Siroz Hastalığı Hakkında Bilgi

'Genel Sağlık' forumunda DeMSaL tarafından 30 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Siroz Hastalığı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  karaciğer sirozu - karaciğer sirozu hakkında bilgi - karaciğer sirozu nedir - siroz - sirozun nedeni  Siroz, karaciğerin işlevini yitirmesi olarak adlandırılan hastalıktır.

  Karaciğer hücrelerinin azalmasıyla birlikte karaciğer, işlevini yitirmeye başlar. İşlevini yitirmesiyle birlikte de üretmesi gereken salgıları üretememeye başlar ve bu da başka komplikasyonların ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Bunun sonucunda portal hipertansiyon ve mide, bağırsak kanamaları gibi sindirimle ilgili kanamalar meydana gelir.
  Siroza neden olan faktörlerden en önemlisi alkoldür. Avrupa’da ve ülkemizde en çok alkolden dolayı siroz hastalığı görülür. Aşırı alkol tüketimi sonrasında karaciğerde yağ artışı görülür ve akabinde vücutta yaralar ve iltihap oluşur.
  Alkolün dışında karaciğeri direkt etkileyebilecek hastalıklar da siroz oluşumuna neden olabilir. Bunlardan en sık görüleni hepatittir. Bunun dışında Wilson hastalığı ve bazı kalıtsal hastalıklar da siroz oluşumuna neden olmaktadır.
  Sirozun gelişme aşaması yavaştır ve genellikle kısa dönemde belirti vermez. Halsizlik, güçsüzlük ve kilo kaybı gibi belirtilerle kendini gösterir. İlerleyen süreçte kaşınmalar görülür. Karaciğerin görevini yapamaması nedeniyle kullanılan birçok ilaca karşı vücut tarafından reaksiyon gösterilir. Karaciğerin işlevsizliği, sarılığa da neden olur. Albümin yetmezliğine bağlı olarak eklemlerde şişmeler meydana gelir.
  Erken tanı sonucunda tedavinin olumlu sonuçlar verdiği bilinen siroz da, ileri vakalarda karaciğer nakline varan ciddi sorunlar meydana gelebilir.
   

Bu Sayfayı Paylaş