Hastalığı Hakkında Bilgi

'Genel Sağlık' forumunda DeMSaL tarafından 30 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Siroz Hastalığı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  karaciğer sirozu - karaciğer sirozu hakkında bilgi - karaciğer sirozu nedir - siroz - sirozun nedeni  Siroz, karaciğerin işlevini yitirmesi olarak adlandırılan hastalıktır.

  Karaciğer hücrelerinin azalmasıyla birlikte karaciğer, işlevini yitirmeye başlar. İşlevini yitirmesiyle birlikte de üretmesi gereken salgıları üretememeye başlar ve bu da başka komplikasyonların ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Bunun sonucunda portal hipertansiyon ve mide, bağırsak kanamaları gibi sindirimle ilgili kanamalar meydana gelir.
  Siroza neden olan faktörlerden en önemlisi alkoldür. Avrupa’da ve ülkemizde en çok alkolden dolayı siroz hastalığı görülür. Aşırı alkol tüketimi sonrasında karaciğerde yağ artışı görülür ve akabinde vücutta yaralar ve iltihap oluşur.
  Alkolün dışında karaciğeri direkt etkileyebilecek hastalıklar da siroz oluşumuna neden olabilir. Bunlardan en sık görüleni hepatittir. Bunun dışında Wilson hastalığı ve bazı kalıtsal hastalıklar da siroz oluşumuna neden olmaktadır.
  Sirozun gelişme aşaması yavaştır ve genellikle kısa dönemde belirti vermez. Halsizlik, güçsüzlük ve kilo kaybı gibi belirtilerle kendini gösterir. İlerleyen süreçte kaşınmalar görülür. Karaciğerin görevini yapamaması nedeniyle kullanılan birçok ilaca karşı vücut tarafından reaksiyon gösterilir. Karaciğerin işlevsizliği, sarılığa da neden olur. Albümin yetmezliğine bağlı olarak eklemlerde şişmeler meydana gelir.
  Erken tanı sonucunda tedavinin olumlu sonuçlar verdiği bilinen siroz da, ileri vakalarda karaciğer nakline varan ciddi sorunlar meydana gelebilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Siroz Hastalığı Hakkında Forum Tarih
Siroz Nedir - Siroz Hastalığı Hakkında Bilgi Genel Sağlık 29 Ağustos 2011
Zerdeçal - Karaciğer ve Siroz Hastalıgına Zerdeçal Şifalı Bitkiler 31 Ekim 2010
Karaciğer Hastalıkları - Siroz Hakkında Bilgi Genel Sağlık 29 Ağustos 2011
Siroz'un Belirtileri Nelerdir? Genel Sağlık 29 Ağustos 2011
Siroz Belirtileri Nelerdir Genel Sağlık 14 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş